Γιόρτασαν με γκολ την πρόκριση Ισπανία και Σουηδία (videos)

Με άλλη μία νίκη ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στα προκριματικά οι Ισπανία και Σουηδία. Οι «φούριας ρόχας» συνέτριψαν 5-0 την Ρουμανία την στιγμή που η Σουηδία επικράτησε 3-0 των νήσων Φερόε. Στο άλλο παιχνίδι του 6ου ομίλου η Νορβηγία επικράτησε 2-1 εκτός έδρας της Μάλτας και τερμάτισε τελικά στη τρίτη θέση.

Έκανε το 10/10 με εννέα γκολ και πάει… αγριεμένη στο Euro η Ιταλία! (video)

Νίκησε με ανατροπή και άφησε ξανά υποσχέσεις η Ελλάδα

«Όρθια» στην Ιρλανδία και πάει Euro η Δανία! (videos)

Στην Ισπανία οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο 45λεπτο.

Σε αυτό σκόραραν τέσσερις φορές με τον Μορένο να χρίζεται δύο φορές σκόρερ στο 33’ και στο 43’. Στο 8ο λεπτό ο Ρουίθ άνοιξε το σκορ και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Ρους με αυτογκολ ανέβασε το σκορ στο 4-0.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις με τον Ογιαρθάμπαλ.

Στη Σουηδία ο Άντερσον άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό, ενώ στο 72’ ο Σβανμπεργκ και ο Γκουιντέτι στο 80’ έκανε το τελικό 3-0.

Τέλος η Νορβηγία προηγήθηκε στο 7ο λεπτό με τον Κινγκ. Στο 40ο λεπτό ο Φένεχ ισοφάρισε για τη Μάλτα, με τον Γκουιντέτι να δίνει τη νίκη στους Νορβηγούς.