«Θρυλική» ανατροπή από ΑΠΟΕΛ, ξανά στους ομίλους και πάει για τ’ αστέρια!

Συγκλονιστική πρόκριση για τον ΑΠΟΕΛ στο Μπακού!

Οι γαλαζοκίτρινοι επικράτησαν με 2-0 της Καραμπάχ στο Αζερμπαϊτζάν, ανέτρεψαν την ήττα με 2-1 που είχαν δεχθεί στο ΓΣΠ κι εξασφάλισαν τη συμμετοχή τους στα πλέι οφ του Champions League, έχοντας εγγυημένη την παρουσία τους σε ευρωπαϊκό όμιλο για 8η φορά!

Τα στιγμιότυπα από τον θρίαμβο του ΑΠΟΕΛ στο Αζερμπαϊτζάν! (video)

«Αγγίζουν» τα 10 εκατομμύρια τα εγγυημένα έσοδα του ΑΠΟΕΛ!

Ο Ντε Βινσέντι στο 34′ με εκτέλεση πέναλτι και ο Μάτιτς με καταπληκτικό φαλτσαριστό σουτ στο 68′ πέτυχαν τα γκολ των γαλαζοκιτρίνων, που παρουσιάστηκαν ψυχωμένοι και κατά πολύ βελτιωμένοι στο ντεμπούτο του Τόμας Ντολ στον πάγκο τους και με τον Ιωάννου (κυρίως στο πρώτο ημίχρονο) να κάνει συγκλονιστική εμφάνιση.

Ο ΑΠΟΕΛ περιμένει πλέον αντίπαλο για τα πλέι οφ του Champions League, μέσα από το ζευγάρι ΠΑΟΚ-Άγιαξ, που στο πρώτο ματς στην Τούμπα εξήλθαν ισόπαλοι 2-2 και απόψε (21:30) δίνουν τον επαναληπτικό στο Άμστερνταμ.

Καραμπάχ-ΑΠΟΕΛ: Αζέρικη πρόκληση με σημαία του ψευδοκράτους

Μεγάλος στόχος των γαλαζοκιτρίνων είναι βεβαίως η συμμετοχή τους (για πέμπτη φορά) στους ομίλους του Champions League όμως σε περίπτωση αποκλεισμού στα πλέι οφ, θα συμμετάσχουν (για τέταρτη φορά) στους ομίλους του Europa League.

Σημειώνεται πως ο ΑΠΟΕΛ έγραψε ιστορία καθώς αυτή είναι η πρώτη φορά στην ιστορία του που παίρνει πρόκριση στην Ευρώπη με ανατροπή μετά από εντός έδρας ήττα στον πρώτο αγώνα!

Ντολ: «Δείξαμε γενναιότητα, παίξαμε με καρδιά»

Μερκής: «Μου είπε θυμάσαι τι σας έκαναν οι Τούρκοι; Του είπα θα δεις τι θα πάθεις σήμερα»

Η εξέλιξη του αγώνα…

Χωρίς κάποια αξιοσημείωτη φάση κύλησε το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, με τους Αζέρους να δημιουργούν πάντως «καυτή» ατμόσφαιρα στο γήπεδο, το οποίο «δονούνταν» από τα σφυρίγματα όταν ο ΑΠΟΕΛ κρατούσε μπάλα.

O Mερκής στο 9′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντε Βινσέντι επιχείρησε να πάρει την κεφαλιά όμως δεν μπόρεσε να καταγράψει την πρώτη τελική των γαλαζοκιτρίνων, ενώ αυτή που έπιασε ο Εμρέλι στο 11′ πέρασε παράλληλα από την εστία και ο ίδιος παίκτης στην εξέλιξη της φάσης είχε ένα επικίνδυνο αλλά άστοχο ψαλιδάκι, στην πρώτη καλή φάση του αγώνα.

Το μακρινό σουτ που δοκίμασε στο 15′ ο Ντε Βινσέντι δεν ανησύχησε τον Βάγκνερ και πέρασε έξω, ενώ στο 19′ οι Αζέροι απείλησαν δις, με το σουτ του Ζουμπίρ που κόντραρε κι αυτό του Σλάβτσεφ που για λίγο δεν βρήκε στόχο.

Η πρώτη καλή φάση για τον ΑΠΟΕΛ ήταν το σουτ του Μπέζιακ μετά από σέντρα του Ιωάννου στο 25ο λεπτό που βρήκε σε ετοιμότητα τον πορτιέρο της Καραμπάχ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Σλοβένος είχε μια κεφαλιά που αποκρούστηκε από αμυνόμενο.

Οι γαλαζοκίτρινοι είχαν πλέον ανέβει και στο 34ο λεπτό έφτασαν στο γκολ που τους έβαλε στο παιχνίδι της πρόκρισης! Μετά από εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Ιωάννου, ο Κύπριος μπακ ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Σαντίγκοφ και ο Ντε Βινσέντι που ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι ευστόχησε, κάνοντας το 0-1 για τον ΑΠΟΕΛ!

Στο 37′ μάλιστα η κυπριακή ομάδα έφτασε κοντά και στο δεύτερο γκολ που θα της έδινε σκορ πρόκρισης, όμως το πλασέ που επιχείρησε με τη μία ο Πάβλοβιτς μετά το γύρισμα του Ιωάννου, ήταν άστοχο.

Η Καραμπάχ έχασε τεράστια ευκαιρία στο 43ο λεπτό να ισοφαρίσει, καθώς μετά από λάθος των γαλαζοκιτρίνων ο Εμρέλι κέρδισε, έβγαλε την μπαλιά και ο Ζουμπίρ πλάσαρε από κοντά, με τον Μπέλετς να σώζει την εστία του με καταπληκτική επέμβαση!

Με σπουδαία φάση για τον ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο καθώς στο 47′ το δυνατό εκτός περιοχής σουτ του Ντε Βινσέντι ανάγκασε σε δύσκολη απόκρουση τον Βάγκνερ, με την μπάλα να βρίσκει μάλιστα στο δοκάρι πριν φύγει έξω!

Στο 52′ ήταν σειρά της Καραμπάχ να χάσει μεγάλη ευκαιρία, όταν μετά από σέντρα που βγήκε από δεξιά, λίγο έλειψε ο Μερκής να βάλει αυτογκόλ όμως η μπάλα κτύπησε στον Μπέλετς, ενώ ακολούθως το σουτ του Αΐλτον κτύπησε στην πλάτη του Λαφράνς!

Oι Αζέροι πίεζαν πλέον ασφυκτικά με στόχο να φτάσουν γρήγορα στην ισοφάριση και στο 55ο λεπτό έχασαν νέα μεγάλη φάση με το σουτ του Αλμέιδα από πλάγια αριστερά που βρήκε στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού, ενώ στο 58′ και μετά από μπαλιά του Μίτσελ, ο Σλάβτσεφ αμαρκάριστος και από ιδανικό σημείο πλάσαρε άουτ!

Μετά το 60′ ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να «σπάσει» τον ρυθμό που είχαν αποκτήσει οι γηπεδούχοι και να βγει ο ίδιος μπροστά. Στο 65′ η μακρινή εκτέλεση φάουλ του Μάτιτς δεν βρήκε στόχο, όμως τρία λεπτά αργότεαρ ο Σέρβος με γκολάρα έδωσε σκορ πρόκρισης στην ομάδα του! Μετά από σουτ του Μπέζιακ που κόντραρε, ο Σλοβένος πήρε ξανά την μπάλα κι έδωσε αμέσως στον Μάτιτς που από το ύψος της περιοχής γύρισε και με τρομερό φαλτσαριστό σουτ νίκησε τον Βάγκνερ για το 0-2 (68′)!

Στα λεπτά που ακολούθησαν η Καραμπάχ έδειξε επηρεασμένη από το δεύτερο γκολ και η πρώτη υποψία φάσης των Αζέρων ήρθε στο 79′ με μια άστοχη κεφαλιά του Αΐλτον. Στο 84′ πάντως οι γηπεδούχοι έχασαν καλή ευκαιρία, με το διαγώνιο σουτ του Κιντάνα που δεν βρήκε στόχο.

Στο τελευταίο διάστημα του αγώνα ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να κρατήσει μακριά από τα καρέ του την Καραμπάχ, η οποία μάλιστα στο 93′ έχασε τον Αλμέιδα με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε στο 0-2, με τους γαλαζοκίτρινους να παίρνουν μια συγκλονιστική πρόκριση και να εξασφαλίζουν για 8η φορά πρόκριση σε ευρωπαϊκό όμιλο!

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Μιχαΐλοβιτς, Λαφράνς, Μερκής, Ιωάννου, Γκέντσογλου, Μάτιτς, Ντε Βινσέντι (61′ Χαλένιους), Τάμαρι, Πάβλοβιτς (73′ Σόουζα), Μπέζιακ (83′ Γιάκολις)

ΚΑΡΑΜΠΑΧ: Βάγκνερ, Μεντβέτεφ, Μαμαντόφ, Σαντίγκοφ, Αΐλτον (Αράζ), Μισέλ, Σλάβτσεφ (73′ Κιντάνα), Αλμέιδα, Ρομέρο, Ζουμπίρ (80′ Γκέγιε), Εμρέλι

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μαμαντόφ (64′), Αλμέιδα (91′) / Ντε Βινσέντι (31′), Τάμαρι (91’΄)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Αλμέιδα (93′, 2η κίτρινη) /

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ντάνιελ Σίμπερτ (Γερμανία)