Άρης και Εθνικός έκαναν το καθήκον τους – Διακοπή με «μαυροπράσινα χτυποκάρδια» στην Αθηαίνου

Στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα Β’ Κατηγορίας Άρης και Εθνικός Άχνας προχώρησαν με εντός έδρας νίκες σε βάρος Καρμιώτισσας και ΠΑΕΕΚ.

Στο τρίτο παιχνίδι της ημέρας μεταξύ Οθέλλου-Ολυμπιακού είχαμε οριστική διακοπή μετά από διπλή βλαβή στην παροχή ηλεκτρισμού και ενώ το ματς βρισκόταν στο 1-0 υπέρ του Οθέλλου. Η πρώτη διακοπή έλαβε χώρα στο 55ο λεπτό και η δεύτερη 5 λεπτά αργότερα. Ο Ολυμπιακός καλείται να ανατρέψει τα σε βάρος του δεδομένα εάν θέλει να επανέλθει στην κορυφή. Στην αντίπερα όχθη ο σύλλογος της Αθηαίνου αν πάρει τελικά το τρίποντο θα φτάσει τους 50 και θα έχει απλά μαθηματικές πιθανότητες για να προλάβει το «τρένο».

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» αν και βρέθηκε με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου πίσω στο σκορ με 0-2, εντούτοις βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και έφερε το ματς «τούμπα», παίρνοντας πανηγυρικά το τρίποντο (με 5-2) που την ανεβάζει πλέον κατακόρυφα τις ελπίδες της για άνοδο στα σαλόνια των μεγάλων. Συγκεκριμένα έφτασε τους 56 βαθμούς (ένα λιγότερο από τον δεύτερο Ολυμπιακό)

Ο Εθνικός ατενίζει το μέλλον με περισσότερη αισιοδοξία καθώς μετά την ευρεία νίκη του με 6-1 σε βάρος της ΠΑΕΕΚ «στρογγυλοκάθησε» μόνος στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα με 59 βαθμούς (δύο περισσότερους από τον δεύτερο Ολυμπιακό) Ο αγώνας δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους κυανόλευκους, αφού βρέθηκαν νωρίς (στο 6ο λεπτό) πίσω στο σκορ με 0-1.