Έκανε το καθήκον της με ρεκόρ κι ανέβηκε 3η η Κύπρος!

Η νίκη στο Σαν Μαρίνο ήταν αναμενόμενη και συνδυάστηκε με ρεκόρ.

Η Κύπρος, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του 9ου ομίλου των προκριματικών του Euro 2020, επικράτησε με 4-0 της χειρότερης -με βάση τη βαθμολογία της FIFA- εθνικής ομάδας του κόσμου,  φτάνοντας στην πιο ευρεία νίκη της ιστορίας της σε εκτός έδρας παιχνίδι, καθώς ξεπεράστηκε το 3-0 επί των Νήσων Φαρόε που πετύχαμε τον Αύγουστο του 2005.

Πρωταγωνιστής για την εθνική μας ήταν ο Κούσουλος που σκόραρε δύο γκολ (2’, 73’) ενώ από ένα πέτυχαν οι Παπουλής (39′) και Αρτυματάς (75′), σε ένα παιχνίδι όπου η Κύπρος κυριάρχησε πλήρως, έχοντας 30-0 στις τελικές προσπάθειες!

Φυσικά, η αναμέτρηση δεν… σηκώνει κριτική, καθώς απέναντί μας είχαμε μια ομάδα που μετρά 14 διαδοχικά παιχνίδια χωρίς να σκοράρει και 33 σερί ήττες.

Τα πιο… ευχάριστα για την Κύπρο ήρθαν από τα άλλα ματς του ομίλου μας, όπου το Βέλγιο νίκησε με 4-0 στη Σκοτία και η Ρωσία, έστω και δύσκολα, επικράτησε με 1-0 του Καζακστάν.

Αυτό σημαίνει πως η εθνική μας ανέβηκε στην 3η θέση του ομίλου και ναι μεν δεν διεκδικεί πρόκριση, όμως έχει πιθανότητες να διατηρηθεί σε αυτή τη θέση και να μην τερματίσει -για άλλη μια φορά- 5η.

Φυσικά, είμαστε η μοναδική χώρα που έχει παίξει και τα δύο της παιχνίδια με το αδύναμο Σαν Μαρίνο, επομένως για να διατηρηθούμε στην τρίτη θέση θα χρειαστεί λογικά να κερδίσουμε τη Σκοτία στο ΓΣΠ και το Καζακστάν εκτός έδρας.

Οι επόμενοι αγώνες της εθνικής μας είναι με Καζακστάν (εκτός, 10/10), Ρωσία (εντός, 13/10), Σκοτία (εντός, 16/11) και Βέλγιο (εκτός, 19/11).

Η εξέλιξη του αγώνα…

Με γκολ… από τα αποδυτήρια ξεκίνησε την αναμέτρηση η εθνική μας ομάδα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 2ο λεπτό (70″) ο Λαΐφης έκανε το τακουνάκι, η μπάλα κατέληξε στον Κούσουλο κι αυτός με δεύτερη προσπάθεια (το πρώτο του σουτ κόντραρε) έστειλε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα του Μπενεντετίνι για το 0-1.

Οι θέσεις των διεθνών μας στο 3-5-2 του Μπεν Σιμόν

Η Κύπρος έπαιζε από τα πρώτα λεπτά στο μισό γήπεδο το Σαν Μαρίνο και στο 7′ είχε τη δεύτερη της φάση με την εκτέλεση φάουλ του Λαΐφη που έφυγε λίγο έξω, ενώ με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών ο Σωτηρίου σούταρε, η μπάλα κόντραρε και ο Μπενεντετίνι απέκρουσε.

Στο 17ο λεπτό η εκτέλεση φάουλ του Χάμπου από καλό σημείο βρήκε στο τείχος, ενώ στο 23′ ο Σωτηρίου έχασε σπουδαία ευκαιρία όταν μετά από καταπληκτική κάθετη μπαλιά του Κωστή βρέθηκε σε τετ-α-τετ, όμως ο αντίπαλος πορτιέρο απέκρουσε το πλασέ του.

H επόμενη καλή φάση για την Κύπρο ήρθε στο 30′ με το νέο σουτ του Σωτηρίου που επίσης αποκρούστηκε από τον Μπενεντετίνι, στην τρίτη καλή του απόκρουση σε προσπάθεια του επιθετικού μας μέσα σε μισή ώρα αγώνα.

Στο 36′ ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έπεσε και μπλόκαρε στο συρτό σουτ του Παπουλή, ο οποίος ναι μεν στο επόμενο λεπτό δεν πρόλαβε την πάσα του Λαΐφη, όμως στο 39′ κατάφερε εντέλει με σουτ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ να χριστεί σκόρερ (0-2), χάρη σε γκάφα του αντίπαλου τερματοφύλακα, καθώς η μπάλα τού έφυγε μέσα από τα χέρια και κύλησε στα δίχτυα του.

Η πρώτη φάση στην επανάληψη ήρθε στο 48′ ήταν ο Κωστή πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά αντί να σουτάρει προτίμησε να βγάλει μπαλιά στο δεύτερο δοκάρι για τον Σωτηρίου, όμως αμυνόμενος πρόλαβε κι έδιωξε, ενώ η πρώτη καλή ευκαιρία στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 57′ με το σουτ του Πίττα που αποκρούστηκε από τον Μπενεντετίνι.

Η εθνική μας συνέχισε να κυριαρχεί στο γήπεδο, όμως ο ρυθμός του αγώνα ήταν πεσμένος σε σχέση με το πρώτο μέρος και οι καλές φάσεις λιγοστές. Στο 71′ η εστία του πορτιέρο του Σαν Μαρίνο παραβιάστηκε για τρίτη φορά, όμως το γκολ που πέτυχε ο Σωτηρίου με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ιωάννου ακυρώθηκε σωστά με υπόδειξη οφσάιντ.

Τελικά, το 0-3 έγινε δύο λεπτά αργότερα, με τον Κούσουλο να διπλασιάζει τα γκολ του (73′), καθώς πήρε το «ριμπάουντ» και σκόραρε σε κενή εστία μετά από εκτέλεση φάουλ του Γεωργίου που κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 75′ η Κύπρος έφτασε και σε τέταρτο γκολ, με εξαιρετική γυριστή κεφαλιά του Αρτυματά μετά από εκτέλεση κόρνερ (0-4), ενώ στο 77′ ο Μπενεντετίνι έσωσε την εστία του από πέμπτο γκολ, με εξαιρετική απόκρουση σε κεφαλιά του Σωτηρίου.

ΣΑΝ ΜΑΡΙΝΟ: Μπενεντετίνι, Ντ’ Αντάριο, Φ. Βιταϊόλι, Σιμοντσίνι, Γκραντόνι, Γκασπερόνι (61′ Χιρς), Γκολινούτσι, Λουναντέι, Τομασίνι (62′ Νάνι), Μ. Βιταϊόλι (61′ Τσέβολι), Μπεράρντι

ΚΥΠΡΟΣ: Παναγή, Κούσουλος, Κ. Αρτυματάς, Λαΐφης, Ιωάννου, Κυριάκου, Κωστή, Σπόλιαριτς (62′ Ιωάννου), Πίττας (74′ Κάστανος), Παπουλής (46′ Γεωργίου), Σωτηρίου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φ. Βιταϊόλι (72′) / –

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Έιβαν Άρουελ Γκρίφιθ (Ουαλός)