Λούκας Μόουρα: Ο «υπερήρωας» με το 5ο χατ-τρικ των ημιτελικών και η… σχέση με ΑΠΟΕΛ

Στα πρώτα 21 παιχνίδια του σε νοκ-άουτ φάσεις του Champions League, δεν είχε σκοράρει ούτε ένα γκολ. Στο Νο22, πέτυχε χατ-τρικ οδηγώντας την ομάδα του σε μια ιστορική ανατροπή και στην πρώτη της πρόκριση σε τελικό.

Ο λόγος φυσικά για τον Λούκας Μόουρα, ο οποίος ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στον χθεσινό θρίαμβο της Τότεναμ επί του Άγιαξ, οδηγώντας την στον τελικό της 1ης Ιουνίου στο «Μετροπολιτάνο» και στον αγγλικό… εμφύλιο με τη Λίβερπουλ.

Έβδομος «εμφύλιος» στο Champions League και δεύτερος αγγλικός

40ή φιναλίστ η Τότεναμ – Ρεκόρ για τους Άγγλους

Έχοντας χάσει με 1-0 το πρώτο παιχνίδι στο Λονδίνο και με το 2-0 στην πλάτη στο ημίχρονο του επαναληπτικού στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα», τα «σπιρούνια» χρειάζονταν τρία γκολ στο δεύτερο 45λεπτό, δηλαδή ένα μικρό… θαύμα, για να πάρουν αυτοί την πρόκριση για τον τελικό της Μαδρίτης.

Ο Βραζιάνος μεσοεπιθετικός ήταν αυτός που πήρε την κατάσταση στα χέρια του και αφού ισοφάρισε με δύο απανωτά γκολ στο 55ο και το 59ο λεπτό, ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του στο 96’, εκεί δηλαδή που οι Ολλανδοί περίμεναν να ακούσουν το σφύριγμα της λήξης για να πανηγυρίσουν την πρόκριση!

Πανικός για την επική πρόκριση στα αποδυτήρια της Τότεναμ! (video)

Ο Λούκας Μόουρα, τον οποίον ο Μαουρίσιο Ποκετίνο χαρακτήρισε… υπερήρωα,  έγινε με αυτόν τον τρόπο ο πέμπτος ποδοσφαιριστής που σκοράρει χατ-τρικ σε ημιτελικό του Champions League.

Πρώτος, το έκανε ο Αλεσάντρο Ντελ Πιέρο το 1998, με τη φανέλα βεβαίως της Γιουβέντους, απέναντι στη Μονακό (4-1), ενώ τον μιμήθηκε ο Ίβιτσα Όλιτς το 2010, στο 3-0 της Μπάγερν επί της Λιόν.

Ακολούθησε ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι το 2013, που πριν πάει στους Βαυαρούς, με τη φανέλα της Ντόρτμουντ, έβαλε όλα τα γκολ της Μπορούσια στο 4-1 επί της Ρεάλ, ενώ τελευταίος πριν από τον Μόουρα το είχε κάνει ο Ρονάλντο, στο 3-0 επί της Ατλέτικο το 2017 – ο Κριστιάνο ήταν και ο μοναδικός από αυτή την τετράδα παικτών που στο τέλος σήκωσε το τρόπαιο!

Έδειξαν στον Λούκας Μόουρα το «χρυσό» γκολ του και δάκρυσε (video)

Αξίζει να σημειωθεί, επίσης, πως ο Λούκας Μόουρα έγινε μόλις ο τρίτος παίκτης της Τότεναμ που σκοράρει χατ-τρικ σε αγώνα Champions League.

Μάλιστα, το προηγούμενο χατ-τρικ στη διοργάνωση από παίκτη των Λονδρέζων έγινε στην Κύπρο και στο ΓΣΠ, όταν ο Χάρι Κέιν σκόραρε όλα τα γκολ στο 3-0 επί του ΑΠΟΕΛ τον Σεπτέμβριο του 2017. Το πρώτο χατ-τρικ της Τότεναμ στο Champions League το έκανε ο Γκάρεθ Μπέιλ τον Οκτώβριο του 2010, στην ήττα με 4-3 από την Ίντερ.

Ενδιαφέρον προκαλεί το γεγονός πως κανένα από τα τρία χατ-τρικ παικτών της Τότεναμ στη διοργάνωση δεν έγινε σε εντός έδρας παιχνίδι.