Ανατροπή στο φινάλε με Ράμος και… φουλ για άνοδο ο Ολυμπιακός! (βαθμολογία)

Τεράστια νίκη με 2-1 που αλλάζει τα δεδομένα στο θέμα της ανόδου στην πρώτη κατηγορία πήρε ο Ολυμπιακός, στο παιχνίδι με τον Οθέλλο που ξεκίνησε… στις 5 Απριλίου και ολοκληρώθηκε σήμερα το απόγευμα!

Η αναμέτρηση συνεχίστηκε από το 57ο λεπτό (κατά το οποίο είχε διακοπεί πριν από τρεις εβδομάδες λόγω προβλήματος στην ηλεκτροδότηση των προβολέων) με τον Οθέλλο να είναι μπροστά στο σκορ με 1-0, όμως οι μαυροπράσινοι έκαναν τη μεγάλη ανατροπή με γκολ του Ράμος στο 87ο και το 89ο λεπτό!

Με αυτό το τρίποντο ο Ολυμπιακός… ρέφαρε για την ήττα από τον ΑΣΙΛ την περασμένη αγωνιστική και ανέβηκε στη δεύτερη προνομιούχα θέση με 60 βαθμούς, στο -2 από τον πρωτοπόρο Εθνικό και, το κυριότερο, στο +1 από τον Άρη που πλέον έπεσε τρίτος!

Έτσι, οι μαυροπράσινοι κρατούν πλέον την κατάσταση στα χέρια τους, γνωρίζοντας πως με τρεις νίκες στα ισάριθμα τελευταία τους παιχνίδια θα εκπληρώσουν τον μεγάλο στόχο για επιστροφή στην πρώτη κατηγορία.

Από το 57ο λεπτό κατά το οποίο ξεκίνησε η αναμέτρηση στην Αθηαίνου, ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος και πίεζε εντατικά για να βρει τα γκολ της ανατροπής. Η ομάδα της Λευκωσίας έχασε σημαντικές ευκαιρίες, κυρίως με Σαμάρα (62’) και Νανίσιο (71’, 75’), ζήτησε δύο φορές πέναλτι (το ένα πιθανότατα ήταν), μέχρι που λυτρώθηκε από τον Ράμος.

Ο επιθετικός του Ολυμπιακού αρχικά ισοφάρισε στο 87’ με δυνατό διαγώνιο σουτ ενώ δύο λεπτά αργότερα πέτυχε το «χρυσό» γκολ που ίσως αποδειχθεί καθοριστικό για την άνοδο, με εξ επαφής πλασέ έπειτα από γύρισμα του Νανίσιο!

ΟΘΕΛΛΟΣ (Στέφανος Βοσκαρίδης): Παρασκευά (57′ Τζιακουρής), Γαβριήλ, Κυριάκου, Βασιλείου, Ζόλαντ, Κ. Κυριάκου, Θεοχάρους (57′ Χατζηγιαννακού), Κουμουρής, Τσίτας (46′ Φιάκας), Κατσής, Τζιαμάς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κυριάκος Πολυκάρπου): Γιωργαλλίδης, Λεονάρντο (81′ Oπόνγκ), Πιερμάρ, Ροζέριο, Σαμάρας, Αντωνίου, Νανίσιο, Α. Παχίπης (46′ Γ. Παχίπης), Παπαγεωργίου, Ρομό (57′ Βιέιρα), Ράμος