ΑΠΟΕΛ-Δόξα: Σάβιτς και Μπέζιακ «ξελάσπωσαν» τον ΑΠΟΕΛ στο επιπλέον ημίωρο

Τα τέρματα των Σάβιτς (116′) και Μπέζιακ (119′) στο επιπλέον ημίωρο χάρισαν την νική στον ΑΠΟΕΛ, στη φιλική αναμέτρηση των γαλαζοκιτρίνων με αντίπαλο τη Δόξα.

Ο αγώνας έλαβε χώρα στο πλαίσιο προετοιμασίας του ΑΠΟΕΛ ενόψει της ευρωπαϊκής του μάχης απέναντι σε Σουντιέσκα ή Σλόβαν.

Στη κανονική διάρκεια η Δόξα επικράτησε με 0-1.

Το φιλμ του επιπλεόν ημίωρου

Ο ΑΠΟΕΛ έδειξε την πρόθεση του από τα πρώτα λεπτά για να ανατρέψει τα σε βάρος του δεδομένα.

Η υπεροχή του ήταν ολοκληρωτική. Η πρώτη πρϋπόθεση για ισοφάριση δημιουργήθηκε στο 98ο λεπτό με ένα άστοχο τελέιωμα του Μάτιτς.

Ένα σουτ με μπόλικα φάλτσα του Τάμαρι στο 101′ δεν είχε επίσης την επιθυμητή κατάληξη. Δύο λεπτά αργότερα, ο  Μακρής και ο δαιμόνιος Ιορδανός ακραίος επιθετικός άλλαξαν την μπάλα , με τον Μακρή να τροφοδοτεί τον Μπέζιακ.  Ο Σλοβένος από πολύ καλή θέση δεν κατάφερε να νικήσει τον Κωνσταντίνου.

Στο 104′ τα δύο μεταγραφικά αποκτήματα των πρωταθλητών συνδυάστηκαν. Ο Ζοαζίνιο εκτέλεσε φάουλ, ο Άλεφ πήρε την κεφαλιά χωρίς το ιδανικό αποτέλεσμα όμως.

Έπειτα, διαδοχικά σουτ από Σιέλη στο 110′ και Τάμαρι στο 113′ αποκρούστηκαν από τον Κωνσταντίνου.

Το τελικό 2-1 διαμορφώθηκε στα τελευταία λεπτά με κοντινή προβολή του Σάβιτς στο 116′ (παρθενικό γκολ με τα γαλαζοκίτρινα) και δυνατό σουτ του Μπέζιακ εκτός περιοχής στο 119′.

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετζάνι): Μπέλετς (91′ Βάτερμαν), Βούρος (66′ Σιέλης), Ιωάννου (91′ Καλογήρου), Λαφράνς (46′ Σάβιτς), Γιάκολις (89′ Μακρής), Μιχαΐλοβιτς (82′ Ζοαοζίνιο), Γκέντσογλου (60′ Μάτιτς), Σόουζα (91′ Μπέζιακ), Ντε Βινσέντι (75′ Άλεφ), Χαλένιους (71′ Αλ-Τάαμαρι), Πάβλοβιτς (71′ Βιντιγκάλ).

Δόξα (Λούκας Χατζηλούκας): Γκρεμσλ (46′ Παρασκευά, 91′ Κωνσταντίνου), Μουκτάρης, Αλεξάνδρου, Αρτάβε (46′ Άδωνης), Μιντίκκης, Μπόλιεβιτς, Ασαμόα, Τραϊτσέφσκι, Μιντίκκης, Παπαφώτης, Καρλάο (46′ Μπατίν), Μπραμπίγια.

Διαιτητής: Γιώργος Νικολάου