Φόρμα αναζήτησης

Β’ Κατηγορία: Στο -3 με «καρέ» Σολάρι ο Οθέλλος (βαθμολογία)

Στο κυνήγι της ανόδου συνεχίζει να βρίσκεται ο Οθέλλος. Η ομάδα της Αθηένου νίκησε εύκολα με 5-2 τον Ακρίτα, έχοντας πρωταγωνιστή τον Νταβίντ Σολάρι που σκόραρε τέσσερα γκολ, ανεβαίνοντας στους 27 βαθμούς, τρεις λιγότερους από τους πρωτοπόρους Εθνικό και Ολυμπιακό.

Σημαντική νίκη στο φινάλε πήρε η Ομόνοια Αραδίππου, με 3-2 κόντρα στον Ονήσιλο, κάνοντας βαθμολογικό άλμα καθώς ανέβηκε στους 18 βαθμούς, όσους και η Αναγέννηση που κέρδισε με 1-0 την Αγία Νάπα.

Στα ψηλά εξακολουθεί να φιγουράρει ο ΑΣΙΛ, που νίκησε εύκολα με 4-1 το ΘΟΪ Λακατάμιας και βρίσκεται στην 5η θέση με 21 βαθμούς, ενώ σημαντικό εκτός έδρας τρίποντο πήρε η ΑΕΖ, που νίκησε 3-1 τον Διγενή και βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού, αφήνοντας την ομάδα της Ορόκλινης στην τελευταία θέση.

Η αγωνιστική άρχισε χθες με τη νίκη του Εθνικού επί της ΜΕΑΠ (5-1) και την ισοπαλία στο Ολυμπιακός-Καρμιώτισσα (1-1), ενώ ολοκληρώνεται αύριο με τον αγώνα Άρης-ΠΑΕΕΚ (14:30).

Η 14η αγωνιστική της Β’ Κατηγορίας

Παρασκευή 4/1

Εθνικός Άχνας – ΜΕΑΠ Πέρα Χωρίου 5-1
(Κυπριανού 9′, 30′, 45′, Καπαρτής 13′, 67′ / Δημητρίου 58′)

Ολυμπιακός Λευκωσίας – Καρμιώτισσα Πολεμιδιών 1-1
(Ράμος 53′ / Πάντος 28′)

Σάββατο 5/1

Οθέλλος Αθηένου – Ακρίτας Χλώρακας 5-2
(Σολάρι 18′, 24′, 74′, 85′ Τζόνσον 60′ / Χριστοφίδης [πεν.] 50′, [πεν.] 65′)

Αναγέννηση Δερύνειας – Αγία Νάπα 1-0
(Ευσταθίου 75′)

Ομόνοια Αραδίππου – Ονήσιλος Σωτήρας 4-2
(Θεοδώρου 33′, Ούρος 59′, Σίδνεϊ 87′ / Παπαθανασίου 57′, Πιτταράς 66′)

ΑΣΙΛ Λύσης – ΘΟΪ Λακατάμιας 4-1
(Κωμοδίκης [πεν.] 7′, [πεν.] 38′ Μπρατσιάνι 33′, Αβραάμ 52′ / Ξενοφώντος 1′)

Διγενής Ορόκλινης – ΑΕΖ Ζακακίου 1-3
(Πιτσιλλίδης [πεν.] 90′ / Γκονζάλες 13′, Φώκλας 56′, 95′)

Κυριακή 6/1

14:30 Άρης Λεμεσού – ΠΑΕΕΚ Κερύνειας

Η βαθμολογία της Β’ Κατηγορίας

1. Εθνικός Άχνας 30 (26-9)
2. Ολυμπιακός Λευκωσίας 30 (31-15)
3. Οθέλλος Αθηένου 27 (36-14)
4. Άρης Λεμεσού 24 (22-13) [-1 αγώνα]
5. ΑΣΙΛ Λύσης 21 (17-16)
6. Καρμιώτισσα Πολεμιδιών 19 (19-20)
7. Ονήσιλος Σωτήρας 19 (20-23)
8. Αναγέννηση Δερύνειας 18 (17-16)
9. Ακρίτας Χλώρακας 18 (20-30)
10. Ομόνοια Αραδίππου 18 (19-21)
11. ΘΟΪ Λακατάμιας 17 (12-14)
12. Αγία Νάπα 15 (16-20)
13. ΑΕΖ Ζακακίου 15 (16-24)
14. ΜΕΑΠ Πέρα Χωρίου 13 (10-25)
15. ΠΑΕΕΚ Κερύνειας 12 (15-22) [-1 αγώνα]
16. Διγενής Ορόκλινης 12 (17-31)