Οι τρεις πρωτιές του Ίλισιτς στο Champions League – ΒΙΝΤΕΟ

Ο Γιόσιπ Ίλισιτς σκόραρε δύο φορές (3′, 43′) από την άσπρη βούλα στο πρώτο ημίχρονο (1-2) του εκτός έδρας επαναληπτικού ανάμεσα σε Βαλένθια και Αταλάντα για τους 16 του Champions League και ουσιαστικά σφράγισε την πρόκριση των Ιταλών, που είχαν κερδίσει με 4-1 το πρώτο παιχνίδι.

Με αυτόν τον τρόπο ο Σλοβένος άσος των μπεργκαμέσκι έγινε μόλις ο τρίτος ποδοσφαιριστής στην ιστορία του Champions League που σκοράρει δύο πέναλτι σε πρώτο ημίχρονο ενός αγώνα της διοργάνωσης.

Πριν από αυτόν, το αντίστοιχο έκαναν ο Λιονέλ Μέσι κόντρα στη Μίλαν το 2012 και ο Μπεντάλεπ με τη Σάλκε κόντρα στη Σίτι το 2019.

Σημειώνεται πως ο Ίλισιτς είναι ο πρώτος που το έκανε σε εκτός έδρας αγώνα.

-Μάλιστα στο 71′ και αφότου η Βαλένθια είχε πάρει το προβάδισμα, ο Σλοβένος έκανε το 3-3, έτσι έγινε -σε ηλικία 32 ετών και 41 ημερών- ο γηραιότερος παίκτης που σκοράρει χατ-τρικ σε εκτός έδρας αγώνα του Champions League!

-O Ίλισιτς δεν έμεινε μέχρι εκεί αφού στο 82′ πέτυχε τέταρτο γκολ κι έγινε ο πρώτος που καταφέρνει κάτι τέτοιο σε εκτός έδρας νοκ-άουτ αγώνα του Champions League (εντός το έκαναν οι Μέσι, Γκόμες και Λεβαντόφσκι).