«Μυθική» πρόκριση για Σλάβια επί της Σεβίλλης, στην παράταση και η Μπενφίκα! (video)

Aπίστευτη πρόκριση για τα προημιτελικά του Europa League πήρε η Σλάβια Πράγας, που παρότι στην παράταση βρέθηκε να χάνει από τη Σεβίλλη, βρήκε τα δύο γκολ που χρειαζόταν και εξασφάλισε με δραματικό τρόπο το εισιτήριο! Στην παράταση προκρίθηκε και η Μπενφίκα επί της Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

Ανατροπή με Ομπαμεγιάνγκ η Άρσεναλ, «άλωσε» το Μιλάνο η Άιντραχτ! (videos)

Σλάβια Πράγας – Σεβίλλη 2-2 / 4-3 παράταση

Μετά το 2-2 που πήρε στην Ισπανία η Σλάβια κατάφερε να ολοκληρώσει την έκπληξη σε ένα παιχνίδι… θρίλερ που κρίθηκε στην παράταση και πέταξε έξω τη Σεβίλλη!

Το σκορ άνοιξε για τους Τσέχους ο Νγκοντό στο 15′, με τη Σεβίλλη να ισοφαρίζει στο τέλος του ημιχρόνου (44’) με εκτέλεση πέναλτι του Μπεν Γιεντέρ. Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ στο 47’ με πέναλτι του Σούτσεκ, οι Ισπανοί ισοφάρισαν εκ νέου με τον Ελ Χανταντί στο 54’ και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί, οι φιλοξενούμενοι είχαν το πλεονέκτημα καθώς σε περίπτωση που σκόραραν, η Σλάβια θα χρειαζόταν δύο γκολ. Κι όμως, παρότι η Σεβίλλη πήρε προβάδισμα με τον Πρόμες στο 98’, οι Τσέχοι βρήκαν τα δύο τέρματα που ήθελαν, με Βαν Μπιούρεν στο 102’ και Ολαγίνκα στο 119’, ολοκληρώνοντας τη μυθική ανατροπή!

Μπενφίκα – Ντιναμό Ζάγκρεμπ 1-0 / 3-0 παράταση

Έχοντας το υπέρ της 1-0 από την Κροατία, η Ντιναμό ταμπουρώθηκε στην άμυνα, όμως η  Μπενφίκα έδειξε υπομονή και στο 71’ βρήκε το πολυπόθητο γκολ με τον Γιόνας, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα.

Παρά την πίεση των Πορτογάλων στο φινάλε το δεύτερο γκολ δεν ήρθε, έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, όπου οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0 στο 95’ με δυνατό σουτ του νεαρού αμυντικού Φέρο.

Στο 104’ οι Κροάτες έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Στογιάνοβιτς με δύο κίτρινες κάρτες σε λίγα δευτερόλεπτα (η δεύτερη για διαμαρτυρία) και στο επόμενο λεπτό η Μπενφίκα έφτασε στο 3-0 με τον Γκριμάλντο, «κλειδώνοντας» την πρόκριση.