Β’ Κατηγορία: Ξέσπασμα και ανατροπή στο Τσίρειο, ελπίζει ο Άρης

Σπουδαία νίκη, στην προσπάθεια που καταβάλλει για να προλάβει το τρένο της ανόδου, πέτυχε την Κυριακή (27/1) ο Άρης, στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο τέρματα διαφορά, η «ελαφρά ταξιαρχία» επιβλήθηκε 4-2 της ΜΕΑΠ στο Τσίρειο και μείωσε στους έξι βαθμούς την απόσταση που τη χωρίζει από την κορυφή, την ώρα που η ομάδα του Πέρα Χωρίου βρίσκεται μπλεγμένη στις θέσεις που οδηγούν σε υποβιβασμό.

Η φιλοξενούμενη ομάδα προηγήθηκε με 2-0 από τέρματα που πέτυχαν οι Μπεμπέ και Δημητρίου και πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Άρης ισοφάρισε σε 2-2 χάρη σ’ ένα ξέσπασμα του Ορτέγα.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Θεοδόσης Κύπρου πέτυχε το 3-2 για τον Άρη και στο 75ο λεπτό ο ίδιος ποδοσφαιριστής διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Aναλυτικά τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Β’ Κατηγορίας:

Παρασκευή, 25 Ιανουαρίου
Οθέλλος Αθηένου – Ονήσιλος Σωτήρας 2-0 (60′ [πεν.] Σολάρι, 67′ Τζόνσον)
ΘΟΪ Λακατάμιας – Διγενής Ορόκλινης 0-0

Σάββατο, 26 Ιανουαρίου
Ολυμπιακός Λευκωσίας – ΠΑΕΕΚ Κερύνειας 5-0 (34′ Κωνσταντίνου, 53′, 87′ Ράμος, 70′ Βιέιρα, 90′ Ροζέριο)
Ομόνοια Αραδίππου – Εθνικός Άχνας 0-1 (13′ Πιντσέλι)
Αναγέννηση Δερύνειας – ΑΕΖ Ζακακίου 1-0(48′ Ράνος)
Καρμιώτισσα Πολεμιδιών – Ακρίτας Χλώρακας 2-1 (40′ Θανέλλας, 83′ Μασίνουα / 16′ Ππεκρής)
ΑΣΙΛ Λύσης – Αγία Νάπα 1-1(45+3′ [πεν.] Κωμοδίκης / 41′ [πεν.] Ζαννέττου)

Κυριακή, 27 Ιανουαρίου
Άρης Λεμεσού – ΜΕΑΠ Πέρα Χωρίου 4-2 (39΄ πέν.,  45΄ +3΄ Ορτέγα, 51΄, 75΄ Κύπρου / 10΄ Μπεμπέ, 28΄ Δημητρίου)