Σοβαρεύτηκε και τους «καθάρισε» ο Απόλλωνας, ξανά στα πλέι οφ!

Στα πλέι οφ του Europa League για πέμπτη φορά στην ιστορία του και τρίτη διαδοχική προκρίθηκε ο Απόλλωνας!

Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε με 3-1 της Αούστρια στον επαναληπτικό του τρίτου προκριματικού γύρου που έγινε στο ΓΣΠ και με συνολικό σκορ 5-2 (είχε κερδίσει με 2-1 το πρώτο ματς στη Βιέννη) επικύρωσε το εισιτήριο για την επόμενη φάση, συνδυάζοντας με πρόκριση το ιστορικό 100ό παιχνίδι του στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις!

Οι φιλοξενούμενοι πάντως… άγχωσαν τον Απόλλωνα στο πρώτο μέρος καθώς προηγήθηκαν στο 18′ με κεφαλιά του Ζαρζούε, βρίσκοντας το ένα από τα δύο γκολ που έψαχναν για να ελπίζουν σε ανατροπή. Παρ’ όλα αυτά, στο 45+2′ ο Γκακπέ ισοφάρισε με εκτέλεση πέναλτι, στο 55′ μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Αγκίρε και αυτογκόλ του Χαντλ έγινε το 2-1 και στο 66′ με τρομερό σουτ ο Γιαννιώτας διαμόρφωσε το τελικό σκορ!

Σημειώνεται πως και τις τέσσερις προηγούμενες φορές που οι κυανόλευκοι έφτασαν στα πλέι οφ, κατάφεραν να εισέλθουν και στους ομίλους του Europa League.

Αυτή τη φορά βεβαίως πιθανότατα να έχουν την πιο δύσκολη αποστολή από κάθε άλλη, καθώς εκτός απρόοπτου θα αντιμετωπίσουν την Αϊνχτόφεν, που στο πρώτο παιχνίδι κέρδισε με 1-0 τη Χάγκεσουντ στη Νορβηγία και στις 21:30 ξεκίνησε ο εντός έδρας επαναληπτικός της.

Οι αγώνες του Απόλλωνα στα πλέι οφ θα γίνουν o πρώτος στις 22/8 σε Ολλανδία/Νορβηγία και ο επαναληπτικός στις 29/8 στο ΓΣΠ.

Η εξέλιξη του αγώνα…

Λίγο έλειψε με την έναρξη του αγώνα η Αούστρια να… σοκάρει τον Απόλλωνα καθώς μόλις στο 2ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία, με τον Γκρίντβαλντ να πιάνει με μιας το βολέ μετά από εκτέλεση κόρνερ και να στέλνει την μπάλα μόλις έξω!

H ομάδα της Βιέννης είχε μπει δυνατά με ξεκάθαρο στόχο να πετύχει ένα γρήγορο γκολ για να ξαναμπεί στο παιχνίδι της πρόκρισης και ήταν αυτή που στο 8′ είχε και τη δεύτερη τελική προσπάθεια, με την κεφαλιά του Ζβίερτσιτς που δεν βρήκε στόχο.

Οι αμυντικοί των Αυστριακών απομάκρυναν την επικίνδυνη σέντρα του Γιαννιώτα στο 8′, στο 11ο λεπτό ο Ελλαδίτης είχε το πρώτο σουτ από πλευράς Απόλλωνα, που όμως δεν απείλησε τον Λούτσιτς, ενώ στο 15′ και πάλι ο Γιαννιώτας έβγαλε επικίνδυνη μπαλιά, με τον πορτιέρο των φιλοξενουμένων να βγαίνει και να διώχνει προ του Γκακπέ.

Οι Λεμεσιανοί φάνηκε να περιορίζουν την επιθετική δράση που είχε στα πρώτα λεπτά η Αούστρια όμως εντέλει βρέθηκαν πίσω στο σκορ, καθώς ο Ζαρζούε στο 18′ έπιασε στον ύπνο την άμυνα του Απόλλωνα και με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκρίνβαλντ άνοιξε το σκορ (0-1).

To σουτ του Γκακπέ στο 20′ ήταν άστοχο και δεν ανησύχησε τον Λούτσιτς, ο οποίος πάντως στο 28′ χρειάστηκε να επέμβει στο σουτ του Γιαννιώτα από το ύψος της περιοχής. Στο επόμενο λεπτό μάλιστα ο Αυστριακός τερματοφύλακας σταμάτησε άλλες δύο φορές τους γηπεδούχους, στο δυνατό σουτ του Περέιρα και στην κεφαλιά του Σαρδινέρο που ακολούθησε, με τον Απόλλωνα να χάνει διπλή ευκαιρία για την ισοφάριση.

Στο 32′ η Αούστρια έφτασε μια ανάσα από το να διπλασιάσει τα γκολ της καθώς μετά από λάθος του Σάλαϊ ο Σαξ μπήκε από δεξιά στην περιοχή κι έκανε το γύρισμα στον Φιτς, ο τελευταίος όμως δεν βρήκε καλά την μπάλα από ιδανικό σημείο!

Στα επόμενα λεπτά ο Απόλλωνας έδειχνε να μην μπορεί να αντιδράσει και αδυνατούσε να πλησιάσει με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή, όμως έστω κι έτσι κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης πριν την ανάπαυλα! Ο Γιαννιώτας κέρδισε πέναλτι στο 45′ (αυστηρή η υπόδειξη) και ο Γκακπέ που ανέλαβε την εκτέλεση ευστόχησε (45+2′) για το 1-1!

Με την έναρξη της επανάληψης (47′) ο Απόλλωνας ζήτησε πέναλτι για ανατροπή του Αγκίρε από τον Κλάιν, με τον Πολωνό ρεφ να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι, αν και υπήρχε πιο ξεκάθαρη παράβαση εν συγκρίσει με αυτήν που σφυρίχθηκε προηγουμένως.

Στο 54′ οι Αυστριακοί απείλησαν για πρώτη φορά στην επανάληψη με άστοχο σουτ του Κλάιν, όμως το γκολ το βρήκε ο Απόλλωνας που στο επόμενο λεπτό ολοκλήρωσε την ανατροπή (2-1) με τον Αγκίρε! Ο Ισπανός έκανε ακόμη μία εξαιρετική προσπάθεια από αριστερά, μπήκε στην περιοχή και από την τελική γραμμή επιχείρησε το γύρισμα, με την μπάλα όμως να κοντράρει στον Χαντλ και να καταλήγει στα δίχτυα!

Οι φιλοξενούμενοι στο 65′ έχασαν καλή ευκαιρία για το 2-2 με τον Μολ να αποκρούει το σουτ του Γκρίνβαλντ, με τους κυανόλευκους να απαντούν… ξανά με γκολ στη φάση της Αούστρια, αυτή τη φορά με τρομερό φαλτσαριστό σουτ του Γιαννιώτα, που έκανε το 3-1 και «κλείδωσε» οριστικά την πρόκριση!

To σουτ του Πίτσλερ στο 73′ δεν έφερε αποτέλεσμα για τους φιλοξενούμενους, όπως ούτε κι αυτό του Σαρδινέρο στο 78′, που έφυγε μόλις έξω από την εστία του Λούτσιτς, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Μολ μάζεψε χωρίς πρόβλημα στην κεφαλιά του Γκρίνβαλντ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τίποτα δεν άλλαξε καθώς η Αούστρια είχε συμβιβαστεί με τον αποκλεισμό και το τελικό 3-1 βρήκε τον Απόλλωνα να πανηγυρίζει άλλη μια πρόκριση στα πλέι οφ του Europa League!

ΑΠΟΛΛΩΝ: Μολ, Πέδρο, Γιούστε, Σάλαϊ, Αγκίρε, Κυριάκου (75′ Eνσούε), Μάρκοβιτς, Περέιρα (66′ Πίττας), Γιαννιώτας, Σαρδινέρο, Γκακπέ (83′ Ζελάγια).

ΑΟΥΣΤΡΙΑ: Λούτσιτς, Κλάιν, Ζαρζούε, Ζβίερτσιτς, Μαρτσίνκο, Χαντλ, Ντεμακού, Γκρίνβαλντ, Μόνσχαϊν (71′ Πίτσλερ), Σαξ (63′ Εντομβόνι), Φιτς (63′ Γιέγκο).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κυριάκου (25′) / Ζαρζούε (30′), Φιτς (62′), Πίτσλερ (80′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Πάβελ Γκιλ (Πολωνία)