Τα τέσσερα ρεκόρ του απίθανου «θρίλερ»! (video)

Ένα από τα σπουδαιότερα παιχνίδια στην ιστορία του Champions League παρακολουθήσαμε το βράδυ της Τετάρτης ανάμεσα σε Σίτι και Τότεναμ, με τα «σπιρούνια» να παίρνουν με δραματικό τρόπο την πρόκριση στα ημιτελικά (όπου θα αντιμετωπίσουν τον Άγιαξ), για πρώτη φορά μετά το 1962!

Η ήττα με 4-3 έστειλε τους Λονδρέζους στην επόμενη φάση χάρη στη νίκη τους με 1-0 στον πρώτο αγώνα και σε συνδυασμό με τον κανόνα των εκτός έδρας γκολ, όμως μέχρι να συμβεί αυτό έγιναν πολλά στο Έτιχαντ, που δημιούργησαν και μία σειρά από ρεκόρ.

Όλα τους έχουν να κάνουν φυσικά με το… παρανοϊκό ξεκίνημα του συναρπαστικού αγώνα.

Συγκεκριμένα, σημειώθηκαν τέσσερα γκολ στα πρώτα 11 λεπτά, κάτι που για πρώτη φορά γίνεται σε παιχνίδι Champions League. Μέχρι τώρα την πρωτιά είχαν τρία παιχνίδια των οποίων το τέταρτο γκολ σημειώθηκε στο 20ό λεπτό: Το Ντόρτμουντ-Λέγκια (2016), το Ρεάλ-Ντιναμό Ζάγκρεμπ (2011) και το Φιορεντίνα-Ντέμπρετσεν (2009).

Αυτή ήταν επίσης η πρώτη φορά που σημειώθηκαν πέντε γκολ στα πρώτα 21 λεπτά, με προηγούμενη γρηγορότερη «επίδοση» αυτή του Ντόρτμουντ-Λέγκια του 2016 όταν στο 24ο λεπτό έγινε το 3-2 (ακολουθεί το Μονακό-Γαλατάσαραϊ του 2000 με το 4-1 στο 25’).

Από εκεί και πέρα, το χθεσινό ήταν το πρώτο παιχνίδι στην ιστορία της διοργάνωσης που είχε δύο ανατροπές στο πρώτο ημίχρονο (1-0 η Σίτι, 1-2 η Τότεναμ, 3-2 η Σίτι).

Τέλος, το «θρίλερ» στο Έτιχαντ ήταν το πρώτο ματς στην ιστορία του Champions League που είχε δύο ποδοσφαιριστές με δύο γκολ στα πρώτα 21 λεπτά (Στέρλινγκ στο 4’ και το 21’, Σον στο 7’ και το 10’).