Ιδιάκεθ: «Εκεί που μπορούσαμε να σκοράρουμε, δεχθήκαμε γκολ»

Περήφανος για τους παίκτες του και το γεγονός πως παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικοί απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα παρουσιάστηκε ο προπονητής της ΑΕΚ, Ιμανόλ Ιδιάκεθ, μετά την ήττα της ομάδας του από τη Γάνδη στο Βέλγιο (3-0 με δύο γκολ στις καθυστερήσεις) και τον αποκλεισμό από το Europa League.

Ο Βάσκος προπονητής των κιτρινοπράσινων ανέφερε πως εκεί που η ομάδα του πίεζε για να σκοράρει, δέχθηκε γκολ, ενώ έκανε λόγο για ατυχία στις κληρώσεις και τόνισε πως σε αυτό το επίπεδο πρέπει να εκμεταλλεύεσαι τις στιγμές.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Ιμανόλ Ιδιάκεθ:

«Ήταν όπως το περίμενα το παιχνίδι. Ήμασταν καλοί στο πρώτο 20λεπτο, όμως στη συνέχεια υποφέραμε από τη Γάνδη. Μετά τις επεμβάσεις του Τόνιο, πήγαμε στο ημίχρονο με το 0-0.

Στο δεύτερο μέρος ήμασταν πολύ καλύτεροι. Ξέραμε ότι ένα γκολ θα άλλαζε τα πάντα. Εκεί που μπορούσαμε να σκοράρουμε, δεχτήκαμε το γκολ. Στο τέλος ενώ πιέζαμε για το γκολ δεχτήκαμε δύο τέρματα στις αντεπιθέσεις.

Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου. Ήμασταν ανταγωνιστικοί. Μπορούσαμε να έρθουμε εδώ με νίκη από τον πρώτο αγώνα. Σε αυτό το επίπεδο πρέπει να εκμεταλλεύεσαι τις στιγμές. Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου. Δεν είχαμε τύχη στις κληρώσεις. Πρέπει να ξεκουραστούμε λίγο και να δούμε το πρωτάθλημα.

Είναι πολλά πράγματα που πρέπει να κρατήσουμε. Δεν ξέρω αν έχουμε συνειδητοποιήσει τον αντίπαλο μας σήμερα. Μια ομάδα από τις καλύτερες του Βελγίου με απίστευτο γήπεδο και μεγάλο μπάτζετ.

Πρέπει να δούμε τη συνέχεια και να πάμε βήμα – βήμα. Διαθέτω πλούσιο υλικό, ποιοτικό ρόστερ και  υπόσχομαι στον κόσμο ότι θα παλέψουμε για τον τίτλο και θα προσπαθήσουμε να τους κάνουμε χαρούμενους».