Μάγκας ΑΠΟΕΛ, «τρόμαξε» τον Αίαντα κι ελπίζει στο όνειρο!

Για όσους δεν είδαν τον αγώνα πιθανόν να φαντάζει υπερβολή, όμως είναι η αλήθεια: Ο ΑΠΟΕΛ πήρε ισοπαλία 0-0 από τον Άγιαξ και δικαιούται να αισθάνεται απογοητευμένος!

Οι γαλαζοκίτρινοι έκαναν εκπληκτική εμφάνιση στον πρώτο αγώνα απέναντι στους Ολλανδούς που έγινε στο ΓΣΠ για τα πλέι οφ του Champions League και είχαν σπουδαίες ευκαιρίες για να πάρουν μια ιστορική νίκη που θα αύξανε σε μεγάλο βαθμό τις πιθανότητές τους για πρόκριση.

Ο ΑΠΟΕΛ εξακολουθεί βεβαίως να είναι το αουτσάιντερ, όμως το όνειρό του για είσοδο στους ομίλους του Champions League παραμένει «ζωντανό», καθώς με οποιαδήποτε ισοπαλία με γκολ στον επαναληπτικό που θα γίνει στο Άμστερνταμ την άλλη Τετάρτη (28/8, 22:00) θα πάρει αυτός την πρόκριση.

Παρά τον ενθουσιασμό και την περηφάνια για την τρομερή εμφάνιση, εντούτοις, δεν μπορεί να μην υπάρχει σχετική πικρία, καθώς στο ΓΣΠ χάθηκε τεράστια ευκαιρία για μια νίκη που θα έδινε στον ΑΠΟΕΛ το πάνω χέρι.

Στιγμιότυπα: Οι ευκαιρίες του ΑΠΟΕΛ απέναντι στον Άγιαξ! (video)

Στο πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου οι Ολλανδοί ήταν… φορτσάτοι και απείλησαν την εστία των γαλαζοκιτρίνων όμως στη συνέχεια η κυπριακή ομάδα έχασε κάποιες σπουδαίες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ (Ιωάννου 28′, Τάμαρι 29′), ενώ και στην επανάληψη, μετά το 55′, ήταν ο ΑΠΟΕΛ που ήταν η καλύτερη ομάδα κι έφτιαξε τις σημαντικότερες φάσεις, κυρίως με το δοκάρι του Πάβλοβιτς στο 58′ και το σουτ του Τάμαρι στο 60′, αλλά και με δύο σουτ του Σόουζα (58′, 70′).

Σημειώνεται πως ο Άγιαξ, οι παίκτες του οποίου εκνευρίστηκαν και πήραν συνολικά επτά κάρτες, ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μαζραουί στο 80′ με δεύτερη κίτρινη.

Υπενθυμίζουμε πως σε περίπτωση αποκλεισμού, ο ΑΠΟΕΛ θα συμμετάσχει στους ομίλους του Europa League.

Η εξέλιξη του αγώνα…

Χωρίς κάποια αξιοσημείωτη φάση κύλησε το πρώτο πεντάλεπτο στο ΓΣΠ, με τον Άγιαξ πάντως να κρατάει -όπως αναμενόταν- περισσότερο την μπάλα ψάχνοντας τους διαδρόμους προς την εστία του Μπέλετς, ο οποίος χρειάστηκε να επέμβει για πρώτη φορά στο 8′, αποκρούοντας την κοντινή προβολή του Τάντιτς.

Στο 9′ και έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του ΑΠΟΕΛ οι Ολλανδοί έφυγαν ταχύτητα στην αντεπίθεση και βρέθηκαν τρεις απέναντι σε έναν αμυνόμενο, με τον Φαν ντε Μπεκ να μην κάνει όμως σωστά το γύρισμα στον Ζιγιές, δίνοντας την ευκαιρία στον Μπέλετς να βγει και να μαζέψει προλαβαίνοντας τον Μαροκινό.

Ο Σλοβένος πορτιέρο των γαλαζοκιτρίνων… κατάλαβε από νωρίς πως θα είχε μπόλικη δουλειά και στο 12′ χρειάστηκε να αποκρούσει και το δυνατό σουτ του Μπλιντ, ενώ στο επόμενο λεπτό μάζεψε σταθερά σε αυτό του Τάντιτς.

Στα επόμενα λεπτά ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να κρατήσει λίγο περισσότερο την μπάλα και να βγαίνει πιο μπροστά -καταφέρνοντας μάλιστα να «χρεώσει» με τρεις κίτρινες κάρτες τους φιλοξενούμενους- με τον Τάμαρι στο 22′ να κερδίζει φάουλ σε εξαιρετικό σημείο μετά από εκπληκτική ενέργεια, αλλά να αστοχεί στην εκτέλεση.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία των γαλαζοκιτρίνων ήρθε στο 28′ όταν ο Ιορδανός από δεξιά έδωσε στον Ιωάννου ο οποίος μπήκε στην περιοχή, ντρίμπλαρε και σούταρε, με τον Φέλτμαν να βάζει την κόντρα και την μπάλα να φεύγει σε κόρνερ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Τάμαρι έχασε απίστευτη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν έπαιξε το 1-2 με τον Μπέζιακ και μπήκε ταχύτατα στην περιοχή, βρέθηκε σε τετ-α-τετ με τον Ονάνα και πλάσαρε μόλις έξω!

Το νέο σουτ του Τάμαρι στο 32′ ήταν άστοχο και δεν ανησύχησε τον Ονάνα, ενώ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν μετά από αρκετή ώρα στο 36′, όμως τα διαδοχικά σουτ των Μπλιντ και Μαρίν κόντραραν και αυτό του Τάντιτς που ακολούθησε κατέληξε έξω. Ένα δίλεπτο αργότερα ο Φαν ντε Μπεκ «άγγιξε» το γκολ, όμως ο Ζοαοζίνιο έβαλε σωτήρια την κόντρα και αποσόβησε το 0-1.

Δύο λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης (47′) ο Άγιαξ έχασε σημαντική ευκαιρία, με τον Φαν ντε Μπεκ να φεύγει στην πλάτη της άμυνας του ΑΠΟΕΛ και να σουτάρει πάνω από τα δοκάρια.

Οι γαλαζοκίτρινοι έχασαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ στο 58ο λεπτό, με τον Ονάνα αρχικά να αποκρούει την προσπάθεια του Σόουζα, την μπάλα να παίρνει ύψος και να αποκρούεται στη γραμμή από αμυντικό, ενώ ακολούθως ο Πάβλοβιτς με κεφαλιά βρήκε το δοκάρι!

Στο 60′ ο ΑΠΟΕΛ έχασε άλλη τεράστια ευκαιρία για να σκοράρει, με τον Τάμαρι από κοντά να κάνει το δυνατό σουτ και να στέλνει την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, το σουτ του Μπέζιακ στο 63′ δεν ανησύχησε τους Ολλανδούς, ενώ στο 70′ η βολίδα του Σόουζα αποκρούστηκε δύσκολα από τον Ονάνα!

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ξεκάθαρα καλύτερος μετά το 55′ και συνέχισε να γυροφέρνει την περιοχή των Ολλανδών ψάχνοντας το γκολ, ενώ στο 80′ κατάφερε να αποκομίσει αριθμητικό πλονέκτημα λόγω αποβολής του Μαζραουί με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η επόμενη καλή φάση ήταν στο 87′ και ήταν και πάλι για τους γαλαζοκίτρινους, με τον Τάμαρι να φεύγει γρήγορα στην αντεπίθεση, να μπαίνει στην περιοχή και να σουτάρει από πλάγια θέση και όντας υπό πίεση, στέλνοντας την μπάλα έξω. Στο επόμενο λεπτό ήταν σειρά του Άγιαξ να απειλήσει όμως ο Ιωάννου έδιωξε το πλασέ του Χούντελαρ πριν περάσει τη γραμμή!

Τελικά τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και το 0-0 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Λαόθ.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Μιχαΐλοβιτς, Μερκής, Ιωάννου, Ζοαοζίνιο (82′ Βιντιγκάλ), Γκέντσογλου, Σόουζα, Μάτιτς, Τάμαρι, Μπέζιακ (68′ Γιάκολις), Πάβλοβιτς (68′ Χαλένιους)

ΑΓΙΑΞ: Ονάνα, Μαζραουί, Φέλτμαν, Μαρτίνες, Ταλιαφίκο, Μπλιντ, Μαρίν (62′ Ντεστ), Φαν ντε Μπεκ, Νέρες (72′ Χούντελαρ), Ζιγιές, Τάντιτς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκέντσογλου (37′), Μπέζιακ (46′) / Μαζραουί (16′), Μαρίν (18′), Φέλτμαν (21′), Μαρτίνες (56′), Ταλιαφίκο (75′), Τάντιτς (84′)

ΚΟΚΚΙΝΗ: – / Μαζραουί (80′, 2η κίτρινη)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ματέου Λαόθ (Ισπανία)