Tρίποντα «χρυσάφι» για Εθνικό και Άρη – Τεράστιο σοκ στο Μακάρειο για Ολυμπιακό

Η αυλαία της 27ης αγωνιστικής στην Β’ Κατηγορία άνοιξε με ανακατατάξεις στον βαθμολογικό πίνακα. Τα αποτελέσματα των τριών πρωτοπόρων διαμόρφωσαν νέα δεδομένα στην έκβαση του πρωταθλήματος, αναφορικά με την υπόθεση πολυπόθητο εισιτήριο ανόδου.

Ο Εθνικός έκανε αποφασιστικό βήμα για να ανέβει στα σαλόνια των μεγάλων μετά την εκτός έδρας επικράτηση του με 3-1 στην Αγία Νάπα επί της τοπικής ομάδας και έφτασε τους 62 βαθμούς (+3 πλεόν από τον δεύτερο Άρη). Οι κυανόλευκοι της Άχνας εξασφάλισαν την 28η τους φετινή νίκη, η οποία ήρθε με πολύ καλή εμφάνιση και ολοκληρωτική υπεροχή. Τα τέρματα για το συγκρότημα του Εγκωμίτη πέτυχαν οι Ρόγκατς (27’ και 45+2’) και Καπαρτής (89’) ενώ προσωρινά μείωσε σε 2-1 στο 60’ ο Ριμάκλ.

Ο Άρης χάρις σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ορτέγα στο 48ο λεπτό και ένα πανέμορφο γκολ του Πεχλιβάνη από το κέντρο του γηπέδου, πήρε μία πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη επί του ΘΟΪ με 2-0 (έφτασε τους 59 βαθμούς) και πλέον ξεπέρασε τον Ολυμπιακό στη βαθμολογία, αυξάνοντας κατακόρυφα τις πιθανότητες του για άνοδο. Το ΘΟΪ συνεχίζει τις χαμηλές του «πτήσεις», «κόλλησε» στη 13η θέση και τους 26 βαθμούς και αν δεν αλλάξει αγωνιστικό πρόσωπο ο σύλλογος άρδην τότε το έργο του για παραμονή στη β’ κατηγορία θα γίνει πολύ δύσκολο εγχείρημα.

Την ήττα σοκ της ημέρας υπέστη ο αποκαρδιωτικός Ολυμπιακός «μέσα στο σπίτι» του από τον ΑΣΙΛ με 2-0 και έχασε πολύτιμο έδαφος στην μάχη που δίνει με Άρη και Εθνικό για άνοδο. Παρέμεινε στους 57 βαθμούς και παίζει τα ρέστα του στα 33 λεπτά παιχνιδιού που απομένουν στην Αθηένου με τον Οθέλλο. Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχαν οι Ηλιόπουλος (43’) και Ρεγκάκος (68’).

Αξίζει να αναφέρουμε πως σύμφωνα με την τελευταία οδηγία της ΚΟΠ, απόψε οπτικογραφήθηκαν και οι αναμετρήσεις Ολυμπιακός – ΑΣΙΛ και ΘΟΪ – Άρης, πέραν του Αγία Νάπα-Εθνικός