Την είδε στα μάτια για ένα ημίχρονο αλλά κατέρρευσε και ψάχνει… θαύμα ο Απόλλωνας

Δεν τα κατάφερε ο Απόλλωνας να πάρει θετικό αποτέλεσμα από την PSV στο Αϊντχόφεν, στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τα πλέι οφ του Europa League.

Οι κυανόλευκοι ηττήθηκαν από τους Ολλανδούς με 3-0, δεχόμενοι όλα τα γκολ σε διάστημα 14 λεπτών στις αρχές του β’ μέρους και μάλλον αποχαιρετούν την Ευρώπη, καθώς στον επαναληπτικό που θα γίνει την άλλη Πέμπτη (29/8) στο ΓΣΠ θα χρειάζονται ένα… θαύμα για να ανατρέψουν το σκορ και να βρεθούν αυτοί στη φάση των ομίλων.

Το τελικό σκορ πάντως δεν αντικατοπτρίζει σε καμία περίπτωση την εικόνα του αγώνα, αφού οι Λεμεσιανοί στάθηκαν εξαιρετικά στο πρώτο ημίχρονο και είχαν περισσότερες ευκαιρίες από τους γηπεδούχους, οι οποίοι όμως στις αρχές της επανάληψης μετουσίωσαν σε γκολ τις τρεις πρώτες μεγάλες ευκαιρίες τους (47′ Ιχατάρεν, 56′ Γκάκπο, 61′ Ντάμφρις).

Στη συνέχεια ο Απόλλωνας είχε δύο καλές ευκαιρίες για να μειώσει και να μπει ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης, όμως δεν σκόραρε και το όνειρό του να αγωνιστεί για πέμπτη φορά στους ομίλους φαντάζει πλέον «άπιαστο».

Στιγμιότυπα: Οι ευκαιρίες του Απόλλωνα και τα γκολ της PSV (video)

Χωρίς κάποια αξιοσημείωτη φάση κύλησε το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, που είχε αρκετά αργό ρυθμό και κατά το οποίο η PSV προσπαθούσε ανεπιτυχώς να πλησιάσει την περιοχή του Απόλλωνα. Η πρώτη… υποψία φάσης ήταν πάντως για τους Λεμεσιανούς, όμως το επικίνδυνο γύρισμα του Γιαννιώτα στο 6′ ανακόπηκε πριν η μπάλα φτάσει στον Ζελάγια.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τους τελική στο 10′, με την κεφαλιά του Ντάμφρις να μη βρίσκει στόχο, ενώ ο Απόλλωνας απείλησε δις στο 12ο λεπτό, με την κεφαλιά του Γιούστε που κόντραρε κι έφυγε κόρνερ και ακολούθως με αυτήν του Ζελάγια, που βρήκε τον Ζόετ σε ετοιμότητα.

Οι κυανόλευκοι είχαν νέα καλή στιγμή στο 17ο λεπτό, όταν σε αντεπίθεση ο Μάρκοβιτς έφτασε έξω από την περιοχή και προτίμησε -αντί να δώσει σε κάποιον από τους συμπαίκτες του που περίμεναν- να σουτάρει ο ίδιος, με την μπάλα να κτυπά σε αντίπαλο και να φεύγει έξω.

Στο 24′ ήταν σειρά των Ολλανδών να απειλήσουν, όταν μετά από τραγικό λάθος του ο Σακέτι αναγκάστηκε να κάνει φάουλ -παίρνοντας την 3η του κίτρινη στα προκριματικά- και ο Γκάκπο που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε την μπάλα μόλις έξω.

Ο Απόλλωνας στο 29′ έχασε σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, με τον Γιαννιώτα έπειτα από ντρίμπλες να κάνει το σουτ και τον Ζόετ να αποκρούει δύσκολα με τα πόδια, ενώ δύο λεπτά αργότερα η PSV ζήτησε πέναλτι για πέσιμο του Γκάκπο στην περιοχή, με τον Λευκορώσο ρεφ να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Στο τελευταίο 15λεπτο του πρώτου μέρους η Αϊντχόφεν ανέβηκε, κράτησε περισσότερο την μπάλα κι έψαξε το γκολ, όμως πέραν μιας άστοχης κεφαλιάς του Μπάουμγκαρτλ στο 38′, δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Μολ.

Με τον χειρότερο τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για τον Απόλλωνα καθώς οι Λεμεσιανοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 47ο λεπτό, όταν μετά από γρήγορη αντεπίθεση της Αϊντχόφεν, ο Μάλεν έκανε το γύρισμα για τον Ιχατάρεν που από κοντά πλάσαρε εύστοχα για το 1-0, στη μόλις πρώτη μεγάλη ευκαιρία των γηπεδούχων στο παιχνίδι.

PSV-Απόλλων: Το γκολ του Ιχατάρεν (video)

Ο Απόλλωνας λίγο έλειψε να «απαντήσει» στο 53ο λεπτό, όμως ο Γκακπέ που σούταρε μετά τη σέντρα του Γιαννιώτα έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Δυστυχώς, όμως, η PSV αποδείχθηκε… άκρως αποτελεσματική και στη δεύτερη της καλή φάση κατάφερε να διπλασιάσει τα γκολ της, με ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Γκάκπο στο 57ο λεπτό (2-0).

PSV-Απόλλων: Το 2-0 του Γκάκπο (video)

Οι Ολλανδοί είχαν πλέον πάρει τα πάνω τους και έδειξαν να θέλουν να τελειώσουν από το πρώτο παιχνίδι την πρόκριση… Στο 61′, μετά από σέντρα, ο Ντάμφρις βρέθηκε αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι και είχε πολύ εύκολο έργο να κάνει το 3-0.

PSV-Απόλλων: Το 3-0 του Ντάμφρις (video)

Ο Απόλλωνας προσπάθησε να αντιδράσει και είχε καλές προϋποθέσεις στη φάση του 72′, όμως ο Παπουλής βρέθηκε στο έδαφος και ο ρεφ θεώρησε πως δεν υπήρξε πέναλτι, ενώ στο επόμενο λεπτό οι κυανόλευκοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία, με την κεφαλιά του Περέιρα έπειτα από σέντρα του Πέδρο, που έφυγε μόλις έξω!

Στο 79′ η ομάδα της Λεμεσού έχασε ακόμη μια σπουδαία ευκαιρία για να μειώσει στο σκορ και να μπει ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης, με τον Περέιρα με έξοχη κάθετη να βγάζει σε τετ-α-τετ τον Παπουλή και τον Ζόετ να αποκρούει ενστικτωδώς το πλασέ του αρχηγού των κυανολεύκων!

Η Αϊντχόφεν στο 88′ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να διευρύνει κι άλλο το σκορ, αφού ο Μάλεν από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα έξω, με το 3-0 να μένει έτσι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Κουλμπάκοφ.

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ: Ζόετ, Φίρκεφερ, Μπάουμγκαρτλ, Μάλεν, Μπεργκβάιν, Γκουτιέρες, Ροσάριο, Γκάκπο (84′ Χέντριξ), Ντάμφρις, Ιχατάρεν (80′ Μήτρογλου), Μποσκαλί (90′ Λάτο)

ΑΠΟΛΛΩΝ: Μολ, Πέδρο, Γιούστε, Χάμπος, Αγκίρε, Σακέτι, Μάρκοβιτς, Γκακπέ (76′ Πίττας), Γιαννιώτας (62′ Περέιρα), Σαρδινέρο (67′ Παπουλής), Ζελάγια

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μποσκαλί (66′) / Σακέτι (23′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αλεξέι Κουλμπάκοφ (Λευκορωσία)