Αποκλεισμός με deja vu για τον Απόλλωνα, τέλος στα σερί

Οριστικοποιήθηκε ο αποκλεισμός του Απόλλωνα από το Europa League.

Η ομάδα της Λεμεσού δέχθηκε δεύτερη βαριά ήττα από την PSV Αϊντχόφεν στον επαναληπτικό των πλέι οφ που έγινε στο ΓΣΠ αυτή τη φορά με 4-0 και είδε την πορεία της στη διοργάνωση να ολοκληρώνεται.

Οι κυανόλευκοι έζησαν ένα… deja vu καθώς όπως και στο Αϊντχόφεν, δέχθηκαν τρία μαζεμένα γκολ σε διάστημα λίγων λεπτών στην επανάληψη. Αυτή τη φορά τα τρία τέρματα σημειώθηκαν μέσα σε έξι λεπτά (72′-78′), από τους Ιχατάρεν, Μήτρογλου και Μάλεν, ενώ ο τελευταίος διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 94′.

Αυγουστή: «Δική μου η ευθύνη, αυτός είμαι, δεν αλλάζω, μου αρέσει να παίζω ποδόσφαιρο»

Κίρζης: «Πρέπει να μας προβληματίσει…

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή είναι η πρώτη φορά που ο Απόλλωνας φτάνει στα πλέι οφ του Europa League και δεν παίρνει την πρόκριση για τη φάση των ομίλων, καθώς μέχρι τώρα μετρούσε 4/4.

Επιπλέον, αυτός είναι και ο πρώτος αποκλεισμός των κυανολεύκων σε προκριματική φάση της διοργάνωσης με τον Αυγουστή στον πάγκο, κάτι που σταματά το σερί στις δέκα προκρίσεις σε ισάριθμες προσπάθειες.

Επίσης, μετά από δέκα νίκες σε αντίστοιχα παιχνίδια, ήταν και το πρώτο εντός έδρας ευρωπαϊκό ματς στα προκριματικά του Europa League που οι κυανόλευκοι δεν κέρδισαν με τον νυν τους προπονητή.

Η εξέλιξη του αγώνα…

Για την Αϊντχόφεν ήταν οι πρώτες φάσεις του αγώνα, όμως ούτε το σουτ του Γκάκπο στο 3′ απείλησε τον Μολ, ούτε η κεφαλιά του Ντάμφρις στο 5′, που ήταν άστοχη.

Η πρώτη τελική του Απόλλωνα ήρθε στο 10ο λεπτό όμως παρότι είχε καλές προϋποθέσεις, ο Γκακπέ έκανε κακό σουτ κι έστειλε την μπάλα έξω. Την ίδια κατάληξη είχε κι αυτό του Μάρκοβιτς στο 14′, ενώ άστοχο ήταν κι αυτό του Χέντριξ στο επόμενο λεπτό στην απέναντι εστία.

Στο 18ο λεπτό ο Παπουλής έπεσε στην περιοχή των Ολλανδών και ζήτησε πέναλτι όμως δεν υπήρχε παράβαση και σωστά ο Κόλουμ άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί.

Ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν ιδιαίτερα καλός και έλειπαν οι καλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. H επόμενη ήρθε στο 38′ με άστοχη κεφαλιά του Ζελάγια, ενώ στο 40′ η Αϊντχόφεν έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ και να «κλειδώσει» την πρόκριση, αφού ο Γκάκπο μπήκε από αριστερά στην περιοχή με ιδανικές προϋποθέσεις αλλά ολιγώρησε και όταν σούταρε, ο Μολ απέκρουσε.

Στο 42′ ο Απόλλωνας ζήτησε ξανά πέναλτι κι αυτή τη φορά υπήρχε ξεκάθαρη παράβαση από τον Μποσκάλι στον Γιαννιώτα, όμως έγινε εκτός περιοχής. Ο Σκωτσέζος ρεφ δεν σφύριξε πάντως ούτε αυτή τη φορά, σε μια φάση που θα ‘πρεπε να αποβληθεί ο παίκτης των Ολλανδών.

H πρώτη μεγάλη ευκαιρία του Απόλλωνα στον αγώνα ήρθε λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης, καθώς στο 50′ και μετά από κεφαλιά-πάσα του Γιούστε έπειτα από εκτέλεση φάουλ, ο Γκακπέ από το δεύτερο δοκάρι σούταρε, με τον Ζόετ να αποκρούει ενστικτωδώς!

Oι κυανόλευκοι ήταν ανώτεροι κι έψαχναν το γκολ που θα τους έβαζε στο παιχνίδι της πρόκρισης, όμως πέραν της φάσης του 50ού λεπτού δεν απείλησαν ξανά σοβαρά. Αντιθέτως, η Αϊντχόφεν στο 66′ έχασε σημαντική ευκαιρία, με τον Μολ να αποκρούει σουτ του Μποσκαλί και τον Ιχατάρεν ακολούθως να αστοχεί.

Στο 68′ ο Απόλλωνας έχασε τη δεύτερη μεγάλη ευκαιρία του να ανοίξει το σκορ, καθώς ο Ζελάγια μετά την πάσα του Πέδρο δεν πρόλαβε να σουτάρει αφού τον ανέκοψε σωτήρια ο Ντάμφρις.

Τελικά, τα πάντα τελείωσαν οριστικά στο 72′, λεπτό κατά το οποίο ο Ιχατάρεν έκανε το 1-0 για την PSV και σφράγισε την πρόκριση των Ολλανδών στους ομίλους. Προηγήθηκε προσπάθεια του Γκάκπο και απόκρουση του Μολ, όμως στη συνέχεια ο Μάλεν έδωσε στον σκόρερ που εύκολα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Όπως και έγινε και στο πρώτο ματς, όπου τα τρία γκολ τους ήρθαν μαζεμένα, οι Ολλανδοί πέτυχαν «κολλητό» τέρμα και στο ΓΣΠ, καθώς στο 76′ ο Μήτρογλου που μόλις είχε περάσει στο ματς έκανε το 2-0.

Το… deja vu του πρώτου αγώνα ολοκληρώθηκε στο 78′, με την PSV να βρίσκει και τρίτο τέρμα -μέσα σε διάστημα έξι λεπτών- χάρη σε γκολ του Μάλεν (3-0).

Τα πάντα φυσικά είχαν τελειώσει και τα επόμενα λεπτά ήταν διαδικαστικά. Ο Απόλλωνας θα μπορούσε να βρει το γκολ της τιμής στο 89′, όμως το σουτ του Γιούστε έφυγε ελάχιστα έξω και τελικά το γκολ το βρήκε και πάλι η Αϊντχόφεν, καθώς στο 94′ ο Μάλεν με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 4-0.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Μολ, Πέδρο, Σάλαϊ, Γιούστε, Αγκίρε, Κυριάκου (61′ Σαρδινέρο), Μάρκοβιτς, Παπουλής (69′ Πίττας), Γιαννιώτας (77′ Εμπιντά), Γκακπέ, Ζελάγια

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ: Ζόετ, Ντάμφρις, Φίρκεφερ, Μπάουμγκαρτλ (81′ Σβαμπ), Μποσκάλι, Χέντριξ (74′ Μήτρογλου), Γκουτιέρες, Ροσάριο, Γκακπό (77′ Κάτιτς), Ιχατάρεν, Μάλεν

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κυριάκου (7′), Γιούστε (34′) / Χέντριξ (56′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ουίλιαμ Κόλουμ (Σκωτία)