Εθνικός: Κρατάει το +5 και βλέπει το δύσκολο με τον ΑΠΟΕΛ

Όπως εξελίχθηκε το προχθεσινό 2-2 με την Ένωση, ο Εθνικός είναι πιο ικανοποιημένος γιατί κράτησε τη διαφορά των πέντε βαθμών από την Ένωση.

Μία σημαντική διαφορά για την ομάδα της Άχνας. Στο Δασάκι κρατούν το στοιχείο αυτό και βλέπουν με αισιοδοξία τη συνέχεια. Στα αρνητικά είναι το γεγονός ότι η ομάδα έμεινε χωρίς νίκη για 6ο συνεχόμενο παιχνίδι μετρώντας δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες.
Με την ισοπαλία αυτή, τουλάχιστον, έβαλε τελεία στο αρνητικό σερί των τεσσάρων συνεχόμενων ηττών.

Επίσης ο Εθνικός για την ώρα έχει με μια νίκη και μια ισοπαλία επί της Ένωσης το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας στο τέλος. Πλέον όλοι στην ομάδα επικεντρώθηκαν σε άλλο ένα πολύ δύσκολο (εκτός έδρας) παιχνίδι, αυτό της Δευτέρας με τον ΑΠΟΕΛ.

Αντίδραση

Εκτός από τη διαφορά των πέντε βαθμών, ο Γιώτης Εγκωμίτης κρατά και την αντίδραση της ομάδας του η οποία βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ και κατάφερε να ισοφαρίσει. Μάλιστα, στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου, με εξαίρεση στα τελευταία λεπτά που «άνοιξε» για να ισοφαρίσει, είχε σε γενικές γραμμές πολύ καλή παρουσία.

Κορυφαίος ο Ηλία

Ο Μάριος Ηλία πήρε φανέλα βασικού για πρώτη φορά και ήταν ο κορυφαίος του Εθνικού. Δημιούργησε πάρα πολλά προβλήματα στην άμυνα της Ένωσης. Το πρώτο γκολ πέτυχε ο Ίλια Μαρκόφσκι, ενώ το δεύτερό του τέρμα σημείωσε ο Κοστόφσκι.

Ο τερματοφύλακας Μπογκαντίνοφ αποχώρησε τραυματίας και τις επόμενες ημέρες θα φανεί κατά πόσο θα αγωνιστεί εναντίον του ΑΠΟΕΛ. Ο Στρατηλάτης που τον αντικατέστησε πραγματοποίησε σωτήρια απόκρουση στις καθυστερήσεις.