Τρομερή ανατροπή στο 88′ με Εφραίμ και… αφεντικό για την πρόκριση ο ΑΠΟΕΛ!

Μετά από ένα δραματικό παιχνίδι και με εμφάνιση… δράμα στο πρώτο ημίχρονο, ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι «τούμπα», επικράτησε 2-1 της Καραμπάχ στο ΓΣΠ και έγινε φαβορί για την πρόκριση στους «32» του Europa League!

Στον καθοριστικότερο αγώνα του ομίλου, οι γαλαζοκίτρινοι ήταν τραγικοί στο πρώτο ημίχρονο και βρέθηκαν να χάνουν από το 10′ και το γκολ του Μεντβέντεφ. Το αποτέλεσμα αυτό εξανέμιζε και τις τελευταίες πιθανότητες για πρόκριση, όμως παρότι χρειαζόταν την ανατροπή για να ελπίζει, ο ΑΠΟΕΛ πλησίασε στο να δεχθεί και δεύτερο γκολ.

Αφότου λοιπόν ο Μπέλετς κράτησε τον ΑΠΟΕΛ ζωντανό με τρομερές αποκρούσεις στο ξεκίνημα της επανάληψης, η ανατροπή έγινε πραγματικότητα, με τον Σόουζα να ισοφαρίζει στο 59′ με δυνατή κεφαλιά και με τον Εφραίμ, που πέρασε αλλαγή, να βάζει (με… βοήθεια) ένα καταπληκτικό γκολ στο 88′, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1!

Εφραίμ, Ιωάννου ή… Γκαράγιεφ; Τι λέει η UEFA για το γκολ της ανατροπής

Και να μην ξεχνάμε τον Μάτιτς, έτσι;

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι γαλαζοκίτρινοι έγιναν… αφεντικό για την πρόκριση, καθώς έπιασαν την Καραμπάχ στους 4 βαθμούς, έχοντας όμως την υπεροχή στην ισοβαθμία, ενώ η Ντουντελάνζ, που έχασε 2-5 από τη Σεβίλλη (12β), έπεσε στην 4η θέση με 3 βαθμούς.

Με Ντουντελάνζ (24/11 εκτός έδρας) και Σεβίλλη (8/12 εντός έδρας) τα τελευταία παιχνίδια του ΑΠΟΕΛ, που εφόσον δεν χάσει από τους Λουξεμβούργιους και πάρει σε αυτά τα ματς τουλάχιστον τους ίδιους βαθμούς που θα πάρουν και οι Αζέροι, θα προκριθεί στους «32».

«Βοήθησε» και η Σεβίλλη – Η βαθμολογία στον όμιλο του ΑΠΟΕΛ και η συνέχεια!

Ανάσα στη βαθμολογία, ανάσα και στα ταμεία

Η εξέλιξη του αγώνα…

Χωρίς κάποια αξιοσημείωτη φάση κύλησαν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, που είχαν αναγνωριστικό χαρακτήρα. Στο 6′ και το 7′ ΑΠΟΕΛ και Καραμπάχ αντίστοιχα είχαν από ένα γέμισμα με εκτέλεση φάουλ όμως ούτε για τους μεν, ούτε για τους δε προέκυψε αποτέλεσμα, με τον αγώνα κατά τ’ άλλα να παίζεται κυρίως στη μεσαία γραμμή και με τις ομάδες να δίνουν αρκετή προσοχή στην άμυνά τους.

Το… κακό για τον ΑΠΟΕΛ ήταν ότι στη φάση του 10′ η δική του άμυνα δεν λειτούργησε σωστά, άφησε αμαρκάριστο τον Μεντβέντεφ, κι αυτός με καρφωτή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ άνοιξε το σκορ για την Καραμπάχ (0-1). Η εξέλιξη αυτή ήταν ό,τι χειρότερο για τους γαλαζοκίτρινους, που ήξεραν πως με αυτό το σκορ, έμεναν εκτός συνέχειας των ομίλων.

ΑΠΟΕΛ-Καραμπάχ: Έτσι «πάγωσαν» το ΓΣΠ οι Αζέροι (video)

Στα αμέσως επόμενα λεπτά οι γαλαζοκίτρινοι έδειξαν επηρεασμένοι από το γκολ που δέχθηκαν και αδυνατούσαν να βγουν μπροστά. Στο 17′ είχαν πάντως την πρώτη τους τελική προσπάθεια, με κεφαλιά του Πάβλοβιτς που κόντραρε κι έφυγε έξω, ενώ το μακρινό σουτ του Μάτιτς δύο λεπτά αργότερα ήταν πολύ άστοχο.

Ο ΑΠΟΕΛ στο 25ο λεπτό είχε την πρώτη του φάση, με το δυνατό σουτ του Πάβλοβιτς που βρήκε σε ετοιμότητα τον Μπέγκοβιτς, όμως ακολούθως οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με δεύτερο γκολ, αρχικά χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο 29′ με τον Γκέγιε που μπαίνοντας στην περιοχή δεν έπιασε καλά το σουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Μίτσελ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα μόλις έξω!

Αποδοκιμασίες απ’ το ημίωρο στο ΓΣΠ!

Στο 35′ ο Πάβλοβιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα όμως σωστά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ και το γκολ δεν μέτρησε, ενώ στο 39′ οι γηπεδούχοι είχαν δύο καλά σουτ, που… ζέσταναν κάπως τον κόσμο τους. Αρχικά με τον Χαλένιους, που δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπέγκοβιτς, και στην εξέλιξη της φάσης με τον Ιωάννου, που από μακριά έπιασε έναν… κεραυνό που ανάγκασε τον αντίπαλο πορτιέρο να διώξει δύσκολα σε κόρνερ.

Η Καραμπάχ πλησίασε πάντως στην εκπνοή του πρώτου μέρους (45+1′) να διπλασιάσει τα γκολ της, όμως ευτυχώς για την κυπριακή ομάδα ο Ζουμπίρ, που έφευγε σε τετ-α-τετ, έκανε κακό κοντρόλ κι έχασε τις προϋποθέσεις, στην τελευταία αξιοσημείωτη φάση του ημιχρόνου.

«Κάναμε πολύ άσχημο πρώτο ημίχρονο, δεν ξέρω γιατί»

Έριξε μέσα Τάμαρι… μπας και

Η πρώτη φάση του δεύτερου μέρους ήρθε στο 50′ και ήταν μια μεγάλη ευκαιρία για την Καραμπάχ, με τον Μπέλετς να αποκρούει εντυπωσιακά την κεφαλιά του Μίτσελ, ενώ στο 53′ το διαγώνιο σουτ του Αμπντουλάγιεφ έφυγε λίγο έξω.

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν η ομάδα που χρειαζόταν το γκολ, όμως οι Αζέροι ήταν αυτοί που έφταναν πιο κοντά σε αυτό και στο 55′ είχαν νέα μεγάλη φάση, με τον Μίτσελ να απειλεί αυτή τη φορά με σουτ από την καρδιά της περιοχής και με τον Σλοβένο πορτιέρο των γαλαζοκιτρίνων να σώζει ξανά και να κρατά την ομάδα του ζωντανή, όμως έκανε και στο 57′ στο πλασέ του Ζουμπίρ!

Η πρώτη απειλή από πλευράς ΑΠΟΕΛ στην επανάληψη ήρθε στο 58′ με τον Πάβλοβιτς στο… τσακ να μην προλαβαίνει την επικίνδυνη σέντρα του Τάμαρι, ενώ στη δεύτερη, ήρθε και το γκολ! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μάτιτς στο 59′, ο Σόουζα με δυνατή κεφαλιά άφησε… άγαλμα τον Μπέγκοβιτς, ισοφαρίζοντας σε 1-1 και βάζοντας τον ΑΠΟΕΛ στο παιχνίδι της πρόκρισης!

ΑΠΟΕΛ-Καραμπάχ: Το «κάρφωσε» κι έδωσε το έναυσμα ο Σόουζα! (video)

Με την ψυχολογία ανεβασμένη και τον κόσμο πλέον να… παίζει υπέρ του, ο ΑΠΟΕΛ άλλαξε εικόνα και πλέον έψαχνε το δεύτερο γκολ. Η πρώτη απόπειρα γι’ αυτό ήρθε στο 68′, όμως το σουτ του Πάβλοβιτς κόντραρε κι έφυγε κόρνερ.

Στο 75′ πάντως η Καραμπάχ έχασε καλή ευκαιρία να πάρει ξανά το προβάδισμα, με το σουτ του Ζουμπίρ υπό την πίεση του Σάβιτς να φεύγει έξω, (πολύ) άστοχο ήταν και αυτό του Σαντίκοφ στο 78′, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 82′ έχασε μεγάλη ευκαιρία για τους Αζέρους, όταν με σουτ μετά από εκτέλεση κόρνερ έστειλε την μπάλα μόλις έξω!

Ο ΑΠΟΕΛ απείλησε σοβαρά για πρώτη φορά μετά το 1-1 στο 84′ με το δυνατό σουτ του Τάμαρι που έφυγε λίγο έξω, με τον Ιορδανό να απειλεί και στο 87′ όταν μπήκε στην περιοχή και ανακόπηκε την τελευταία στιγμή από αμυνόμενους που έδιωξαν σε κόρνερ. Με την εκτέλεσή του (88′), ο Εφραίμ «λύτρωσε» τον ΑΠΟΕΛ (2-1), όταν με καταπληκτικό… βολ-πλανέ έστειλε την μπάλα αρχικά σε πόδι αμυντικού κι ακολούθως στα δίχτυα!

Το φοβερό γκολ του Εφραίμ που «λύτρωσε» τον ΑΠΟΕΛ στο 88′! (video)

Στα τελευταία λεπτά η Καραμπάχ έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, δεν κατάφερε να το βρει και ο ΑΠΟΕΛ πανηγύρισε μια τεράστια νίκη με 2-1.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Μιχαΐλοβιτς, Βούρος, Σάβιτς, Ιωάννου, Ζοαοζίνιο (46′ Τάμαρι), Γκέντσογλου (59′ Μπέζιακ), Σόουζα, Μάτιτς, Χαλένιους (75′ Εφραίμ), Πάβλοβιτς.

ΚΑΡΑΜΠΑΧ: Μπέγκοβιτς, Μεντβέντεφ, Μπ. Χουσεΐνοφ, Σαντίκοφ, Αΐλτον, Μίτσελ (84′ Α. Χουσεΐνοφ), Αλμέιδα, Γκαράγιεφ, Ζουμπίρ, Κιντάνα (16′ Γκέγιε, 76′ Ρομέρο), Αμπντουλάγιεφ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σόουζα (61′) / Αλμέιδα (34′), Μπέγκοβιτς (84′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μάνουελ Σχετενγκρούμπερ (Αυστρία)