Φόρμα αναζήτησης

EURO 2020: Σε τεταμένη ατμόσφαιρα η δοκιμασία της Αγγλίας στην Ποντγκόριτσα – Δυνατό τελείωμα στα προκριματικά (pic)

Εν μέσω εντάσεων και διαδηλώσεων κατά του Πρωθυπουργού του Μαυροβουνίου, Μίλο Ντζουκάνοβιτς, θα διεξαχθεί το βράδυ της Δευτέρας (25/2) το παιχνίδι της Αγγλίας στην Ποντγκόριτσα για τη δεύτερη αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2020.

Τα «τρία λιοντάρια» μετά το εύκολο και επιβλητικό 5-0 επί των Τσέχων στο «Γουέμπλεϊ» ταξίδεψαν στο Μαυροβούνιο για τη νέα τους πρόκληση, ωστόσο, κάθε άλλο παρά ήρεμο είναι το κλίμα στην Ποντγκόριτσα.

Είναι η τρίτη εβδομάδα αντιδράσεων και διαδηλώσεων κατά του Πρωθυπουργού, Μίλο Ντζουκάνοβιτς, κάτι που θορύβησε την FA αναφορικά με την παρουσία των Άγγλων οπαδών στην πόλη, έχοντας εξασφαλίσει μόλις 690 εισιτήρια και διαμηνύοντας πως δεν θα πρέπει να βρεθεί εκεί κόσμος χωρίς εισιτήριο σε ένα ήδη τεταμένο κλίμα.

Το γήπεδο έχει χωρητικότητα μόλις έντεκα χιλιάδων θέσεων και τις ώρες διεξαγωγής του ματς, στους γύρω δρόμους θα πραγματοποιούνται διαδηλώσεις που θα χρειάζονται διαχείριση από την Αστυνομία μαζί και με το αθλητικό γεγονός.

Το αποψινό πρόγραμμα περιλαμβάνει και ορισμένα παιχνίδια που θα μπορούσαν, σε βάθος χρόνου, να αποδειχθούν καθοριστικά ως προς τις δύο ομάδες κάθε ομίλου που θα πάρουν την πρόκριση για τα τελικά.

Όπως, για παράδειγμα, η αναμέτρηση της Πορτογαλίας με τη Σερβία στο δεύτερο όμιλο, από τη στιγμή που οι πρωταθλητές Ευρώπης το βράδυ της Παρασκευής δεν κατόρθωσαν, πάλι στην έδρα τους, να καταβάλουν την αντίσταση της Ουκρανίας (0-0).

Επίσης, απόψε στον όγδοο όμιλο η πρωταθλήτρια κόσμου Γαλλία θα υποδεχθεί την Ισλανδία, η οποία στις δύο τελευταίες προκριματικές φάσεις (Euro και Μουντιάλ) πήρε ισάριθμες προκρίσεις.

Όμως, αυτήν τη φορά, εκτός από τους «τρικολόρ», έχει στον όμιλο και την Τουρκία, η οποία ξεκίνησε την πορεία της με διπλό στην Αλβανία και δείχνει αποφασισμένη να βρεθεί στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των αναμετρήσεων της Δευτέρας (25/3) για τα προκριματικά του EURO 2020:

1ος ΟΜΙΛΟΣ
21:45 Κόσοβο – Βουλγαρία
21:45 Μαυροβούνιο – Αγγλία

2ος ΟΜΙΛΟΣ
21:45 Λουξεμβούργο – Ουκρανία
21:45 Πορτογαλία – Σερβία

8ος ΟΜΙΛΟΣ
19:00 Τουρκία – Μολδαβία
21:45 Ανδόρα – Αλβανία
21:45 Γαλλία – Ισλανδία