Τα δάκρυα του Άσπας είναι το ποδόσφαιρο (video/pics)

Η Θέλτα χωρίς τον Ιάγο Άσπας είναι μία ομάδα, η Θέλτα με τον Ιάγο Άσπας είναι άλλη.

Ο 31χρονος Ισπανός επιθετικός έχει συνδέσει το όνομά του με την ομάδα του Βίγκο στην οποία βρίσκεται από ηλικία οκτώ ετών (με εξαίρεση τη διετία 2013-2015) και η χθεσινή ήταν μια μέρα που δεν θα ξεχάσει ποτέ.

Ο Άσπας έλειπε λόγω τραυματισμού εδώ κι ένα τρίμηνο. Σε αυτό το διάστημα, η ομάδα του μετρούσε εννέα ήττες, μία ισοπαλία και μόλις μία νίκη. Χθες ετοιμαζόταν για άλλη μια ήττα, χάνοντας με 2-0 στο ημίχρονο από τη Βιγιαρεάλ, σε έναν αγώνα κομβικό για την επιβίωσή της…

Κι όμως, ο Άσπας, που επέστρεψε από τον τραυματισμό του, ήταν ο άνθρωπος που οδήγησε την αγαπημένη του ομάδα σε μια τρομερή ανατροπή, καθώς σκόραρε δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο (έφτασε τα 132 με τη Θέλτα), ο Γκόμεθ έβαλε ακόμη ένα κι η ομάδα του Βίγκο πήρε το ματς με 3-2, μένοντας ζωντανή στη μάχη που κάνει για να παραμείνει στη La Liga!

Στο 90ό λεπτό, τέσσερα λεπτά μετά το δεύτερο του γκολ (τρίτο της ομάδας του), ο Ισπανός φορ βγήκε αλλαγή και κατευθύνθηκε στον πάγκο. Από εκεί, άκουγε ολόκληρο το γήπεδο να φωνάζει το όνομά του και να τον αποθεώνει. Ο ίδιος δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τα δάκρυά του και «λύγισε»…

Ήταν η καλύτερη επιβράβευση για τον Άσπας, η καλύτερη δυνατή επιστροφή του από τον τραυματισμό του και η καλύτερη απόδειξη για τα συναισθήματα που μπορεί να χαρίσει το ποδόσφαιρο.