Με τριάρα στα ημιτελικά για 12η φορά η Μπαρτσελόνα! (video)

Στα ημιτελικά του Champions League για 12η φορά στην ιστορία της προκρίθηκε η Μπαρτσελόνα!

Οι μπλαουγκράνα, που ήταν εξαρχής το φαβορί απέναντι στη Γιουνάιτεντ και το επιβεβαίωσαν με το «διπλό» (0-1) στο Ολντ Τράφορντ, επικράτησαν με 3-0 στον επαναληπτικό που έγινε στο Καμπ Νου και πήραν πανηγυρικά το εισιτήριο για τα ημιτελικά, περιμένοντας αντίπαλο από τον επαναληπτικό Πόρτο-Λίβερπουλ (0-2)!

Ο Μέσι με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο (16’, 20’) ήταν αυτός που «καθάρισε» την πρόκριση, με τον Κουτίνιο να βάζει το κερασάκι στην τούρτα με πανέμορφο γκολ στο 61’.

Αξίζει να σημειωθεί πως η Μπαρτσελόνα είναι η μοναδική αήττητη ομάδα στο φετινό Champions League και δεν έχει βρεθεί πίσω στο σκορ ούτε για ένα λεπτό, ενώ παράλληλα διεύρυνε το ρεκόρ της στα 31 διαδοχικά εντός έδρας παιχνίδια στη διοργάνωση χωρίς ήττα.

Από την άλλη, η Γιουνάιτεντ μετρά τέσσερις σερί εκτός έδρας ήττες σε όλες τις διοργανώσεις για πρώτη φορά από τον Οκτώβριο του 1999, όταν ο νυν προπονητής της, Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ, ήταν ποδοσφαιριστής κι έπαιξε και στα τέσσερα εκείνα ματς.

Σημειώνεται επίσης πως οι αγγλικές ομάδες μετρούν μόλις μία νίκη στα τελευταία 24 παιχνίδια τους με ισπανικές στα νοκ-άουτ του Champions League (το 2-0 της Λέστερ επί της Σεβίλλης το 2017).

Ο Μέσι έφτασε τα 24 γκολ σε 32 παιχνίδια κόντρα σε αγγλικές ομάδες, περισσότερα από κάθε άλλον στο Champions League, ενώ έγινε ο πρώτος που σκοράρει σε ένα παιχνίδι γκολ εκτός περιοχής και με το δεξί και με το αριστερό πόδι, από τον Χέουνγκ-Μιν Σον το 2014, όταν αγωνιζόταν στη Λεβερκούζεν (κόντρα στη Ζενίτ).

Όσο για τον Κουτίνιο, έγινε μόλις ο δεύτερος παίκτης μετά τον Ρόμπιν Φαν Πέρσι που σκοράρει απέναντι στη Γιουνάιτεντ τόσο στο Europa League όσο και στο Champions League.

Από την άλλη, ο Ντε Χέα δέχθηκε τρία γκολ από σουτ εκτός περιοχής για πρώτη φορά ως τερματοφύλακας της Γιουνάιτεντ.

Ο αγώνας…

Η Γιουνάιτεντ μπήκε δυνατά προσπαθώντας να αιφνιδιάσει την Μπαρτσελόνα και με τη συμπλήρωση μισού λεπτού έχασε τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί στο Καμπ Νου, όταν ο Ράσφορντ σούταρε στο οριζόντιο δοκάρι του Τερ Στέγκεν.

Στα επόμενα λεπτά η ομάδα του Μάντσεστερ κρατήθηκε ψηλά με απειλητικές διαθέσεις έχοντας κι ένα σουτ του Μαρσιάλ (6’) που κόντραρε, όμως μετά το δεκάλεπτο οι Καταλανοί άλλαξαν τα δεδομένα.

Μπορεί ο Μπριχ να πήρε πίσω την απόφασή του να υποδείξει πέναλτι για την Μπαρτσελόνα αφότου συμβουλεύτηκε το VAR (12’, έδιωξε καθαρά ο Φρεντ προ του Ράκιτιτς), όμως στο 16’ οι γηπεδούχοι έφτασαν στο γκολ, καθώς ο Μέσι έκλεψε από τον Γιανγκ, συνέκλινε από τα δεξιά και με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0!

Μάλιστα, στο 20ό λεπτό ο Αργεντινός σταρ διπλασίασε τα γκολ του (2-0), καθώς ναι μεν το σουτ λίγο έξω από την περιοχή ήταν χλιαρό, όμως ο Ντε Χέα έκανε τραγικό λάθος, δεν συγκράτησε την μπάλα κι αυτή κατέληξε στα δίχτυα του για δεύτερη φορά!

Στο 26’ ο Μέσι δεν μπόρεσε να φτάσει σε τρίτο γκολ καθώς το σουτ του ήταν άστοχο, ενώ στο 41’ βρήκε με εκτέλεση φάουλ τον Ράκιτιτς που με γυριστή κεφαλιά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ισπανό πορτιέρο της Γιουνάιτεντ.

Ενδιάμεσα (38’) ο Πογκμπά είχε ένα μακρινό κι αδύναμο σουτ που δεν έφερε αποτέλεσμα, στο 44’ η εκτέλεση φάουλ του Ράσφορντ κόντραρε και στο 45+2’ η Μπαρτσελόνα «άγγιξε» το τρίτο γκολ, όμως μετά την τρομερή προσπάθεια του Μέσι και το γύρισμα του Αρτούρ, ο Σέρχι Ρομπέρτο από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα στον Ντε Χέα.

Η Μπάρτσα μπήκε ορεξάτα στην επανάληψη και στο 47’ ο Μέσι πλησίασε στο χατ-τρικ, όμως ο Γιανγκ έκοψε σωτήρια στο πλασέ του. Στα επόμενα λεπτά η Γιουνάιτεντ προσπάθησε να απειλήσει, όμως άφησε ανοιχτούς χώρους και στο 61’ ο Κουτίνιο με τρομερό φαλτσαριστό εκτός περιοχής σουτ έκανε το 3-0!

Όλα πλέον είχαν πάρει τον δρόμο τους κι αυτό που έμενε να ξεκαθαριστεί ήταν το τελικό αποτέλεσμα. Ο Μέσι στο 64’ με ψαλιδάκι αστόχησε, ο Λίνγκαρντ στο 79’ με ωραίο σουτ επίσης δεν βρήκε στόχο, στο 88’ το πλασέ του Σουάρες έφυγε κι αυτό άουτ ενώ στο 90’ η Γιουνάιτεντ… φλέρταρε με το γκολ της τιμής, όμως ο Τερ Στέγκεν απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Σάντσες!

Στο 90+1’ ήταν σειρά του Ντε Χέα να κάνει απόκρουση, στο κοντινό σουτ του Μέσι, στην τελευταία φάση του αγώνα που βρήκε την Μπαρτσελόνα νικήτρια με 3-0 και με το εισιτήριο των ημιτελικών στο χέρι.

MΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σέρχι Ρομπέρτο (71’ Σεμέδο), Πικέ, Λεγκλέ, Άλμπα, Μπουσκέτς, Αρτούρ (75’ Βιδάλ), Ράκιτιτς, Κουτίνιο (81’ Ντεμπελέ), Σουάρες, Μέσι

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Γιανγκ, Σμόλινγκ, Τζόουνς, Λίντελοφ, ΜακΤόμινεϊ, Φρεντ, Πογκμπά, Μαρσιάλ (65’ Ντάλοτ), Λίνγκαρντ (80’ Σάντσες), Ράσφορντ (73’ Λουκάκου)