Αγγλικός «εμφύλιος» και στο Europa League: Στον τελικό μέσω πέναλτι η Τσέλσι! (video)

Όπως και ο τελικός του Champions League (Λίβερπουλ-Τότεναμ), έτσι κι αυτός του Europa League, θα είναι αγγλικός… εμφύλιος, καθώς μετά την Άρσεναλ, την πρόκριση για το μεγάλο ραντεβού της 29ης Μαΐου στο Μπακού εξασφάλισε και η Τσέλσι!

«Τρένα» Έμερι-Ομπαμεγιάνγκ, στον τελικό η Άρσεναλ! (video)

Οι μπλε τα βρήκαν σκούρα στον εντός έδρας επαναληπτικό ημιτελικό με την Άιντραχτ και το 1-1 έστειλε τον αγώνα στην παράταση κι ακολούθως στα πέναλτι, όπου οι μπλε επικράτησαν με 4-3 χάρη σε δύο αποκρούσεις του Κέπα και πήραν το εισιτήριο για τον τελικό, για δεύτερη φορά μετά το 2013, όταν κατέκτησαν το τρόπαιο απέναντι στην Μπενφίκα.

Στην κανονική διάρκεια του αγώνα η Τσέλσι προηγήθηκε με τον Λόφτους-Τσικ στο 28′ και η Άιντραχτ ισοφάρισε με τον Γιόβιτς στο 49′ όμως παρά τις ευκαιρίες τους στο υπόλοιπο του αγώνα και στην παράταση, καμία ομάδα δεν μπόρεσε να βρει το δεύτερο γκολ, έτσι η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι όπου για τους Λονδρέζους ευστόχησαν οι Μπάρκλεϊ, Ζορζίνιο, Λουίζ, Αζάρ (ο Αθπιλικουέτα δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τραπ), με τον Κέπα να σώζει τις εκτελέσεις των Χίντερεγκερ και Πασιένσια.

Αξίζει να σημειωθεί πως έχει γραφτεί ιστορία καθώς για πρώτη φορά οι τέσσερις φιναλίστ σε Κύπελλο Πρωταθλητριών/Champions League και Κύπελλο UEFA/Europa League προέρχονται από την ίδια χώρα!

Όσον αφορά το Europa League είναι η 10η φορά που υπάρχει «εμφύλιος» τελικός (συμπεριλαμβανομένου του Κυπέλλου UEFA) αλλά μόλις ο πρώτος στον οποίον οι ομάδες εδρεύουν στην ίδια πόλη, το Λονδίνο.

Ο αγώνας…

Η Τσέλσι πίεσε από το ξεκίνημα στο Στάμφορντ Μπριτζ,  επιχείρησε αρκετά γεμίσματα στην περιοχή της Άιντραχτ, αλλά τις πρώτες καλές φάσεις τις είχαν οι Γερμανοί, με την κεφαλιά του Γιόβιτς στο 4’ και το τρομερό σουτ του Ντα Κόστα στο 14’, με τον Κέπα να δηλώνει παρών και στις δύο περιπτώσεις.

Οι μπλε απείλησαν σοβαρά για πρώτη φορά στο 23ο λεπτό με την προβολή του Ζιρού, δύο λεπτά αργότερα ο Χασέμπε έδιωξε στη γραμμή την κεφαλιά του Λουίζ και στο 28’ ήρθε το γκολ των Λονδρέζων, με τρομερό πλασέ του Λόφτους-Τσικ μετά από προσπάθεια του Αζάρ.

Στο 35’ το επικίνδυνο σουτ του Γιόβιτς κόντραρε, όπως και αυτό του σκόρερ της Τσέλσι στο 40’, στην τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους, όμως το δεύτερο ξεκίνησε με γκολ για την Άιντραχτ, καθώς στο 50’ ο Γιόβιτς μετά από ωραία συνεργασία με τον Γκασίνοβιτς και κάθετη πάσα του τελευταίου, πλάσαρε εύστοχα τον Κέπα για το 1-1, ισοφαρίζοντας έτσι το σκορ του πρώτου αγώνα.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ζιρού δεν μπόρεσε να βάλει ξανά μπροστά στο σκορ την Τσέλσι, η οποία στο επόμενο διάστημα δέχθηκε μπόλικη πίεση από την Άιντραχτ, που έψαχνε το δεύτερο γκολ που θα της έδινε κατά μεγάλο ποσοστό την πρόκριση στον τελικό.

Στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο η Τσέλσι ανέβασε στροφές και στο 78’ ο Τζαπακόστα με σουτ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τραπ για το 2-1, ενώ ο πορτιέρο της Άιντραχτ έσωσε και στο σουτ του Ζιρού στο 87’.

Στην παράταση οι μπλε απείλησαν πρώτοι με το σουτ του Αθπιλικουέτα στο 95’ που έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Τραπ, με την Άιντραχτ στο 100ό λεπτό να χάνει τεράστια ευκαιρία, με τον Νταβίντ Λουίζ να διώχνει στη γραμμή το πλασέ του Αλέρ μετά τη σέντρα του Κόστιτς.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου 15λεπτου ο Αλέρ είχε άλλη μια προσπάθεια αυτή τη φορά με κεφαλιά, στο 115’ η Τσέλσι έχασε μεγάλη ευκαιρία με το σουτ του Τζαπακόστα που αποκρούστηκε από τον Τραπ και στο 117’ ο Αθπιλικουέτα σκόραρε όμως το γκολ ακυρώθηκε ορθά για επιθετικό φάουλ στον πορτιέρο των Γερμανών, έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στα πέναλτι.