Φουλ για τετράδα με Σον η Τότεναμ, μοιραίος ο Αγουέρο! (video)

Σπουδαία νίκη με 1-0 πήρε η Τότεναμ στον αγγλικό «εμφύλιο» με τη Σίτι, στο ιστορικό πρώτο ευρωπαϊκό της παιχνίδι στο νέο της γήπεδο, παίρνοντας προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League!

Οι Λονδρέζοι επικράτησαν της ομάδας του Γκουαρντιόλα χάρη στο γκολ του Σον στο 78ο λεπτό, αλλά και στην απόκρουση του Γιορίς στην εκτέλεση πέναλτι του Αγουέρο στο 13’, με τον Αργεντινό να είναι ο μοιραίος των citizens!

Έτσι, στον επαναληπτικό που θα γίνει την άλλη Τετάρτη (17/4) στο Έτιχαντ οι Σπερς, που στο 57′ έχασαν τον Κέιν που τραυματίστηκε, αρκούνται και με ισοπαλία, ακόμη και με ήττα με ένα γκολ διαφορά εφόσον σκοράρουν, ώστε να προκριθούν στα ημιτελικά.

Μια ανάσα από τα ημιτελικά η Λίβερπουλ! (video)

Αυτή ήταν μόλις η πρώτη ευρωπαϊκή αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες, αλλά η Νο158 συνολικά.

Σημειώνεται πως η Τότεναμ, που έγινε η πρώτη ομάδα που δεν δέχεται γκολ από τη Σίτι μέσα στο 2019, έχει προκριθεί και τις εννέα προηγούμενες φορές που κέρδισε πρώτο νοκ-άουτ ευρωπαϊκό αγώνα!

Αξίζει να σημειωθεί επίσης πως η Σίτι μετρά πλέον πέντε ήττες σε ισάριθμα νοκ-άουτ ευρωπαϊκά παιχνίδια απέναντι σε αγγλικές ομάδες.

Ο Αγουέρο έφτασε τα τέσσερα χαμένα πέναλτι στο Champions League, ισοφαρίζοντας τον Ρουντ Φαν Νίστελροϊ, την ώρα που μόνο ο Τιερί Ανρί (5) έχει περισσότερα, ενώ ο Γιορίς έχει αποκρούσει και τα τρία πέναλτι που του εκτέλεσαν μέσα στο 2019 (Λέστερ, Άρσεναλ τα προηγούμενα).

Όσο για τον Σον, έξι μέρες μετά που σκόραρε το ιστορικό πρώτο γκολ στο νέο γήπεδο της Τότεναμ, σκόραρε και το πρώτο ευρωπαϊκό γκολ στο «Tottenham Hotspur Stadium»!

Ο αγώνας…

Η Τότεναμ ήταν η ομάδα που απείλησε περισσότερο στο πρώτο ημίχρονο, όμως πιο κοντά στο γκολ έφτασε η Σίτι, που στο 12ο λεπτό κέρδισε πέναλτι για χέρι του Ρόουζ στην περιοχή (δόθηκε με το VAR) όμως ο Αγουέρο που ανέλαβε την εκτέλεση (13’) δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γιορίς που απέκρουσε!

Οι Λονδρέζοι, που στο 8’ είχαν απειλήσει με το σουτ του Ντέλε Άλι που πήγε πάνω από τα δοκάρια, είχαν τη δεύτερη τους φάση στο 25’ με τον Κέιν που είδε τον Έντερσον να αποκρούει το σουτ του, ενώ αυτό του Γουίνκς στο 29’ έφυγε πολύ έξω.

Στο 31’ ο Γιορίς δεν είχε κανένα πρόβλημα στην κεφαλιά του Οταμέντι, στο 43’ ο Ρόουζ με εκτέλεση φάουλ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Έντερσον και στις καθυστερήσεις ο Αγουέρο σούταρε άουτ, στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με καλό ρυθμό και τρεις φάσεις στο πρώτο πεντάλεπτο, όμως ακολούθως η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Ο Στέρλινγκ στο 47’ με συρτό σουτ απείλησε για τη Σίτι με τον Γιορίς να αποκρούει, με τον Σον να έχει δύο προσπάθειες για την Τότεναμ, όμως στο 48’ έχασε καλή ευκαιρία σουτάροντας έξω και στο 50’ ο Έντερσον μπλόκαρε.

Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε και οι επόμενες φάσεις ήρθαν ένα εικοσάλεπτο αργότερα, όμως τα σουτ τον Άλι (68’) και Ντελφ (73’) δεν έφεραν αποτέλεσμα για τους ομάδες τους, όπως ούτε και η κοντινή κεφαλιά του Ζεσούς (75’) που έφυγε άουτ.

Τελικά, το γκολ (1-0) το βρήκε η Τότεναμ, με τον Σον στο 78ο λεπτό να σκοράρει με σουτ έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια κι αφού πρόλαβε στο… τσακ την μπάλα πριν βγει εκτός γραμμής (διαμαρτυρήθηκαν οι παίκτες της Σίτι αλλά δεν είχαν δίκιο)!

Ο Νοτιοκορεάτης σκόρερ των Λονδρέζων είχε άλλα δύο σουτ στο 87’ και το 94’, το πρώτο ήταν άστοχο και το δεύτερο βρήκε σε ετοιμότητα τον Έντερσον, έτσι το 1-0 διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε.

Τότεναμ (Μαουρίσιο Ποκετίνο): Γιορίς, Τρίπιερ, Αλντερβάιρελντ, Βερτόνγκεν, Ρόουζ, Σισοκό, Γουινκς (81 Γουανιάμα), Έρικσεν, Ντέλε Άλι (87’ Γιορέντε), Σον, Κέιν (58’ Μόουρα)

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Λαπόρτ, Οταμέντι, Ντελφ, Φερναντίνιο, Γκούντογκαν, Νταβίντ Σίλβα (89’ Ντε Μπρόινε), Μαχρέζ (89’ Σανέ), Στέρλινγκ, Αγουέρο (71’ Ζεσούς)