«Τεράστιο διπλό» για την ΑΕΚ στην Ιερουσαλήμ – Ήττα για τον Προμηθέα!

«Τεράστιο διπλό» και κορυφή για την ΑΕΚ στο ντέρμπι των πρωτοπόρων του Γ’ ομίλου στην Ιερουσαλήμ. Η Ένωση πέρασε νικηφόρα με 83-70 από την έδρα της Χάποελ, για την 8η αγωνιστική του Basketball Champions League, αυξάνοντας σε 7-1 το ρεκόρ της και δίνοντας τέλος στη… συγκατοίκηση στην πρώτη θέση του ομίλου με την ομάδα του Όντετ Κάτας (6-2).

Η ΑΕΚ εξαργύρωσε στο Ισραήλ την αποφασιστικότητα, τη συγκέντρωση και τον επιθετικό πλουραλισμό της πληρώνοντας με το ίδιο… νόμισμα την Χάποελ και καλύπτοντας τη διαφορά των 4 πόντων (75-79) που είχε ηττηθεί στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων στην πρεμιέρα της διοργάνωσης. MVP της πρωταθλήτριας του Basketball Champions League o Μάλκολμ Γκρίφιν, με τον Αμερικανό πόιντ γκαρντ να τελειώνει την αναμέτρηση με 25 πόντους (8/10 δίποντα και 3/4 τρίποντα), 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Με τους «κιτρινόμαυρους» να δίνουν ρεσιτάλ ευστοχίας, οι γηπεδούχοι μπήκαν με το… καλημέρα σε μειονεκτική θέση και το 8ο λεπτό βρήκε την ΑΕΚ στο +16 (13-29)! Η Χάποελ, πάντως έβγαλε αντίδραση, ενεργοποίησε την άμυνα και απαντώντας με σερί 9-0 μείωσε σε 22-29 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Οι Ισραηλινοί δεν κατέβασαν ταχύτητα, στο 13΄ βρέθηκαν στο -5 (27-32), στο 14΄ στο -1 (31-32), ενώ ένα λεπτό αργότερα προσπέρασαν με 34-32. Ωστόσο, οι φωνές του Μπάνκι ενεργοποίησαν και πάλι τον Γκρίφιν, ο οποίος με δύο κομβικά τρίποντα έγραψε το 43-48 του πρώτου ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στην τρίτη περίοδο, η άμυνα έκανε τη δουλειά της και με σερί 0-8 ξέφυγε με +13 (43-56), κρατώντας χωρίς σκορ τους γηπεδούχους για περίπου έξι λεπτά. Ωστόσο, οι Ισραηλινοί αφυπνίστηκαν και με επιμέρους σκορ 13-5 μείωσαν και πάλι σε απόσταση αναπνοής στο 30΄ (56-61). Με τον Γκρίφιν, όμως, να έχει βρει ρυθμό και την «κιτρινόμαυρη» άμυνα να πιάνει και πάλι δουλειά, η ΑΕΚ κυριάρχησε στο τελευταίο δεκάλεπτο και δεν απειλήθηκε μέχρι το τελικό 70-83.

Τα δεκάλεπτα: 22-29, 43-48, 56-61, 70-83

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ματσόνι, Λούκις, Τσμικίεβιτς

Οι συνθέσεις:

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Κάτας): Μπράουν 14 (2), Μπλατ 9 (2),Φελντέιν 16 (2), Μπάτλερ 1, Τόμας 13, Οχαγιόν 3, Ελιάου 4, Όουενς 2, Στούντεμαϊρ 8.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γκρίφιν 25 (3), Χάντερ 16, Σαντ-Ρος 13 (2), Σάκοτα 12 (2), Λαρεντζάκης 8 (2), Ματσιούλις 8, Μωραΐτης, Ράταν-Μέις, Ρόμπερσον 1, Τσαλμπούρης.

Στο «Δ.Τόφαλος» της Πάτρας, τα απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας υποχρέωσαν τον Προμηθέα σε αναπάντεχη εντός έδρας ήττα από τη βελγική Οστάνδη, για την 8η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Οι Αχαιοί «έπεσαν» με το τελικό 88-84, θέτοντας σε κίνδυνο τη δεύτερη θέση του Δ’ ομίλου (5-3). Στον αντίποδα, οι Βέλγοι πανηγύρισαν την τρίτη ευρωπαϊκή επιτυχία τους και μπήκαν ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Με μόλις 9/27 τρίποντα (29/70 σουτ εντός πεδιάς) και την άμυνα να… μπάζει στο πρώτο ημίχρονο (σ.σ. δέχθηκε 49 πόντους), ο Προμηθέας πέταξε στον κάδο των… απορριμμάτων την υπεροχή του στα επιθετικά ριμπάουντ και τη μεγαλειώδη εμφάνιση του Τόνι Μέιερ (33π.). Από τους Βέλγους, που υποχρέωσαν τους Αχαιούς στην τρίτη ευρωπαϊκή ήττα τους στα τελευταία τέσσερα ματς, ξεχώρισε ο Τι Τζέι Ουίλιαμς με 17 πόντους.

Η Οστάνδη εκμεταλλεύτηκε το «μουδιασμένο» ξεκίνημα του Προμηθέα, το οποίο συνοδεύτηκε από πολλά αμυντικά κενά, και προηγήθηκε γρήγορα με 2-7. Ωστόσο, οι Αχαιοί αντέδρασαν, προσπέρασαν με 13-12, ενώ έκλεισαν την περίοδο στο +1 (22-21). Με τον Μέιερ να είναι απελπιστικά μόνος στην επίθεση (22 π. στο ημ.) και την άμυνα να συνεχίζει να… ψάχνεται, η ομάδα του Μάκη Γιατρά είδε το προβάδισμα να κάνει… φτερά στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -3 (46-49).

Ο Προμηθέας μπήκε αποφασισμένος για την ανατροπή στην τρίτη περίοδο, ενεργοποιώντας την άμυνα του και τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 10-2 για το 56-51. Ωστόσο, η έλλειψη διάρκειας στην άμυνα έκανε την επανεμφάνιση της, με τους Βέλγους να βρίσκουν τους διαδρόμους και να μειώνουν σε 63-62 στο 30΄. Στην τελευταία περίοδο, η αστοχία των γηπεδούχων, σε συνδυασμό με τα διαδοχικά λάθη των Αχαιών επέτρεψαν στους Βέλγους να ανακτήσουν το προβάδισμα και να το διατηρήσουν μέχρι το τελικό 84-88.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 46-49, 63-62, 84-88

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Μπράουν 21 (3), Γκίκας 5 (1), Χολ 8, Λίποβι 1, Σαλούστρος 2, Έλις 1, Γερομιχαλός 2, Μέιερ 33 (2/2β, 8/10δ, 5/8τρ, 6ρ.), Παρκς 11, Σανδραμάνης, Τσαϊρέλης.

ΟΣΤΑΝΔΗ (Τζέρτζια): Φίλερ 11 (1), Κέστελοτ 9, Μβέμα 3 (1), Σβαρτζ 6 (2), Ουίλιαμς 17, Μπουζά 14 (2), Ντέσιρον 4, Τζόρτζεβιτς 4, Τζούρισιτς 11, Λάμπρεχτ, Λάισι, Μάριτς 7.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ