Η αδιανόητη γκάφα του Τσούπο-Μοτίνγκ παρέτεινε τη στέψη της Παρί! (videos)

Mε τη δεύτερη της βαθμολογίας Λιλ να μένει το απόγευμα στο 1-1 με τη Ρεμς και στο -19 από την κορυφή, η Παρί είχε την ευκαιρία στο εντός έδρας παιχνίδι με το Στρασβούργο το βράδυ της Κυριακής με νίκη να κατακτήσει το όγδοο πρωτάθλημα στην ιστορία της και πέμπτο τα τελευταία έξι χρόνια.

Και παρότι στο 13ο λεπτό προηγήθηκε με τον Τσούπο-Μοτίνγκ, ο ίδιος ποδοσφαιριστής ήταν αυτός που, με μια αδιανόητη γκάφα στη συνέχεια, κατά πάσα πιθανότητα στέρησε από την ομάδα του τη στέψη!

Με τον Ντα Κόστα να ισοφαρίζει στο 26ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους, η Παρί βρέθηκε μια ανάσα από το να πάρει ξανά το προβάδισμα στο 29′, καθώς ο Ενκουνκού έκανε όλα όσα έπρεπε για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Εκεί όμως που ο νεαρός Γάλλος ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει, ο συμπαίκτης του, Τσούπο-Μότινγκ, σταμάτησε την μπάλα πάνω στη γραμμή, στην πιο περίεργη φάση ίσως και όλης της σεζόν, που έχει ήδη γίνει viral!

Αντί λοιπόν η Παρί να κάνει το 2-1, λίγο μετά (38′) ο Γκονσάλβες έκανε το 1-2 για το Στρασβούργο! Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2 με τον Κερέρ στο 82′, όμως δεν βρήκαν το τρίτο γκολ που θα τους έδινε τον τίτλο μαθηματικά, έτσι θα χρειαστεί να περιμένουν!

Ο επόμενος αγώνας της Παρί είναι το εκτός έδρας ντέρμπι με τη δεύτερη Λιλ την άλλη Κυριακή (14/4), στον οποίον οι πρωτευουσιάνοι χρειάζονται την ισοπαλία για να κατακτήσουν τον τίτλο.

Όσον αφορά το Στρασβούργο, έφτασε τους 43 βαθμούς (9η θέση) κι εξακολουθεί να διατηρεί κάποιες ελπίδες για ευρωπαϊκό εισιτήριο.