«Καθάρισε» εύκολα τη Φενέρ η ΤΣΣΚΑ

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πέταγε… φωτιές, η Φενέρμπαχτσε δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό σε κανένα σημείο του αγώνα και η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη υποχρέωσε τους Τούρκους σε 6η ήττα στα πρώτα 8 παιχνίδια τους στην Euroleague (88-70).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με το ξεκίνημα του αγώνα να είναι ισορροπημένο (10-10, 5′). Η παρουσία του Μπιμπέροβιτς έδωσε πνοή και παράλληλα και το προβάδισμα στην Φενέρ (12-15, 7′). Η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε, όμως. Στρέλνιεκς και Χάινς ανέλαβαν δράση, η άμυνα ήταν σε υψηλά επίπεδα και το σκηνικό ανατράπηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (21-17).

Ο Βέστερμαν έκανε αισθητή την παρουσία του και η Φενέρμπαχτσε μείωσε σε απόσταση βολής (24-23, 13′). Ο Ντάνιελ Χάκετ, όμως ανέλαβε δράση και με την βοήθεια του Κουφού, η ρωσική ομάδα ξέφυγε στο σκορ (32-24, 15′). Η απάντηση της Φενέρμπαχτσε ήρθε, με τον Λουίτζι Ντατόμε μπροστάρη (34-32, 19′). Το φινάλε του πρώτου μέρους όμως, άνηκε στον Μάικ Τζέιμς, που με 5 προσωπικούς πόντους έγραψε το 39-34 για την ρωσική ομάδα.

Ο Γιάνις Στρέλνιεκς ανέλαβε δράση στο δεύτερο ημίχρονο και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε τον απόλυτο έλεγχο. Η Φενέρ δεν έβρισκε λύσεις επιθετικά, με τη διαφορά να φτάνει σε διψήφια επίπεδα (52-40, 24′). Ο Κάλινιτς φώναξε παρών και μάζεψε τη διαφορά, όχι όμως για πολύ, καθώς ο Στρέλνιεκς ήταν «καυτός» (55-46, 26′). Ο Στρέλνιεκς συνέχισε να κάνει… ζημιά στην άμυνα της Φενέρμπαχτσε και η ΤΣΣΚΑ έκλεισε το δεκάλεπτο με διψήφιο προβάδισμα (64-49).

Το μομέντουμ του αγώνα ήταν ξεκάθαρα στα χέρια των Ρώσων. Τζέιμς και Κουφός βγήκαν μπροστά, ανεβάζοντας τη διαφορά (77-59, 34′). Ο Ουίλιαμς προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, αλλά ο Τζέιμς δεν το επέτρεψε (80-63, 37′). Μέχρι το φινάλε του αγώνα δεν άλλαξε τίποτα, με την ΤΣΣΚΑ να φτάνει σε μια πολύ εύκολη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 39-34, 64-49, 88-70.

Πηγή: sdna.gr