Ενδιαφέρει την ΑΕΛ: Ξεκίνημα στα φιλικά με βαριά ήττα για τον Άρη, ανέτοιμος και με πολλά κενά (pics)

Πολλά προβλήματα με το καλημέρα έδειξε στο πρώτο φιλικό παιχνίδι στην Ολλανδία ο Αρης (σ.σ τον οποίο -ως γνωστόν- θα αντιμετωπίσει η ΑΕΛ στο δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa League).

Οι κίτρινοι ηττήθηκαν 5-1 από τη σαφώς πιο έτοιμη Φορτούνα Σιτάρντ, πληρώνοντας δύο νεκρά διαστήματα σε κάθε ημίχρονο.

Παίζοντας με δύο διαφορετικές ενδεκάδες, καθώς ακόμη υπάρχουν κενά στο ρόστερ, ο Αρης δέχτηκε τρία τέρματα από το 16ο μέχρι το 20ο λεπτό και μείωσε απλά με τον Ντιγκινί λίγο αργότερα (36′).

Στο δεύτερο ημίχρονο η κατάσταση βελτιώθηκε, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Αρης έμεινε από δυνάμεις και οι Ολλανδοί με δύο τέρματα στο 81ο και στο 86ο διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Αρης (α’ ημίχρονο): Κουέστα, Τζανακάκης, Τσαγκαλίδης, Ρόουζ, Βέλεθ, Μπάσα, Μπαγκαλιάνης, Ντουάρτε, Λάρσον, Μαρτίνες, Ντιγκινί

Αρης (β’ ημίχρονο): Κουέστα, Δεληζήσης, Σόουζα, Κωνσταντινίδης, Κόρχουτ, Ματίγια, Μπακούτσης, Τσαγκαλίδης, Τζανακάκης, Τόνσο, Ιντέγε