Δύσκολες νίκες για Ρεάλ και Γιουβέντους, πεντάρες για Σίτι και Παρί (pics)

Νίκη-ανάσα για την Ρεάλ Μαδρίτης που πήρε το πρώτο της τρίποντο στο φετινό Champions League επικρατώντας μέσα στην Πόλη με 1-0 της Γαλατάσαραϊ, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής.

Μετά την ήττα στην πρεμιέρα από την Παρί και την ισοπαλία στο δεύτερο ματς με την Μπριζ, η ομάδα του Ζιντάν δεν είχε άλλα περιθώρια και με καλή εμφάνιση πήρε την πολύτιμη νίκη.

Το μοναδικό γκολ του ματς πέτυχε ο Κρος στο 18ο λεπτό όταν Μπενζεμά και Αζάρ συνδυάστηκαν, ο Βέλγος γύρισε για τον Κρόος που έκανε εύκολα το 1-0. Αζάρ και Μπενζεμά είχαν δύο καλές ευκαιρίες μέχρι το τέλος του ημιχρόνου αλλά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν.

Στο δεύτερο μέρος η Ρεάλ αγωνίστηκε σχεδόν μόνη της αλλά χάρη στον Μουσλέρα η Γαλατά δεν δέχθηκε άλλο γκολ. Κορυφαία στιγμή στην επανάληψη πάντως ήταν στο 65ο λεπτό όταν ο Αζάρ πέρασε και τον Ουρουγουανό τερματοφύλακα αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Εντυπωσιακή Παρί στο Βέλγιο

Η Παρί δεν είχε όρεξη για αστεία στο Βέλγιο και σκόρπισε άνετα την Μπριζ με το εντυπωσιακό 5-0 έχοντας κορυφαίο της ποδοσφαιριστή τον Κίλιαν Μπαπέ ο οποίος δεν ξεκίνησε καν βασικός.

Το 1-0 έγινε μόλις στο έβδομο λεπτό με τον Τιάγκο Σίλβα να βγάζει τρομερή μπαλιά στον Ντι Μαρία που γύρισε για τον Ικάρντι κι εκείνος με πλασέ σκόραρε ανοίγοντας τον χορό των γκολ με το σκορ αυτό να είναι και σκορ ημιχρόνου.

Στο 52ο λεπτό πέρασε στο παιχνίδι ο Μπαπέ και ανέλαβε δράση άμεσα. Αρχικά στο 62ο λεπτό έκανε το 2-0 από κοντά, στο 64ο έδωσε ασίστ για τον Ικάρντι που έγραψε το 3-0 και στη συνέχεια πέτυχε ακόμη δύο γκολ.

Στο 79ο λεπτό ο Ντι Μαρία πέρασε ωραία κάθετη για τον Εμπαπέ που αφού πέρασε και τον Μινιολέ και έκανε το 4-0 ενώ στο 83ο λεπτό πάλι από ασίστ του Αργεντινού έγραψε και το τελικό 5-0 για την ομάδα του Τούχελ.

1ος όμιλος
Μπριζ – Παρί Σεν Ζερμέν 0-5 (7′ 63′ Ικάρντι, 61′ 79′ 83′ Εμπαπέ)
Γαλατάσαραϊ – Ρεάλ Μαδρίτης 0-1 (18′ Κρόος)

Όταν ξύπνησε σκόρπισε την Αταλάντα η Σίτι

Σαρωτική για ένα ακόμα παιχνίδι της ήταν η Μάντσεστερ Σίτι, με την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα να κάνει επίδειξη δύναμης κόντρα στην Αταλάντα και να την σκορπάει στους πέντε ανέμους (5-1).

Οι Ιταλοί προηγήθηκαν στο 28ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μαλινόβσκι όμως ακολούθησε ομοβροντία, με τον Ραχίμ Στέρλινγκ να οδηγεί τους πολίτες σε θρίαμβο έχοντας τρία γκολ, μία ασίστ και ένα κερδισμένο πέναλτι!

3ος όμιλος
Σαχτάρ Ντόνετσκ – Ντίναμο Ζάγκρεμπ 2-2 (16′ Κονοπλιάνκα, 75′ Ντοντό / 25′ Όλμο, 60′ πεν. Όρσιτς)
Μάντσεστερ Σίτι – Αταλάντα 5-1 (34′ 38′ πεν. Αγκουέρο, 58′ 64′ 69′ Στέρλινγκ / 28′ πεν. Μαλινόβσκι)

Ο Ντιμπάλα ήταν Κριστιάνο για τη Γιούβε

Τα χρειάστηκε για τα καλά η Γιουβέντους κόντρα στην Λοκομοτίβ Μόσχας από την οποία βρέθηκε να χάνει μέχρι και το 77ο λεπτό όταν ανέλαβε δράση ο Ντιμπάλα.

Οι Μοσχοβήτες παρουσιάστηκαν κάτι παραπάνω από ανταγωνιστικοί και στο αφού Ρονάλντο και Πιάνιτς δεν μπόρεσαν να ανοίξουν το σκορ σε ευκαιρίες που είχαν, το έκαναν εκείνοι. Στο 29ο λεπτό ο Μίραντσουκ έφυγε στην κόντρα, έδωσε για τον Μάριο που σούταρε με τον Σέζνι να αποκρούει αλλά στην επαναφορά ο Μίραντσουκ άνοιξε το σκορ.

Ο Ιγκουαίν προειδοποίησε στο 75ο λεπτό για την Γιούβε και δύο λεπτά μετά ήρθε το 1-1. Ο Ντιμπάλα με εκπληκτικό σουτ έφερε το παιχνίδι στα ίσια και δύο λεπτά μετά χτύπησε ξανά με πλασέ από κοντά για το 2-1 δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.