Euroleague: Ανέτοιμος και ασύνδετος ο Oλυμπιακός, «ναυάγησε» με Βιλερμπάν (video)

Με τον χειρότερο τρόπο ξεκίνησε ο Ολυμπιακός τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στη Euroleague.

Οι Πειραιώτες πραγματοποίησαν τραγική εμφάνιση στον αγώνα της πρεμιέρας απέναντι στη Βιλερμπάν κι έτσι μοιραία συνετρίβησαν την Παρασκευή με 82-63 στο «Αστρομπάλ», που είχε φορέσει τα γιορτινά του για την επιστροφή του γαλλικού συλλόγου, μετά από δέκα χρόνια στη διοργάνωση (τελευταία φορά αγωνίστηκε στην διοργάνωση την σεζόν 2009/10).

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παρκέ του «Αστρομπάλ» με διάθεση να ποστάρει για να εκμεταλλευτεί την υπεροχή του κοντά στο καλάθι. Ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν αρκετά ορεξάτος και με προσωπικούς πόντους βοήθησε την ομάδα του Μπλατ να προηγηθεί με 19-12.

Στη συνέχεια ωστόσο οι Πειραιώτες παρουσίασαν μεγάλα προβλήματα στην άμυνα και, σε συνδυασμό με τις άστοχες επιλογές στην επίθεση, έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ανακάμψουν.

Τρέχοντας επιμέρους σκορ 9-2 οι Γάλλοι ισοφάρισαν σε 21-21 χάρη σε γκολ-φάουλ του Τέιλορ, ωστόσο ο Σπανούλης ευστοχώντας σε buzzer beater τρίποντο, διαμόρφωσε το 24-21 υπέρ του Ολυμπιακού στο πρώτο΄δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Μπλατ όχι μόνο δεν βελτίωσε την ήδη προβληματική της εικόνα, αλλά παρουσίασε ακόμη χειρότερο πρόσωπο.

Με μόλις έναν πόντο στα πρώτα πέντε λεπτά ο Ολυμπιακός είδε τη Βιλερμπάν να παίρνει προβάδισμα έξι πόντων (31-25) με εύστοχο τρίποντο του Έιντριαν Πέιν.

Ο πρώην σέντερ του Παναθηναϊκού συνέχισε να κάνει τη ζωή δύσκολη της ερυθρόλευκης φροντ λάιν και με τους γηπεδούχους να έχουν κυριαρχήσει στον τομέα των ριμπάουντ έκλεισαν τη δεύτερη περίοδο στο +7 (40-33) με buzzer beater φόλοου.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να παρουσιάζει και στο τρίτο δεκάλεπτο τις ίδιες παθογένειες τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα.

Έτσι η Βιλερμπάν έφτασε στο +12 με τρίποντο του Λάιτι, με τους Πειραιώτες στη συνέχεια να καταφέρνουν απλά να ρίξουν τη διαφορά στους εννέα στο 30′ (56-47).

Μεγάλο το πρόβλημα των ερυθρόλευκων στο σκοράρισμα, ενώ πολλές είναι και οι αδυναμίες τους τόσο στην άμυνα όσο και στα ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός έκανε μία απόπειρα για αντεπίθεση στις αρχές της τέταρτης περιόδου, αλλά δεν είχε καθαρό μυαλό.

Επιπόλαιες επιλογές και λάθη από τους Κουζμίνσκας, Πολ και Μπάλντγουιν επέτρεψαν στη Βιλερμπάν να ξαναξεφύγει με διψήφιο νούμερο πόντων, όταν ο Σπανούλης μείωσε σε 59-52, στα 8:26’’ πριν τη λήξη.

Οι καλαθοσφαιριστές του Μίτροβιτς έβλεπαν το καλάθι σαν βαρέλι, ευστοχούσαν στο ένα τρίποντο μετά το άλλο, για το +14 (71-57), στο 35ο λεπτό. Το μαρτύριο των ερυθρόλευκων ολοκληρώθηκε με τον ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει 82-63.

Tα δεκάλεπτα: 21-24, 40-33, 56-47, 82-63