Δεν αρκούσε η προσπάθεια, ισόπαλη με το Καζακστάν η Κύπρος

Ούτε αυτή τη φορά κατάφερε να πάρει τη νίκη η εθνική μας ομάδα, που έμεινε στο ισόπαλο 1-1 με το Καζακστάν στο ΓΣΠ για την 5η αγωνιστική του 9ου ομίλου των προκριματικών του Euro 2020.

Στιγμιότυπα: Έτσι έμεινε στο «Χ» η ανώτερη Κύπρος (video)

Η Κύπρος βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 2ο λεπτό όμως παρότι ήταν ανώτερη από τους Καζάκους καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, το μόνο που κατάφερε ήταν να πάρει έναν βαθμό χάρη στο γκολ του Σωτηρίου στο 39′ έπειτα από εκπληκτική ενέργεια του Ιωάννου, που ήταν ο κορυφαίος του αγώνα.

Μπεν Σιμόν: «Κουράστηκα να λέω ότι παίξαμε καλά και δεν κερδίσαμε»

Ντεμπούτο με την εθνική έκανε ο Μιντίκκης, που επιλέχθηκε στην ενδεκάδα από τον Ραν Μπεν Σιμόν, δοκάρι για τον σκόρερ Σωτηρίου στο 20′, με την εθνική μας να έχει τουλάχιστον άλλες 4-5 καλές φάσεις για γκολ, δίχως όμως να καταφέρει να σκοράρει για δεύτερη φορά για να πάρει τη νίκη.

Ο σημερινός (6/9) βαθμός ήταν ο πρώτος για την Κύπρο μετά τις τρεις σερί ήττες που ακολούθησαν τη νίκη της πρεμιέρας επί του Σαν Μαρίνο, με τη χώρα μας να φτάνει στους τέσσερις βαθμούς και να παραμένει στην πέμπτη θέση, χάνοντας αρκετές από τις ελπίδες της για την κατάληψη μιας καλής θέσης στον όμιλο (3η-4η) νοουμένου πως βγήκε από το πρόγραμμα ένα παιχνίδι στο οποίο… ποντάραμε για τρίποντο.

Εφραίμ: «Λέμε τα ίδια εδώ και χρόνια, κάτι πάει λάθος…»

21:45 Σαν Μαρίνο – Βέλγιο

Μιντίκκης: «Μας αδικεί το αποτέλεσμα, χαρούμενος για το ντεμπούτο»

H εξέλιξη του αγώνα…

Με τον χειρότερο τρόπο ξεκίνησε η εθνική μας ομάδα τον αγώνα. Μόλις στο 2ο λεπτό η Κύπρος βρέθηκε πίσω στο σκορ, όταν μετά από αντεπίθεση των Καζάκων ο Λαΐφης αρχικά έκανε καθοριστικό τάκλιν, όμως ο Μερκής δεν μπόρεσε να απομακρύνει και ο Σουγιουμπάγιεφ έδωσε στον Σέτκιν που από κοντά έκανε το 0-1.

Η εθνική μας απείλησε για πρώτη φορά στο 10′ κι έχασε καλή ευκαιρία για να ισοφαρίσει όταν μετά από διώξιμο του Νεπογκόντοφ σε εκτέλεση κόρνερ, ο Μερκής πήρε την μπάλα, κοντρόλαρε κι έκανε το σουτ, στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο 15′ η Κύπρος ζήτησε πέναλτι μετά από πέσιμο του Ιωάννου στην περιοχή, με τον Φινλανδό ρεφ σωστά να μη σφυρίζει παράβαση.

H Kύπρος ήταν καλύτερη πάντως από τους φιλοξενουμένους και στο 18ο λεπτό έχασε δεύτερη καλή ευκαιρία για την ισοφάριση με τον Παπουλή, που μπήκε απειλητικά στην περιοχή όμως το σουτ του κόντραρε, ενώ δύο λεπτά αργότερα με ένα φοβερό σουτ εκτός περιοχής, ο Σωτηρίου τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι των Καζάκων!

Στο 28′ ο Παπουλής έβγαλε επικίνδυνη σέντρα όμως ο Γερλάνοφ πρόλαβε κι έδιωξε προ του Εφραίμ, ενώ στο 30′ ο Μιντίκκης μπήκε στην περιοχή με πολύ καλές προϋποθέσεις όμως έκανε κακό γύρισμα.

To γκολ της ισοφάρισης ήρθε τελικά στο 39ο λεπτό, με σκόρερ τον Σωτηρίου αλλά… πρωταγωνιστή τον Ιωάννου, ο οποίος έκανε εκπληκτική ενέργεια και ντρίμπλα, πέρασε από δύο αντιπάλους, μπήκε στην περιοχή κι έδωσε έτοιμο γκολ στον επιθετικό της Κοπεγχάγης, που από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1!

Στο 41′ το σουτ του Εφραίμ βρήκε σε ετοιμότητα τον Νεπογκότοφ, ενώ στο 45+2′ ο Παναγή απέκρουσε εντυπωσιακά την εκτέλεση φάουλ του Ισλαμκάν, κρατώντας το 1-1 ως αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Ιωάννου: «Θέμα συγκέντρωσης, πρέπει να προβληματιστούμε»

Παναγή: «Πραγματικά είναι κρίμα, πιστεύαμε ότι θα το γυρίσουμε»

Μερκής: «Υποχρεωμένοι να τιμάμε την Κύπρο και τη σημαία μας – Κλειδί η φάση του Φώτη»

Δυναμικά ξεκίνησε στην επανάληψη η Κύπρος, με τον Κάστανο στο 46′ να προσπαθεί να «κρεμάσει» τον αντίπαλο πορτιέρο και με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια, στο 48′ το επικίνδυνο γύρισμα του ίδιου παίκτη για τον Σωτηρίου ανακόπηκε την υστάτη, ενώ οι προσπάθειες των Καζάκων πριν και μετά την εν λόγω φάση με Πέρτσουκ και Βορογκόφσκι αντίστοιχα ήταν άστοχες.

Στο 54′ η εθνική μας έχασε σπουδαία ευκαιρία για να πάρει για πρώτη φορά το προβάδισμα, καθώς ο Εφραίμ μπήκε στην περιοχή και σούταρε μόλις έξω, με τους φιλοξενούμενους να «απαντούν» στο 56′ με μακρινό σουτ του Ταγκιμπέργκεν που απέκρουσε ο Παναγή. Στο 59′ το φαλτσαριστό σουτ του Παπουλή βρήκε σε ετοιμότητα τον Νεπογκόντοφ, ο οποίος στο επόμενο λεπτό μάζεψε και στο μακρινό σουτ του νεοεισελθόντα Γεωργίου.

To Kαζακστάν είχε αρχίσει σταδιακά να κερδίζει μέτρα και στο 67′ είχε τη δεύτερη καλή της φάση στο β’ μέρος, με το σουτ του Σέτκιν, ενώ στο 69′ είχαν ακόμη ένα με τον Φεντίν, με τον Παναγή να μπλοκάρει και στις δύο περιπτώσεις.

Στο 72′ η εθνική μας ομάδα φάνηκε να δικαιούνταν πέναλτι για τράβηγμα στον Σωτηρίου μέσα στην περιοχή, όμως ο Γκεστράνιους έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, στο επόμενο λεπτό το σουτ του Κουάτ ήταν άστοχο, ενώ στο 80′ η προσπάθεια του Γεωργίου δεν έφερε αποτέλεσμα.

Η Κύπρος έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 89ο λεπτό, με τον Ιωάννου να κάνει άλλη μια καταπληκτική ενέργεια, να περνάει όποιον βρίσκει μπροστά του και φτάνοντας στο ύψος της περιοχής να δίνει στον Παπουλή, που σούταρε πάνω από τα δοκάρια.

ΚΥΠΡΟΣ: Παναγή, Μιντίκκης, Λαϊφης, Μερκής, Ιωάννου, Κούσουλος, Χάμπος, Κάστανος (58′ Γεωργίου), Εφραίμ (73′ Κωστή), Παπουλής (90′ Πίττας), Πιέρος

ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ: Νεπογκόντοφ, Βορογκόφσκι, Μάροκιν, Μαλί, Γερλάνοφ, Σουγιουμπάγεφ, Κουάτ, Ταγκιμπέργκεν (82′ Zoύκοφ), Πέρτσουκ, Ισλαμκάν (65′ Φέντιν), Σέτκιν (87′ Αϊμπέτοφ)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μιντίκκης (7′), Ιωάννου (15′), Κούσουλος (45′) / Μαλί (51′), Σουγιουμπάγιεφ (86′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ματίας Γκεστράνιους (Φινλανδία)