Είναι ακόμα «ζωντανή» η ΑΕΚ

Επιτέλους, μετά από καιρό ήταν ξανά… ΑΕΚ και δείχνει να ξυπνά από τον αγωνιστικό λήθαργο στον οποίο είχε περιπέσει το τελευταίο δίμηνο. Ήταν μια τρομερή ανατροπή και σπουδαία, από κάθε άποψη, νίκη των κιτρινοπράσινων μέσα στο Δασάκι, που προσδίδει νέα δυναμική, καλή ψυχολογία και αυτοπεποίθηση ενόψει της συνέχειας. Σίγουρα ήταν η πιο πειστική και επιβλητική εμφάνιση της ΑΕΚ (β’ ημίχρονο) φέτος. Με τη νίκη της αυτή, η ΑΕΚ παρέμεινε ζωντανή στη διεκδίκηση μιας θέσης στην πρώτη εξάδα, αφού πλέον είναι μόλις στο -1 από Νέα Σαλαμίνα και ΑΕΛ. Η ομάδα πάει πλέον με άλλον αέρα στο ντέρμπι με την ΑΕΛ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της ΑΕΚ σε ακόμα ένα φετινό παιχνίδι ήταν ο Ιβάν Τρισκόφσκι, ο οποίος πέτυχε τέσσερα γκολ, ενώ ήταν και ο δημιουργός του τέρματος που σημείωσε ο Φακούντο. Η συμβολή του ήταν τεράστια. Μέχρι το 79’ το συγκρότημα του Ηλία Χαραλάμπους έχανε με 2-1. Μέσα σε ένα δεκάλεπτο, ωστόσο, ο εκπληκτικός και ασταμάτητος «Τρίσκο» πήρε στους ώμους του την ομάδα και την οδήγησε στο εντυπωσιακό 2-5! Μάλιστα, στο δεύτερο μέρος, κακώς ακυρώθηκε γκολ του Γιάννου. Είναι η δεύτερη πεντάρα που πετυχαίνει φέτος η ΑΕΚ σε βάρος του Εθνικού και μάλιστα με ανατροπή. Θυμίζουμε ότι και στον αγώνα του α’ γύρου ο Εθνικός είχε προηγηθεί στο σκορ, αλλά στο τέλος γνώρισε τη συντριβή με 5-1.

Μόλις το δεύτερο διπλό
Στην προχθεσινή αναμέτρηση η ΑΕΚ είχε πολλά προβλήματα στο πρώτο μέρος, κυρίως στην άμυνα, αφού δέχθηκε δύο εύκολα γκολ και γενικά η ανασταλτική της λειτουργία ήταν ιδιαίτερα προβληματική (αισθητή η απουσία Μοϊσόφ). Δικαιούταν, όμως, ένα γκολ τουλάχιστον πριν την ανάπαυλα. Στην επανάληψη οι αλλαγές που επιχείρησε ο Ηλίας Χαραλάμπους, καθώς και η αλλαγή συστήματος βελτίωσαν σε μεγάλο βαθμό την ομάδα, η οποία σε συνδυασμό με την απίστευτη αποτελεσματικότητα του Τρισκόφσκι στο σκοράρισμα κατάφερε να φθάσει στο πελώριο διπλό. Ήταν μόλις το δεύτερο φέτος, μετά τη νίκη στην Πάφο (0-2), στην πρεμιέρα. Οι Λαρνακείς πανηγύρισαν νίκη στο πρωτάθλημα μετά από σχεδόν έναν μήνα και το 1-0 επί της Πάφου στις 14 περασμένου Δεκεμβρίου. Μέσα σε διάστημα τεσσάρων ημερών, όμως, πέτυχαν οκτώ γκολ σε δύο παιχνίδια, λαμβάνοντας υπόψη και την τριάρα σε βάρος της Καρμιώτισσας για το κύπελλο.

Επιστροφή Μοϊσόφ
Ο Απόστολος Γιάννου (έμεινε στον πάγκο στο Δασάκι) φάνηκε άτυχος, αφού λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγώνα ως αλλαγή τραυματίστηκε κι έγινε αναγκαστική αλλαγή. Η κατάστασή του θα επανεκτιμηθεί τις επόμενες μέρες. Ενόψει ΑΕΛ επιστρέφει στα μετόπισθεν ο Μοϊσόφ. Τις επόμενες μέρες θα ξεκαθαρίσει η κατάσταση του Κάσες.