Δεν παραδίδει τα όπλα ο Αυγουστή: «Όπως δεχθήκαμε τρία, θα παλέψουμε για να σκοράρουμε»

Παρότι αναγνωρίζει πως θα είναι εξαιρετικά δύσκολο μετά την ήττα με 3-0 από την PSV στο Αϊντχόφεν, ο προπονητής του Απόλλωνα, Σωφρόνης Αυγουστή, τόνισε ότι στον επαναληπτικό που θα γίνει την άλλη Πέμπτη (29/8) στο ΓΣΠ η ομάδα του θα παλέψει και θα διεκδικήσει όσες πιθανότητες έχει για την ανατροπή και την πρόκριση.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Σωφρόνης Αυγουστή:

«Είναι κρίμα, οι ποδοσφαιριστές δούλεψαν στον αγωνιστικό χώρο, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά πληρώσαμε τα ατομικά μας λάθη. Αναγνωρίζω ότι έγινε μεγάλη προσπάθεια και γνωρίζω επίσης ότι είναι κρίμα και άδικο για τους ίδιους, αλλά σε αυτά τα παιχνίδια οι λεπτομέρειες διαδραματίζουν σημαντικό ρόλο.

Σε μια εβδομάδα θα προσπαθήσουμε να τους δώσουμε ό,τι μπορούμε και όπως δεχθήκαμε τρία γκολ θα παλέψουμε για να σκοράρουμε. Είναι λίγες οι πιθανότητες αλλά θα κάνουμε την προσπάθειά μας, θα προσπαθήσουμε και ό,τι βγει. Μπορούσαμε να σκοράρουμε τουλάχιστον 1-2 γκολ σήμερα και θα προσπαθήσουμε στη Λευκωσία έστω να κερδίσουμε.

Αυτές οι ομάδες σε περιμένουν για να σε τιμωρήσουν και αυτό έγινε. Όπως είπα και πριν, στο πρώτο ημίχρονο λειτουργήσαμε πολύ καλά χωρίς να επιτρέψουμε στον αντίπαλο να κάνει σοβαρή τελική προσπάθεια. Όταν όμως υπάρξουν χώροι σε τιμωρούν και γι’ αυτό όλη η Ευρώπη βλέπει τη δουλειά που γίνεται στα φυτώρια των ολλανδικών ομάδων.

Ο Χάμπος έκανε εξαιρετικό παιχνίδι και δεν πιστεύω ότι από αυτόν δεχθήκαμε τρία γκολ. Στο κέντρο δούλεψε πολύ και ο Σάσα (σ.σ. Μάρκοβιτς) και ο Σακέτι και δεν νομίζω ότι ήταν εκεί το πρόβλημα. Δεν θεωρώ ότι χρειαζόμαστε πρωτοκλασάτο ποδοσφαιριστή στην άμυνα, ο Χάμπος όποτε έπαιξε πέρσι εκεί τα πήγε περίφημα.

Θα διεκδικήσουμε και τους δυο τίτλους, δεν θα επηρεάσει την προσπάθεια για τον τίτλο αν αποκλειστούμε».