Τελείωσε στο Βέλγιο το όνειρο της ΑΕΚ

Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ να πάρει την πρόκριση στα πλέι οφ του Europa League και να διεκδικήσει την τρίτη παρουσία της σε φάση ομίλων.

Οι κιτρινοπράσινοι ηττήθηκαν με 3-0 από τη Γάνδη στην «Ghelamco Arena» και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα στο «ΑΕΚ Αρένα», αποκλείστηκαν από τη συνέχεια της διοργάνωσης, σε ένα παιχνίδι πάντως που μέχρι τις καθυστερήσεις ήταν στο «κόλπο» της πρόκρισης.

Ο Ντεπουάτρ στο 64ο λεπτό και ο Νταβίντ που «κτύπησε» δις στις καθυστερήσεις (92′, 95′)  πέτυχαν τα γκολ για τους Βέλγους, που στα πλέι οφ θα αντιμετωπίσουν τη Ριέκα.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά όμως στα μέσα του η Γάνδη πίεσε ασφυκτικά χάνοντας αρκετές ευκαιρίες, με τους Λαρνακείς ωστόσο να στέκονται όρθιοι κυρίως χάρη σε εξαιρετικές αποκρούσεις του Τόνιο.

Στην επανάληψη οι κιτρινοπράσινοι μπήκαν φορτσάτα, είχαν σημαντικές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ, όμως αντιθέτως δέχθηκαν το γκολ και παρά την προσπάθειά τους στη συνέχεια, δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην ισοφάριση και να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, αντιθέτως στις καθυστερήσεις -κι έχοντας αφήσει αναγκαστικά κενούς χώρους- δέχθηκαν άλλα δύο γκολ.

Πλέον, η ομάδα του Ιμανόλ Ιδιάκεθ στρέφει την προσοχή της στις εγχώριες διοργανώσεις και στο πρωτάθλημα που θα αρχίσει την άλλη βδομάδα.

Η εξέλιξη του αγώνα…

Χωρίς φάσεις κύλησε το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, με την ΑΕΚ πάντως να δείχνει να στέκεται καλά και να φτάνει σε δύο περιπτώσεις με αξιώσεις στα καρέ των Βέλγων.

Στο 8′ ο Τρισκόφσκι θα μπορούσε να καταγράψει την πρώτη ευκαιρία του αγώνα, όμως δεν βρήκε καλά την μπάλα και ο επερχόμενος Κάσες δεν πρόλαβε να σουτάρει πριν διώξουν οι αμυνόμενοι, ενώ η εκτέλεση φάουλ του Χέφελ στο επόμενο λεπτό δεν ήταν καλή.

Ο Τόνιο στο 11′ μάζεψε εύκολα στη σέντρα του Γιάρεμτσουκ ο οποίος στο 13′ βρέθηκε σε τετ-α-τετ με τον Ισπανό, όμως υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Το σουτ του Νταβίντ στο 15′ ήταν πολύ άστοχο, ενώ έξω κατέληξε και η μακρινή προσπάθεια του Κάσες στο 20ό λεπτό.

Η πρώτη σοβαρή απειλή για την εστία του Τόνιο ήρθε στο 26′ με το σουτ του Γιάρεμτσουκ που κόντραρε, ενώ στο επόμενο λεπτό οι Βέλγοι είχαν άλλη μια μεγάλη ευκαιρία με το σουτ του Ασάρε στο οποίο ο Ισπανός πορτιέρο δήλωσε «παρών»!

Οι γηπεδούχοι είχαν πλέον φορτσάρει και στο 28′ είχαν νέα μεγάλη ευκαιρία, με τον Τόνιο να κάνει άλλη μια σπουδαία επέμβαση στην κεφαλιά του Πλαστούν, ενώ ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ, που έδειξε να είναι σε εξαιρετική βραδιά, είχε στο 31′ είχε άλλη μια εξαιρετική απόκρουση, στο δυνατό σουτ του Γιάρεμτσουκ!

Σταδιακά οι κιτρινοπράσινοι περιόρισαν την ασφυκτική πίεση της Γάνδης και στο 40′ επιχείρησαν μετά από ώρα να απειλήσουν οι ίδιοι, όμως ο Γιάννου που προσπάθησε να μπει στην περιοχή έπεσε κάτω και έχασε τις προϋποθέσεις.

Μόλις στο 1ο λεπτό της επανάληψης η ΑΕΚ πάτησε με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή, με τον Ακοράν αρχικά να μην μπορεί να πιάσει την κεφαλιά και τον Σάστρε στη συνέχεια με δυνατό εκτός περιοχής σουτ να στέλνει την μπάλα έξω.

Στο 49′ η κεφαλιά του Γιάρεμτσουκ δεν ανησύχησε τον πορτιέρο των κιτρινοπράσινων, οι οποίοι στο 52′ έχασαν τεράστια ευκαιρία να προηγηθούν, όταν μετά από εξαιρετική προσπάθεια και ντρίμπλα του Γιάννου, ο Καμίνσκι απέκρουσε το πλασέ του!

Μάλιστα, στο επόμενο λεπτό οι Λαρνακείς είχαν νέα σημαντική φάση, με την εκτέλεση φάουλ του Χέφελ να βρίσκει την εξωτερική πλευρά του δοκαριού, ενώ η -φορτσάτη πλέον- ΑΕΚ είχε στο 56′ είχε ακόμη μία ευκαιρία, με το διαγώνιο σουτ του Τρισκόφσκι που αποκρούστηκε από τον Καμίνσκι.

Εκεί που οι κιτρινοπράσινοι έριξαν κάπως τον ρυθμό τους, τελικά δέχθηκαν γκολ. Στο 64′ και μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ντεπουάτρ από το ύψος της περιοχής έπιασε ένα δυνατό σουτ, κάνοντας το 1-0 για τη Γάνδη. Η ΑΕΚ εξακολουθούσε φυσικά να ψάχνει ένα γκολ, μόνο που πλέον δεν θα της έδινε πρόκριση αλλά θα έστελνε το ματς στην παράταση.

Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι πλησίασαν σε δεύτερο γκολ όμως μετά από ωραία μπαλιά του σκόρερ, ο Λούστιγκ από πλεονεκτική θέση δεν βρήκε καλά την μπάλα κι αστόχησε, ενώ στο 71′ το σουτ του Νγκατζούι κόντραρε.

Ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει όμως η Γάνδη εξακολουθούσε να είναι απειλητική όποτε πλησίαζε τα καρέ της ΑΕΚ και στο 78′ κατέγραψε άλλη μία φάση με σουτ του Γιάρεμτσουκ που για λίγο δεν βρήκε στόχο.

Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ ανέβηκε ψάχνοντας το γκολ που θα έστελνε τον αγώνα στην παράταση όμως αναγκαστικά άφησε κενούς χώρους στην άμυνα και ο Νταβίντ που στο 92′ έφυγε μόνος από το κέντρο του γηπέδου πλάσαρε εύστοχα τον Τόνιο διαμορφώνοντας το 2-0, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 95′ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

ΓΑΝΔΗ: Καμίνσκι, Λούστιγκ, Πλάστουν, Νγκατζούι, Ασάρε, Ουόσου, Νταβίντ, Οφόε, Ντεγιέγκερε, Γιάρεμτσουκ (88′ Bερστραέτε), Ντεπουάτρ (81′ Κάστρο-Μόντες)

ΑΕΚ: Τόνιο, Ακοράν, Τρουγιόλς (74′ Ρουίθ), Μoϊσόφ, Γκονζάλεθ, Τέτε (74′ Τολμές), Σάστρε, Κάσες (84′ Aσούμπρε), Χέφελ, Τρισκόφσκι, Γιάννου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γιάρεμτσουκ (23′), Ουόσου (58′), Λούστιγκ (78′) / Γιάννου (41′), Ακοράν (68′), Γκονζάλεθ (70′), Μοϊσόφ (92΄), Χέφελ (90′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μάρτιν Στρέμπεργκσον (Σουηδός)