Πόρτο-Σπόρτινγκ: Τρία δοκάρια, γκολ, οφσάιντ και πέναλτι! (vid)

Η Σπόρτινγκ ήταν αυτή που πήρε το δεύτερο εισιτήριο για τον τελικό κυπέλλου της Πορτογαλίας, όπου θα αντιμετωπίσει την Άβες.

Η ομάδα της Λισαβόνας επικράτησε στη διαδικασία των πέναλτι της Πόρτο στον επαναληπτικό ημιτελικό και πλέον είναι το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου.

Στο πρώτο παιχνίδι η Πόρτο είχε νικήσει με 1-0 και χθες κρατούσε το 0-0 μέχρι το 84′, όμως σ’ εκείνο το σημείο ο Κοάτες έκανε το 1-0 για τη Σπόρτινγκ ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα.

Δύο λεπτά αργότερα, στο 86′, η Πόρτο είχε απίθανη ευκαιρία να ισοφαρίσει και να πάρει ουσιαστικά την πρόκριση για τον τελικό, καθώς η μπάλα κτύπησε τρεις φορές στο δοκάρι του Ρούι Πατρίτσιο ενώ αμέσως μετά η μπάλα μπήκε στα δίχτυα, όμως το γκολ δεν μέτρησε, καθώς υποδείχθηκε οφσάιντ στη φάση του δεύτερου δοκαριού!

Στην παράταση οι δύο ομάδες δεν σκόραραν και ο αγώνας οδηγήθηκε στα πέναλτι όπου η Σπόρτινγκ πήρε την πρόκριση για τον τελικό.