Φόρμα αναζήτησης

Β’ Κατηγορία: Σκόνταψε ο Οθέλλος, νίκες για Εθνικό, Άρη (βαθμολογία)

Επιστροφή στις νίκες για Εθνικό, Άρη και απώλειες για τον Οθέλλο είχαμε στους αγώνες της Β’ Κατηγορίας που διεξήχθησαν το απόγευμα του Σαββάτου για τη 16η αγωνιστική.

Με πρωταγωνιστή τον Πιντσέλι που σκόραρε δις o Eθνικός νίκησε 3-1 εκτός έδρας τον Διγενή και κράτησε τη δεύτερη θέση (33β.) επιστρέφοντας στο -3 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό που χθες νίκησε τον Ακρίτα (4-1), ενώ ο Άρης (30β.) επικράτησε -επίσης εκτός έδρας- με 1-0 του Ονήσιλλου, χάρη σε γκολ του Τόρες, διατηρώντας την απόσταση τριών βαθμών από την ομάδα της Άχνας και έξι από την κορυφή.

Παράλληλα, οι Λεμεσιανοί μείωσαν στον έναν βαθμό από τον τρίτο Οθέλλο (31β.) ο οποίος είχε απώλειες, αφού έμεινε στο εκτός έδρας 1-1 με την Αγία Νάπα κι έχασε έδαφος στην προσπάθειά του για άνοδο.

Από εκεί και πέρα, η Αναγέννηση συνέχισε την ανοδική της πορεία επικρατώντας με 2-0 εκτός έδρας της ΜΕΑΠ, ενώ στα ψηλά διατηρήθηκε ο ΑΣΙΛ με το 3-1 στην έδρα της ΠΑΕΕΚ. Άλμα στη βαθμολογία έκανε η ΑΕΖ, που νίκησε 2-1 με ανατροπή την Ομόνοια Αραδίππου.

H 16η αγωνιστική της Β’ Κατηγορίας:

Παρασκευή (18/1)

Ακρίτας Χλώρακας – Ολυμπιακός Λευκωσίας 1-4
(8′ Μιχαήλ / 7′ Κωνσταντίνου, 11′, 25′ Βιέιρα, 15′ Ράμος)

ΘΟΪ Λακατάμιας – Καρμιώτισσα Πολεμιδιών 2-1
(27′, 33′ Αλωνεύτης’ / 25′ Πάντος [πεν.]

Σάββατο (19/1)

Διγενής Ορόκλινης – Εθνικός Άχνας 1-3
(75′ Πιτσιλλίδης / 5′, 62′ [πεν.] Πιντσέλι, 54′ Ηλία)

Ονήσιλλος Σωτήρας – Άρης Λεμεσού 0-1
(80′ Τόρες [πεν.])

Αγία Νάπα – Οθέλλος Αθηαίνου 1-1
(20′ Ομάρ / 65′ Τσίτας)

ΜΕΑΠ Πέρα Χωρίου – Αναγέννηση Δερύνειας 0-2
(2′ Ευσταθίου, 61′ Ράνος)

ΑΕΖ Ζακακίου – Ομόνοια Αραδίππου 2-1
(79′ Γκονζάλες, 84′ Χρίστου / 47′ Σίντνεϊ)

ΠΑΕΕΚ Κερύνειας – ΑΣΙΛ Λύσης 1-3
(76′ Νάντο / 6′ Μπρατσιάνι, 40′, 70′ Κωμοδίκης)

Η βαθμολογία της Β’ Κατηγορίας:

1. Ολυμπιακός Λευκωσίας 36 (39-16)
2. Εθνικός Άχνας 33 (29-11)
3. Οθέλλος Αθηένου 31 (38-15)
4. Άρης Λεμεσού 30 (25-15)
5. ΑΣΙΛ Λύσης 25 (20-17)
6. Αναγέννηση Δερύνειας 24 (21-16)
7. Καρμιώτισσα Πολεμιδιών 22 (22-23)
8. ΑΕΖ Ζακακίου 21 (20-26)
9. ΘΟΪ Λακατάμιας 20 (14-19)
10. Ομόνοια Αραδίππου 19 (20-23)
11. Αγία Νάπα 19 (18-21)
12. Ονήσιλος Σωτήρας 19 (20-26)
13. Ακρίτας Χλώρακας 19 (21-34)
14. ΜΕΑΠ Πέρα Χωρίου 14 (10-27)
15. ΠΑΕΕΚ Κερύνειας 12 (17-28)
16. Διγενής Ορόκλινης 12 (18-35)