Μπάρτσα-Ατλέτικο: Λύγισε τον Ομπλάκ στο φινάλε και «κλείδωσε» (+11) τον τίτλο! (video)

Το δεύτερο σερί πρωτάθλημα, 8ο τα τελευταία 11 χρόνια και 26ο συνολικά σφράγισε η Μπαρτσελόνα!

Οι μπλαουγκράνα αρκούνταν και με ισοπαλία στο εντός έδρας ντέρμπι με την Ατλέτικο ώστε να διατηρήσουν το +8 και να «κλειδώσουν» τον τίτλο με επτά αγωνιστικές να απομένουν, όμως με δύο γκολ στο φινάλε πήραν τη νίκη, έστειλαν τους ροχιμπλάνκος στο -11 (στο -13 η Ρεάλ) και… ανοίγουν σαμπάνιες!

Η νίκη των Καταλανών πάντως ήρθε με πολύ κόπο καθώς ο Ομπλάκ ήταν ανίκητος κι έπιανε ό,τι πήγαινε μέσα, μέχρι το 85’, λεπτό κατά το οποίο τον νίκησε ο Σουάρες, ενώ ο Μέσι δύο λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το τελικό 2-0!

Με δέκα παίκτες από το 28′ αγωνιζόταν η Ατλέτικο, λόγω αποβολής του Ντιέγο Κόστα ο οποίος εξύβρισε τη μητέρα του διαιτητή! Αυτή ήταν η πέμπτη κόκκινη κάρτα του στις δύο θητείες του με τους ροχιμπλάνκος και έβδομη των Μαδριλένων στις τελευταίες 11 επισκέψεις τους στο Καμπ Νου.

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτό ήταν το 21ο παιχνίδι της Ατλέτικο του Σιμεόνε απέναντι στην Μπαρτσελόνα στις εγχώριες διοργανώσεις (15ο για το πρωτάθλημα) και οι Μαδριλένοι εξακολουθούν να μην έχουν ούτε μία νίκη (13 ήττες, 8 ισοπαλίες).

Παράλληλα, ο Λιονέλ Μέσι , που σηκώνει το δέκατο του πρωτάθλημα, πέτυχε ιστορικό ρεκόρ, καθώς έφτασε τις 335 νίκες στη La Liga και είναι πλέον πρώτος στην ιστορία του ισπανικού πρωταθλήματος, ξεπερνώντας τον Κασίγιας (334).

Σημειώνεται πως ο Αργεντινός, που βρήκε δίχτυα για όγδοο σερί εντός έδρας παιχνίδι στη La Liga, έχει σκοράρει σε 20 διαφορετικά παιχνίδια απέναντι στην Ατλέτικο, με την Μπαρτσελόνα να έχει νικήσει τα 19 εξ αυτών.

Επιπροσθέτως, ο Σουάρες, που για πρώτη φορά με την Μπαρτσελόνα σκοράρει σε δύο σερί παιχνίδια με σουτ εκτός περιοχής, έχει βάλει γκολ σε πέντε αγώνες κόντρα στην Ατλέτικο την τελευταία τριετία και σε κάθε φορά ήταν το πρώτο γκολ των μπλαουγκράνα στον αγώνα.

Ο αγώνας…

Οι πρώτες τελικές ήταν για την Ατλέτικο με το σουτ του Χιμένες στο 3’ και την κεφαλιά του Κόστα στο 9’, όμως η πρώτη μεγάλη φάση ήρθε από την Μπαρτσελόνα, που στο 14ο λεπτό «άγγιξε» το γκολ, όταν μετά από τρομερή πάσα του Μέσι, ο Άλμπα σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Ομπλάκ!

Στα επόμενα λεπτά η Ατλέτικο ανέβηκε και στο 17’ είχε ένα σουτ με τον Αρίας, ενώ στο 21’ ο Τερ Στέγκεν απέκρουσε το σουτ του Γκριεζμάν, με τον Σουάρες ενδιάμεσα (20’) να αστοχεί για τους Καταλανούς.

Στο 24’ η εκτέλεση φάουλ του Μέσι έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια και στο 27’ η Μπαρτσελόνα έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Ομπλάκ έκανε φοβερή απόκρουση στο τετ-α-τετ με τον Κουτίνιο.

Οι ισορροπίες διαταράχθηκαν όταν στο 28ο λεπτό οι Μαδριλένοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κόστα που εξύβρισε τον διαιτητή Μανθάνο, με τον ρυθμό του αγώνα να πέφτει αισθητά από εκείνο το σημείο και μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου. Το πλασέ του Μέσι στο 44’ και η κεφαλιά του Κουτίνιο στις καθυστερήσεις δεν απείλησαν και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Σε χαμηλό τέμπο κυμάνθηκε και το ξεκίνημα του β’ μέρους στο Καμπ Νου, με τη μοναδική καλή φάση του πρώτου 15λεπτου να έρχεται από ωραία ενέργεια και σουτ του Μέσι στο 57’ που απέκρουσε ο πορτιέρο της Ατλέτικο.

Στο 61’ ο Αργεντινός σταρ έκανε εκπληκτική ενέργεια αλλά το πλασέ που επιχείρησε ήταν άψυχο και δεν ανησύχησε τον Ομπλάκ, ενώ δύο λεπτά αργότερα έκανε νέο σλάλομ κι έδωσε μισό γκολ στον Σουάρες, που νικήθηκε από τον Σλοβένο κήπερ των ροχιμπλάνκος!

Ο Μέσι είχε πλέον πάρει τα πάνω του και στο 64’ έφτιαξε νέα φάση, όμως ο τερματοφύλακας της Ατλέτικο είχε ακόμη… κατεβασμένα τα ρολά και δεν τα ανέβασε ούτε στο 70’, όταν απέκρουσε τόσο το σουτ του Αργεντινού, όσο κι αυτό του Μάλκομ στο ριμπάουντ!

Νωρίτερα (68’) οι φιλοξενούμενοι είχαν απειλήσει για πρώτη φορά στην επανάληψη με σουτ του Γκριεζμάν που βρήκε τον Τερ Στέγκεν σε ετοιμότητα, ενώ στο 75’ η κεφαλιά του Ρόδρι έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Γερμανού.

Τελικά, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να κάμψει την αντίσταση… του Ομπλάκ στο 85ο λεπτό, με τον Σουάρες, που με τρομερό φαλτσαριστό σουτ έστειλε την μπάλα πρώτα στο δοκάρι κι έπειτα στα δίχτυα του Σλοβένου!

Μάλιστα, ενάμισι λεπτό αργότερα ο Μέσι διαμόρφωσε το τελικό 2-0, όταν μετά από ατομική ενέργεια σκόραρε με έξυπνο πλασέ!

Μπαρτσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Σέρχι Ρομπέρτο (85’ Σεμέδο), Πικέ, Λενγκλέ, Άλμπα, Μπουσκέτς, Αρτούρ (63’ Μάλκομ), Ράκιτιτς, Κουτίνιο (80’ Αλένια), Μέσι, Σουάρες

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγο Σιμεόνε): Ομπλάκ, Γοδίν, Χιμένες, Αρίας (35’ Κορέα), Φιλίπε Λουίς (58’ Μοράτα), Σαούλ, Τόμας, Κόκε, Ρόδρι (88′ Xoυανφράν), Γκριεζμάν, Ντιέγκο Κόστα.