Μια ανάσα απ’ την πρόκριση Σλάβια και Κλαμπ Μπριζ

Εκτός έδρας νίκες με 1-0 επί των Κλουζ και Λίντσερ έκαναν Σλάβια Πράγας και Κλαμπ Μπριζ αντίστοιχα, παίρνοντας μεγάλο προβάδισμα για την πρόκριση στους ομίλους του Champions League.

Η τελευταία φορά που η Σλάβια Πράγας είχε βρεθεί στους ομίλους του Champions League ήταν πριν από 12 ολόκληρα χρόνια. Η τσέχικη ομάδα έχει κάνει άλματα προόδου τον τελευταίο καιρό και έφυγε με νίκη 1-0 από την Ρουμανία επί της Κλουζ, παίρνοντας τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και πήραν το προβάδισμα με τον Μάσοπουστ στο 28’, ενώ στην επανάληψη δέχθηκαν μεγάλη πίεση. Οι Ρουμάνοι άξιζαν περισσότερα και είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 79’, όταν κέρδισαν πέναλτι, όμως ο Ομρανί δεν κατάφερε να νικήσει τον Κόλαρ, με το 0-1 να μένει μέχρι το τέλος.

Μετά τον αποκλεισμό της Ντινάμο Κιέβου η Μπριζ έκανε ακόμη ένα αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στους ομίλους. Η ομάδα του Βελγίου κέρδισε με 1-0 στην Αυστρία την «πρωτάρα» Λίντσερ και έκανε τη… μισή δουλειά.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης ήρθε στο 10’ με το πέναλτι του Βάνακεν, με αποτέλεσμα ο ρυθμός να ανοίξει στη συνέχεια. Παρά τις ευκαιρίες τους, όμως, καμία δεν κατάφερε να φτάσει στο γκολ, με το 0-1 να παραμένει.

Πηγή: gazzetta.gr