Και έπαιξε, και κέρδισε και προκρίθηκε ο ΑΠΟΕΛ!

Το ιδανικό σενάριο έγινε πραγματικότητα για τον ΑΠΟΕΛ, που πανηγυρίζει ήδη την πρόκρισή του στη φάση των «32» του Europa League!

Λίγα λεπτά πριν από τις 22:00 η διεξαγωγή του αγώνα στο Λουξεμβούργο ήταν ακόμα αμφίβολη λόγω της κατάστασης του αγωνιστικού χώρου, όμως ο ρεφ… άναψε το πράσινο φως, ο αγώνας παίχτηκε κανονικά και οι γαλαζοκίτρινοι επικράτησαν με 2-0 της Ντουντελάνζ, αποτέλεσμα που, σε συνδυασμό με την ήττα της Καραμπάχ (2-0) στη Σεβίλλη, τους εξασφάλισε και μαθηματικά τη 2η θέση του πρώτου ομίλου, που τους έστειλε στις νοκ-άουτ φάσεις!

Έβγαλε 1,5 εκατομμύριο σε 90 λεπτά ο ΑΠΟΕΛ – Tα συνολικά έσοδα από την UEFA!

Τα γκολ… πρόκρισης για τον ΑΠΟΕΛ τα σκόραραν στο 12′ ο Μάτιτς με εκτέλεση πέναλτι (χέρι αμυντικού σε κεφαλιά Σόουζα) και στο 43′ ο Μερκής που με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Σέρβου σκόρερ του πρώτου τέρματος, πέτυχε το 7ο του (!) γκολ στη φετινή σεζόν.

Oι γαλαζοκίτρινοι πάντως κινδύνεψαν με ισοφάριση στο 0-1 όμως το δεύτερο γκολ που ήρθε κόντρα στη ροή του αγώνα έβαλε το… νερό στο αυλάκι. Δύο δοκάρια είχαν οι γηπεδούχοι, ένα ο ΑΠΟΕΛ (με Τάμαρι στο 17′), ενώ αμφότερες οι ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής των Βούρου (84′, δεύτερη κίτρινη) και Σινανί (90′).

Οι δύο πρώτοι πιθανοί αντίπαλοι του ΑΠΟΕΛ στους «32» του Europa League

Η πρόκριση, που μάλιστα ήρθε από την 5η αγωνιστική, είναι μια τεράστια επιτυχία για τον ΑΠΟΕΛ, ειδικά αν αναλογιστούμε πως ξεκίνησε τον όμιλο με εντός έδρας ήττα-σοκ από την ομάδα του Λουξεμβούργου, στο ευκολότερο από τα έξι παιχνίδια.

Παρότι ακολούθησε και δεύτερη ήττα από τη Σεβίλλη, στη συνέχεια η κυπριακή ομάδα πήρε «χρυσή» ισοπαλία στην έδρα της Καραμπάχ, ακολούθως κέρδισε τους Αζέρους στο ΓΣΠ και με τη νίκη της στο Λουξεμβούργο ολοκλήρωσε το… come-back, πανηγυρίζοντας την πρόκριση χωρίς να παίξει το έκτο παιχνίδι!

Aυτή είναι η τρίτη φορά που ο ΑΠΟΕΛ προκρίνεται σε νοκ-άουτ φάση ευρωπαϊκής διοργάνωσης, μετά το 2011/12 στο Champions League (όταν έφτασε μέχρι τα προημιτελικά) και το 2016/17 στο Europa League (έφτασε και στους «16»).

Τυπικής διαδικασίας είναι πλέον τα παιχνίδια της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής του ομίλου, ΑΠΟΕΛ-Σεβίλλη και Καραμπάχ-Ντουντελάνζ (12/12).

Υπό τις ιαχές των φιλάθλων του ΑΠΟΕΛ, που έκαναν έντονη την παρουσία τους, ξεκίνησε ο αγώνας στο «Josy Barthel». Ο ρυθμός του αγώνα ήταν καλός στα πρώτα λεπτά, τα οποία πάντως κύλησαν χωρίς κάποια αξιοσημείωτη φάση μπροστά από τις δύο εστίες.

Οι γαλαζοκίτρινοι ευτύχησαν εντέλει να ανοίξουν το σκορ στην πρώτη τους φάση στο παιχνίδι! Στο 11′ κέρδισαν πέναλτι για χέρι αμυντικού σε κεφαλιά του Σόουζα και ο Μάτιτς που ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε (12′) για το 0-1!

Ο ΑΠΟΕΛ έφτασε μάλιστα μια ανάσα από το να πετύχει γρήγορα δεύτερο γκολ, όμως στο 17′ ο Τάμαρι έπειτα από ωραία προσπάθεια και μπάσιμο στην περιοχή, σούταρε στο οριζόντιο δοκάρι του Χούμπερτ!

Oι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 23ο λεπτό όμως η προσπάθεια του Σινάνι δεν έφερε αποτέλεσμα. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα η Ντουντελάνζ άρχισε να ανεβαίνει και να έχει καλύτερα πατήματα, ενώ στο 34′ έχασε τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση βρίσκοντας κι αυτή δοκάρι, με δυνατό σουτ του Στολζ! Η ομάδα του Λουξεμβούργου συνέχισε να πιέζει και στο 38′ είχε ακόμη μια καλή ευκαιρία, με σουτ του Λεσκουά που απέκρουσε δύσκολα ο Μπέλετς.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, εντούτοις, ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να διπλασιάσει τα γκολ του και να πάρει σοβαρό προβάδισμα για το «χρυσό» τρίποντο! Αυτή τη φορά ο Μάτιτς εκτέλεσε φάουλ και ο Μερκής με κεφαλιά σκόραρε το 7ο του γκολ για φέτος, κάνοντας το 0-2!

Σε χαμηλότερο τέμπο κυμάνθηκε το πρώτο μέρος της επανάληψης, που δεν είχε καμία αξιοσημείωτη φάση στο πρώτο της δεκαπεντάλεπτο.

Η πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε από πλευράς Ντουντελάνζ και ήταν ένα σουτ του Λαβιέ στο 64ο λεπτό που έφυγε λίγο έξω, ενώ χρειάστηκε να φτάσουμε στο 72ο λεπτό για την πρώτη φάση του ΑΠΟΕΛ στην επανάληψη και ήταν μια τεράστια ευκαιρία, με τον Τάμαρι να φεύγει μόνος από το κέντρο του γηπέδου αλλά να μην μπορεί να νικήσει τον Χούμπερτ στο τετ-α-τετ!

Η Ντουντελάνζ απείλησε σοβαρά την εστία των γαλαζοκιτρίνων στο 84ο λεπτό, με τον Σινανί να βρίσκει με απευθείας εκτέλεση φάουλ το δοκάρι (δεύτερο για τους γηπεδούχους). Στα επόμενα λεπτά είχαμε δύο αποβολές, μία για κάθε ομάδα, με τον Βούρο να βλέπει την κόκκινη στο 84′ (με δεύτερη κίτρινη) από πλευράς ΑΠΟΕΛ και τον Σινανί απευθείας στο 90′ από πλευράς Ντουντελάνζ.

Στα τελευταία λεπτά τίποτα δεν άλλαξε και ο ΑΠΟΕΛ κράτησε τη νίκη που του έδωσε τη σπουδαία πρόκριση στη φάση των «32»!

ΝΤΟΥΝΤΕΛΑΝΖ: Χούμπερτ, Μπουσουάρι (61′ Μπεντάιεμπ), Σνελ, Κουλς, Λεσκουά, Μπουκρίν, Γκάρος, Στολζ (77′ Ποκάρ), Μπερνιέ (54′ Λαβιέ), Μορέν, Στολς, Σινανί

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Μερκής, Βούρος, Σάβιτς, Μιχαΐλοβιτς, Ιωάννου (66′ Γιάκολις), Γκέντσογλου (46′ Άλεφ), Σόουζα, Μάτιτς, Τάμαρι, Χαλένιους (84′ Ντε Βινσέντι)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Mπουκρίν (34′), Μορέν (59′) / Σάβιτς (32′), Μιχαΐλοβιτς (73′), Βούρος (81′)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Σινάνι (90′) / Βούρος (83′, 2η κίτρινη)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τζιανλούκα Ρόκι (Ιταλία)