Κρίμα για την προσπάθεια: Ισοφάρισε στο 87′ αλλά έχασε η Κύπρος

Επώδυνη ήττα και με απογοητευτικό τρόπο δέχθηκε η εθνική μας ομάδα στο Hampden Park της Γλασκώβης, χάνοντας με 2-1 από τη Σκωτία για την 3η αγωνιστική της προκριματικής φάσης του Euro 2020.

Η Κύπρος, που είχε κάποιες ευκαιρίες για να προηγηθεί, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 61′ από γκολάρα του Ρόμπερτσον και ναι μεν κατάφερε να ισοφαρίσει στο 87ο λεπτό με κεφαλιά του Κούσουλου και να «αγγίξει» έναν παλικαρίσιο εκτός έδρας βαθμό, αλλά δύο λεπτά αργότερα δέχθηκε δεύτερο γκολ, από τον Μπερκ.

Μπεν Σιμόν: «Δεν ξέρω πώς να νιώσω… / Μπορούμε να εμπιστευτούμε τη νέα γενιά»

Μετά από αυτή την ήττα, που περιορίζει στο ελάχιστο τις πιθανότητές μας για διάκριση, η εθνική μας βρίσκεται στην τέταρτη θέση του 9ου ομίλου με τρεις βαθμούς, με τη Σκωτία να ισοβαθμεί (6β.) στη δεύτερη θέση με τη Ρωσία, που νωρίτερα διέλυσε με 9-0 το Σαν Μαρίνο. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου μας, το Βέλγιο έκανε το 3/3 νικώντας με 3-0 το Καζακστάν, που ισοβαθμεί με την Κύπρο με μία νίκη σε τρία ματς.

«Απόλυτο» το Βέλγιο – Η βαθμολογία στον όμιλο της Κύπρου και η συνέχεια

Αγριεμένη (9-0) πριν παίξει με την Κύπρο η Ρωσία! (video)

1. Βέλγιο 9 (8-1)
2. Ρωσία 6 (14-3)
3. Σκωτία 6 (4-4)
4. Κύπρος 3 (6-4)
5. Καζακστάν 3 (3-7)
6. Σαν Μαρίνο 0 (0-16)

Ντεμπούτο με την εθνική μας έκαναν οι Μιχάλης Ιωάννου (βασικός, 66 λεπτά), Γιάννης Κωστή (αλλαγή, 20 λεπτά) και Γιάννης Πίττας (αλλαγή, 10 λεπτά), ενώ για πρώτη φορά στην ενδεκάδα (70 λεπτά) βρέθηκε ο Ματίγια Σπόλιαριτς.

Η αποστολή της εθνικής μας ομάδας θα προπονηθεί το πρωί της Κυριακής στη Γλασκώβη και ακολούθως θα αναχωρήσει με ναυλωμένη πτήση για το Νίζνι Νόβγκοροντ, όπου το βράδυ της Τρίτης (21:45) θα αντιμετωπίσει τη Ρωσία για την 4η αγωνιστική.

Η εξέλιξη του αγώνα…

Σε χαμηλό τέμπο κύλησε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τη Σκωτία να απειλεί πρώτη με σουτ του Φόρεστ στο 5ο λεπτό που δεν βρήκε στόχο. Η Κύπρος κατάφερνε να κρατάει την μπάλα, όμως δυσκολευόταν να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή πέραν μιας φάσης στο 8ο λεπτό, όταν το γέμισμα του Εφραίμ δεν έφερε αποτέλεσμα.

H πρώτη μεγάλη φάση για την εθνική μας ήρθε στο 18ο λεπτό. Ο Μ. Ιωάννου βρήκε τον Σωτηρίου, η μπάλα κατέληξε ξανά στον νεαρό μέσο που επιχείρησε το σουτ, ο Ρόμπερτσον έβαλε την κόντρα και ακολούθως ο Μακρής έκανε νέο σουτ, με τον Μάρσαλ να μπλοκάρει.

Οι Σκωτσέζοι πλησίασαν με τη σειρά τους στο γκολ στο 27ο λεπτό, με τον Πάρντο αρχικά να αποκρούει εντυπωσιακά την εκτέλεση φάουλ του Μούλγκριου και τον Μπρόφι μετά την εκτέλεση του κόρνερ να αστοχεί με κεφαλιά. Από εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, όμως οι προσπάθειές τους στα επόμενα λεπτά είτε έμεναν ημιτελείς, είτε δεν απειλούσαν σοβαρά την εστία μας.

Μάλιστα, η επόμενη ευκαιρία ανήκε στην Κύπρο, καθώς στο 40′ κι έπειτα από αντεπίθεση ο Σωτηρίου με συρτό διαγώνιο πλασέ μετά από πάσα του Μ. Ιωάννου είδε τον Μάρσαλ να αποκρούει με δυσκολία, στην τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους, που ολοκληρώθηκε στο 0-0.

Το πρώτο σουτ στην επανάληψη ήρθε από το αριστερό του Ρόμπερτσον στο 48′ και ήταν άστοχο όμως η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήταν για την Κύπρο καθώς στο 53′ ο Σπόλιαριτς έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Σκωτίας, αλλά το συρτό του σουτ δεν ήταν ικανό να νικήσει τον Μάρσαλ.

Ο αριστερός μπακ της Λίβερπουλ και αστέρας των γηπεδούχων ήταν τελικά αυτός που άνοιξε το σκορ, αφού στο 61ο λεπτό, με τρομερό εκτός περιοχής σουτ, ο Ρόμπερτσον κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα του Πάρντο για το 1-0.

Η γκολάρα του Ρόμπερτσον απέναντι στην Κύπρο (video)

Η εθνική μας έχασε καλή ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 77′ όταν το μακρινό σουτ του Μακρή κόντραρε και αιφνιδίασε τον Μάρσαλ ο οποίος εντέλει έδιωξε με υπερένταση, ενώ στο επόμενο λεπτό η Σκωτία πλησίασε στο 2-0, όμως ο Ο’Ντόνελ με φαλτσαριστό σουτ αστόχησε.

Στο 82′ Σωτηρίου και Πίττας μπερδεύτηκαν και σπατάλησαν τις καλές προϋποθέσεις που είχαν για το γκολ της ισοφάρισης, όμως αυτό ήρθε τελικά στο 87′, όταν ο Κούσουλος με κοντινή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γεωργίου νίκησε τον Μάρσαλ για το 1-1!

Η Κύπρος είχε πλησιάσει πλέον σε ένα παλικαρίσιο εκτός έδρας βαθμό, όμως η χαρά δεν κράτησε για πολύ, αφού στο 89′ ο Μπερκ έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ τους Σκωτσέζους (2-1).

Στις καθυστερήσεις δεν άλλαξε κάτι, καθώς η εκτέλεση φάουλ του Εφραίμ στο 94′ ήταν πολύ άστοχη και η Σκωτία πήρε τη νίκη.

ΣΚΩΤΙΑ (Στιβ Κλαρκ): Μάρσαλ, Ο’Ντόνελ, Μούλγκριου, ΜακΚένα, Ρόμπερτσον, ΜακΛιν, ΜακΓκιν (79′ ΜακΤόμινεϊ), ΜακΓκρέγκορ (87′ Άρμστρονγκ), Φόρεστ, Φρέιζερ, Μπρόφι (73′ Μπερκ)

ΚΥΠΡΟΣ (Ραν Μπεν Σιμόν): Πάρντο, Κούσουλος, Λαΐφης, Ν. Ιωάννου, Κ. Αρτυματάς, Μαργκάσα, Μ. Ιωάννου (66′ Γεωργίου), Σπόλιαριτς (70′ Κωστή), Εφραίμ, Μακρής (80′ Πίττας), Π. Σωτηρίου

ΔΙΑΙΤΗΣΗΣ: Όλα Χόμπερ Νίλσεν (Νορβηγία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ:  ΜακΓκρέγκορ (45+1′) / Ν. Ιωάννου (26′),  Κ. Αρτυματάς (75′)