Μια νίκη απόψε για να βρεθεί πιο κοντά στο Final-4

Ο Παναθηναϊκός διεκδικεί να βρεθεί στην κορυφαία τετράδα της διοργάνωσης από το 2012 (Κωνσταντινούπολη). Χωρίς προβλήματα, οι πράσινοι αναζητούν στη Μαδρίτη ό,τι ακριβώς και ο Ολυμπιακός στο Κάουνας.

Η διαφορά είναι πως η ήττα ήρθε για το «τριφύλλι» στο δεύτερο -και όχι στο πρώτο- ματς απέναντι στη «βασίλισσα», κι ενώ είχε πετύχει μία εμφατική νίκη με 95-67 απέναντι στο σύνολο του Πάμπλο Λάσο.

Η επιστροφή του Σέρχιο Γιουλ, τουλάχιστον στη δωδεκάδα, στο 3ο ματς την Τετάρτη (25/4, 19:45), για πρώτη φορά μετά τον σοβαρό τραυματισμό του πριν από 8 μήνες (ρήξη χιαστού), αποτελεί τη μεγάλη είδηση.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Τσάβι Πασκουάλ, θα έχει προετοιμάσει την ομάδα του για την περίπτωση που ο MVP της Euroleague την περασμένη σεζόν πατήσει παρκέ!

Δεδομένη είναι η απουσία του Αργεντινού γκαρντ, Φακούντο Καμπάτσο, ο τραυματισμός του οποίου επέσπευσε την επιστροφή του Γιουλ.

Η πολυνίκης της Euroleague -με 9 τρόπαια- κατέκτησε το τελευταίο το 2015, μέσα στη Μαδρίτη με αντίπαλο στον τελικό τον Ολυμπιακό, ενώ στόχο έχει μία δεύτερη διαδοχική παρουσία στους «4», αφού το 2017 στην Κωνσταντινούπολη τερμάτισε στην 4η θέση.

Το τελειώνει η ΤΣΣΚΑ

Η πρώτη της κανονικής περιόδου, ΤΣΣΚΑ Μόσχας, έκανε το 2-0 απέναντι στην Κίμκι και απέχει μόλις μια νίκη μακριά από την πρόκριση στο Βελιγράδι, με τις πιθανότητες να είναι υπέρ της.

Η Κίμκι δυσκόλεψε αρκετά την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, η οποία αγωνιζόταν χωρίς τον Νάντο ντε Κολό (τραυματίστηκε στο 2ο δεκάλεπτο του 1ου αγώνα) και τον Κάιλ Χάινς. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έχει κάνει εξαιρετική δουλειά στην Κίμκι που έδειξε ικανή να πετύχει νίκη απέναντι στην «αρκούδα».

Την πρόκριση σε ένα 7ο διαδοχικό φάιναλ φορ διεκδικεί η ΤΣΣΚΑ και 15ο στα τελευταία 16. Ουσιαστικά, έχει 14 στα 15! Από τη σεζόν 2002-03, έμεινε εκτός φάιναλ φορ μόνο την αγωνιστική περίοδο 2010-11!

Σε 5 συμμετοχές στη Εuroleague, η Κίμκι κατάφερε να εξασφαλίσει για πρώτη φορά την πρόκριση στα πλέι οφ.