«Χρυσό» τρίποντο με Ρόις η Ντόρτμουντ! (video)

Το γκολ του αρχηγού ήταν αρκετό για να πάρουν τη νίκη οι Βεστφαλοί και να βρεθούν στο -1 από την κορυφή.

Η Γκλάντμπαχ παρατάχθηκε στο Signal Iduna Park γνωρίζοντας ότι με νίκη θα πήγαινε στο +3 από τη 2η Βόλφσμπουργκ.

Η Ντόρτμουντ, όμως, ήθελε να πλησιάσει στο -1 από την 1η και το πέτυχε. Σε ένα ματς που ήταν ανοιχτό και με καλό ρυθμό από το ξεκίνημα του, αυτός που έκανε τη διαφορά τελικά ήταν ο Ρόις, ο οποίος στο 58ο λεπτό πήρε την κάθετη του Αζάρ και πλάσαρε ιδανικά τον Ζόμερ για το 1-0.

Αυτό που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα δηλαδή, χάρη και στη μεγάλη απόκρουση του Χιτς, ο οποίος μπήκε αντί του τραυματία Μπούρκι, στο φινάλε. Ετσι, η Γκλάντμπαχ έχασε την ευκαιρία να πάρει τον βαθμό, τον οποίο όμως μάλλον δεν άξιζε περισσότερο από ό,τι η Ντόρτμουντ τη νίκη, αφού είχε περισσότερες φάσεις και ειδικά στο πρώτο 45λεπτο με Ντιλέινι και Μπραντ.

Ντόρτμουντ (Λουσιέν Φαβρ): Μπούρκι (70′ Χιτς), Ακάντζι, Βάιγκλ, Χούμελς, Σουλτς, Βίτσελ, Ντιλέινι, Χακίμι, Ρόις, Αζάρ, Μπραντ (92′ Ζακαντού).

Γκλάντμπαχ (Μάρκο Ρόζε): Ζόμερ, Λάινερ, Ελβέντι, Γιάντσκε, Βεντ (78′ Στιντλ), Κράμερ, Ζακαρία, Πλέα, Μπένες (64′ Νόιχαους), Τουράμ, Εμπολό (63′ Χερμάν).

Πηγή: gazzetta.gr