Euroleague: Μπρέικ στο μπρέικ και 2-1 η ΤΣΣΚΑ του Ιτούδη, υπερηχητική Εφές μέσα στη Βαρκελώνη (pics)

Μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα, η ΤΣΣΚΑ πέρασε από τη Βιτόρια με 84-77 και απάντησε στο μπρέικ της Μπασκόνια με το ίδιο νόμισμα, απέχοντας πλέον μία νίκη από την πρόκριση στο φάιναλ φορ της Euroleague.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ο οποίος εξελίχθηκε σε ντέρμπι στο φινάλε, ωστόσο οι Μοσχοβίτες είχαν σε μεγάλη βραδιά τον Νάντο Ντε Κολό κι έτσι έγραψαν το 2-1 στη σειρά με τους Βάσκους.

Στον άλλο αγώνα της βραδιάς, η Αναντολού Εφές με απίθανη εμφάνιση πήρε τη νίκη κόντρα στη Μπαρτσελόνα μέσα στη Βαρκελώνη με 102-68, απάντησε στο μπρέικ με μπρέικ και σημείωσε το 2-1 στην σειρά, ανακτώντας έτσι το προβάδισμα!

Από το ξεκίνημα κιόλας τoυ αγώνα η Εφές πήρε τα ηνία (20-16 10′) και πάτησε γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο, φτάνοντας στο ημίχρονο με προβάδισμα 13 πόντων (39-52).

Οι Τούρκοι, έχοντας σε απίστευτη κατάσταση τον Λάρκιν, δεν σταμάτησαν εκεί και ανέβασαν ακόμα περισσότερο την διαφορά (57-84 30′), ξεπέρασαν τους εκατόν πόντους και έφτασαν στη νίκη με εμφατικό τρόπο.