Πάλεψε αλλά «έπεσε» περήφανα ο ΑΠΟΕΛ, συνεχίζει στο Europa League

Δεν τα κατάφερε ο ΑΠΟΕΛ να κάνει τη μεγάλη έκπληξη στο Άμστερνταμ, να αποκλείσει τον Άγιαξ και να προκριθεί για πέμπτη φορά στην ιστορία του στη φάση των ομίλων του Champions League.

Οι γαλαζοκίτρινοι υπέκυψαν στην ανωτερότητα των Ολλανδών, έχασαν με 2-0 και ως εκ τούτου θα αγωνιστούν (για τέταρτη φορά) στους ομίλους του Europa League.

Τα στιγμιότυπα του Άγιαξ – ΑΠΟΕΛ (video)

Ο Άλβαρες στο 43′ με κοντινή κεφαλιά άνοιξε το σκορ, ενώ ο Τάντιτς στο 80′ με σουτ «τελείωσε» την υπόθεση πρόκριση.

Αξίζει να σημειωθεί πως στο 50′ (με το σκορ στο 1-0) ακυρώθηκε γκολ του Άγιαξ χάρη στο VAR και αφότου ο ρεφ είδε τη φάση στο ριπλέι, καθώς ο Χούντελαρ υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, ενώ για τον ίδιο λόγο (με υπόδειξη του βοηθού) ακυρώθηκε γκολ του ΑΠΟΕΛ στο 53′, μιας και ο Πάβλοβιτς ήταν εκτεθειμένος.

Ντολ: «Φύγαμε με το κεφάλι ψηλά»

Στον ΑΠΟΕΛ υπάρχει πάντως περηφάνια για την προσπάθεια και τις εμφανίσεις της ομάδας στα δύο παιχνίδια κόντρα στον ισχυρό Άγιαξ και δεν είναι αμελητέο το γεγονός πως μέχρι το 80ό λεπτό του επαναληπτικού ήταν στο «παιχνίδι» της πρόκρισης, καθώς με το σκορ στο 1-0 χρειαζόταν ένα γκολ για να πάρει αυτός το εισιτήριο.

Σημειώνεται πως η κλήρωση των ομίλων του Europa League θα γίνει την Παρασκευή στις 14:00 και ο ΑΠΟΕΛ θα βρίσκεται στο δεύτερο γκρουπ δυναμικότητας.

Τα γκρουπ δυναμικότητας του Europa League και οι πιθανοί αντίπαλοι του ΑΠΟΕΛ

ΑΠΟΕΛ: Οι ημερομηνίες των αγώνων του Europa League

H εξέλιξη του αγώνα…

Η πρώτη καλή φάση της αναμέτρησης ήρθε με τη συμπλήρωση δύο λεπτών και ήταν για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Γιάκολις πήρε μπάλα από αριστερά, συνέκλινε και φτάνοντας στο ύψος της περιοχής σούταρε -υπό καλές προϋποθέσεις- στέλνοντας όμως την μπάλα ψηλά έξω.

Ο ρυθμός ήταν γρήγορος και στα επόμενα λεπτά ο Άγιαξ ανέβασε στροφές ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ. Στο 8′ ο Μερκής με ανάποδο ψαλίδι προ του Νέρες αποσόβησε τον κίνδυνο, στην πρώτη επικίνδυνη στιγμή των Ολλανδών στα καρέ των γαλαζοκιτρίνων, ενώ στο 11′ ο Μπέλετς πρόλαβε τον Χούντελαρ έπειτα από μπαλιά του Τάντιτς.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κρατούν μπάλα και να γυροφέρνουν την περιοχή του ΑΠΟΕΛ, χωρίς πάντως να δημιουργούν τις μεγάλες φάσεις. Η κεφαλιά του Τάντιτς στο 21ο λεπτό ήταν αδύναμη και δεν απείλησε, όπως ούτε και το σουτ του Ζιγιές στο 23′, ενώ το σουτ του Τάντιτς στο 30′ από το ύψος της περιοχής έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Η επόμενη φάση ήταν και πάλι για τον Άγιαξ, με την εκτέλεση φάουλ του Ζιγιές στο 36ο λεπτό που ανάγκασε σε απόκρουση τον Μπέλετς, με τους Ολλανδούς να μη ρίχνουν ρυθμό και να επιχειρούν να πάρουν το προβάδισμα πριν από την ανάπαυλα.

Λίγο έλειψε οι Ολλανδοί να βρουν το γκολ που έψαχναν στο 41′ μετά από σέντρα του Ζιγιές από δεξιά που βρήκε τον Τάντιτς στο δεύτερο δοκάρι, με τον Σέρβο από πολύ κοντά να βρίσκει την εξωτερική πλευρά των διχτύων, στην πρώτη πραγματικά μεγάλη ευκαιρία του αγώνα. Στη δεύτερη ήρθε και το γκολ, καθώς ο Άγιαξ άνοιξε εντέλει το σκορ στο 43′, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Άλβαρες με κοντινή κεφαλιά νίκησε τον Μπέλετς για το 1-0.

Άγιαξ-ΑΠΟΕΛ: Το 1-0 των Ολλανδών (video)

Mε την έναρξη της επανάληψης ο Άγιαξ έφτασε μια… ανάσα από το 2-0. Μάλιστα η μπάλα μπήκε στα δίχτυα, οι Ολλανδοί πανηγύρισαν, όμως το γκολ ακυρώθηκε χάρη στο VAR! Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Άλβαρες έπιασε την κεφαλιά, ο Μπέλετς απέκρουσε και ο Χούντελαρ με νέα κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως εντέλει υποδείχθηκε οφσάιντ, αφότου ο Φέλιξ Σβάιερ πήγε για να δει τη φάση στο ριπλέι.

Έμεινε «ζωντανός» χάρη στο VAR ο ΑΠΟΕΛ (video)

Στο 53′ ήταν σειρά του ΑΠΟΕΛ να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να μην του μετρήσει το γκολ, καθώς ο Πάβλοβιτς υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ από τον βοηθό.

Ο Άγιαξ «άγγιξε» ξανά το γκολ στο 58′ όμως ο Ζιγιές, που έπειτα από εξαιρετική ενέργεια μπήκε στην περιοχή, δεν μπόρεσε να νικήσει τον πορτιέρο του ΑΠΟΕΛ που έσωσε με τα πόδια, ενώ στο 65′ οι γηπεδούχοι είχαν νέα μεγάλη ευκαιρία με προβολή του Χούντελαρ, όπου και πάλι ο Μπέλετς απέκρουσε δύσκολα!

Στα επόμενα λεπτά ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε κάπως και κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, όμως δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία του Άγιαξ. Αντιθέτως, ήταν οι Ολλανδοί που στο 80′ βρήκαν το γκολ και τελείωσαν οριστικά την υπόθεση πρόκριση.  Ο Τάντιτς έγινε αποδέκτης της μπάλας από μπαλιά που βγήκε από δεξιά απ’ τον Χούντελαρ, ντρίμπλαρε τον Μιχαΐλοβιτς και σούταρε, κάνοντας το 2-0 και στέλνοντας ουσιαστικά τον Άγιαξ στους ομίλους του Champions League.

To δεύτερο γκολ του Άγιαξ που «σκότωσε» τον ΑΠΟΕΛ (video)

O Xoύντελαρ στο 85′ με δυνατό εκτός περιοχής σουτ έστειλε την μπάλα μόλις πάνω από τα δοκάρια του ΑΠΟΕΛ, ενώ στο 88′ ο Χαλένιους επιχείρησε να μειώσει όμως το σουτ του κόντραρε στον Φέλτμαν.

Στις καθυστερήσεις ο Άγιαξ είχε δύο σουτ με Ντε Βιτ (92′) και Μπλιντ (95′), κανένα εκ των δύο δεν έφερε αποτέλεσμα και ο αγώνας ολοκληρώθηκε στο 2-0, με τον Άγιαξ να παίρνει την πρόκριση για τους ομίλους του Champions League και τον ΑΠΟΕΛ να συνεχίζει σε αυτούς του Europa League.

ΑΓΙΑΞ: Ονάνα, Ντεστ, Φέλτμαν, Μαρτίνες, Ταλιαφίκο, Μπλιντ, Άλβαρες (89′ Μάριν), Ζιγιές (87′ Ντε Βιτ), Νέρες, Χούντελαρ, Τάντιτς

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Μιχαΐλοβιτς, Μερκής, Ιωάννου, Ζοαοζίνιο, Μάτιτς (78′ Χαλένιους), Σόουζα, Τάμαρι (72′ Βιντιγκάλ), Γιάκολις (64′ Ντε Βινσέντι), Πάβλοβιτς, Μπέζιακ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Άλβαρες (25′), Φέλτμαν (45′) / Mιχαΐλοβιτς (30′), Mερκής (34′), Σόουζα (57′), Γιάκολις (62′), Zoαοζίνιο (71′), Mπέζιακ (73′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Φέλιξ Σβάιερ (Γερμανία)