AUS Open: Απέκλεισε τη Σερένα η Πλίσκοβα – Τα ζευγάρια των ημιτελικών

Σπουδαία νίκη και πρόκριση για τα ημιτελικά του Αustralian Open πανηγύρισε η Καρολίνα Πλίσκοβα, η οποία επικράτησε με 2-1 σετ (6-4, 4-6, 7-5) της Σερένα Ουίλιαμς (No16) σε αγώνα που διήρκησε δύο ώρες και δέκα λεπτά.

Στον ημιτελικό, η Τσέχα, Νο8 στον κόσμο, θα αντιμετωπίσει την Ιαπωνέζα Ναόμι Οσάκα (Νο4), που κέρδισε 2-0 σετ την Ουκρανή (Νο7), Ελίνα Σβιτολίνα.

«Δεν είχα πολλές ευκαιρίες στο τρίτο σετ. Ήμουν επηρεασμένη ψυχολογικά από την απώλεια του δεύτερου. Εκμεταλλεύτηκα τις ευκαιρίες μου και κέρδισα» είπε η Πλίσκοβα μετά τη νίκη της και πρόσθεσε: «Η Οσάκα είναι επικίνδυνη αντίπαλος. αλλά καμία δεν είναι πιο επικίνδυνη από τη Σερένα. Οπότε θα το διασκεδάσω κι αυτό το ματς».

Στον άλλον ημιτελικό, η Τσέχα Πέτρα Κβίτοβα (Νο6), που νίκησε στα προημιτελικά 2-0 την Άσλει Μπάρτι (Αυστραλία, Νο15) θα αντιμετωπίσει την Αμερικανίδα Ντανιέλ Ρόουζ Κόλινς (Νο35) που νίκησε 2-1 σετ τη Ρωσίδα Αναστασία Παβλιουτσένκοβα (Νο44).