Ανόρθωση: Συμβιβασμός με τους Αετούς στο πρώτο φιλικό επί ολλανδικού εδάφους

Ισόπαλοι εξήλθαν Ανόρθωση και Go Ahead Eagles στο πρώτο φιλικό των κυανολεύκων επί ολλανδικού εδάφους, όπου πραγματοποιείται το βασικό στάδιο προετοιμασίας του συλλόγου.

Η Ανόρθωση έδειξε ένα αρκετά καλό πρόσωπο και ήταν αυτή που προηγήθηκε με κεφαλιά του Σελίν στο 19ο λεπτό.

Οι Ολλανδοί απάντησαν λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, μετά από κλέψιμο της μπάλας στην μεσαία γραμμή και αιφνιδιασμό.

Το φιλμ του αγώνα έτσι όπως το κατέγραψε η επίσημη Ανόρθωση

Σέντρα στο σημερινό φιλικό

7′:Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Aνόρθωση. Ο Ράγιος βρήκε εξαιρετικά τον Ντούρις πίσω από την άμυνα, ο δεύτερος πέρασε τον τερματοφύλακα, πήγε κάπως πλάγια, με το πλασέ που επιχείρησε να καταλήγει ελάχιστα έξω.

16′: Παραλίγο το 1-0 για την Go Ahead Eagles, με τον Λόρια να σώζει εντυπωσιακά το ψηλοκρεμαστό σουτ που επιχειρήθηκε από αντίπαλο ποδοσφαιριστή

18′: Άλλη μια σωτήρια επέμβαση από τον Λόρια, ο οποίος ενστικτωδώς και πάνω στη γραμμή έσωσε την εστία του

19′ ΓΚΟΛ 1-0 για την Ανόρθωση, με κεφαλιά του Σελίν.

28′: Μακρινό σουτ από τον Ράγιος, λίγο έξω. Επιχείρησε κάτι το φιλόδοξο ο Ισπανός λίγο έλειψε να το πετύχει

36′: Καλή στιγμή για την Go Ahead Eagles, με μια κοντινή κεφαλιά να καταλήγει μόλις έξω

42′: Το 1-0 που επιτεύχθηκε έπειτα από καρφωτή κεφαλιά του Σελίν στο 19ο λεπτό παραμένει

44′: Η Go Ahead Eagles ισοφαρίζει σε 1-1. Στην φάση που χάθηκε η μπάλα φάνηκε να υπάρχει φάουλ στον Μαργκάσα, ο διαιτητής της αναμέτρησης ωστόσο είχε αντίθετη άποψη. Στην εξέλιξη της φάσης ο Λόρια νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον αντίπαλο ποδοσφαιριστή

Ημίχρονο

Οι Στυλιανού, Κ. Αρτυματάς, Κοφί, Χατζηβασίλης και Κατσαράβα πέρασαν σαν αλλαγή αντί των Γκαλίτσιο, Νταουσβίλι, Βασιλακάκη, Εγγλέζου και Ντούρις

51′: Καλή ατομική προσπάθεια από τον Κατσαράβα από τα δεξιά, με το σουτ του να βρίσκει σε αμυνόμενο και να καταλήγει σε κόρνερ

55′: Οι Π. Αρτυματάς και Ιωάννου αντικαθιστούν τους Ράγιος και Μαργκάσα

70′: Οι Σωτηρίου, Χατζηπασχάλης και Παπαδόπουλος αντικαθιστούν τους Σίλντενφελντ, Βργκοτς και Λόρια

72′: Ο Πηλέας αντικαθιστά τον Σελίν

75′: Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πηλέα, πάνω από την εστία

76′: Δοκάρι για την «Κυρία»! Εξαιρετική ενέργεια του Κοφί, ο οποίος πέρασε δύο αντιπάλους, έκανε το σουτ, τραντάζοντας το δοκάρι

80′: Σουτ μέσα από την περιοχή, ο Παπαδόπουλος σώζει σωτήρια και απομακρύνει τον κίνδυνο

90′: TEΛΟΣ ΑΓΩΝΑ