Ανόρθωση: Να… συνηθίσει ξανά

* Το κείμενο δημοσιεύτηκε στο ένθετο «ΓΗΠΕΔΟ»

της εφημερίδας «ΠΟΛΙΤΗΣ» (έκδοση Παρασκευή 23/8)

Στην τελική ευθεία της προετοιμασίας για την πρεμιέρα της στο πρωτάθλημα έχει μπει η Ανόρθωση, η οποία μεθαύριο στις 19:00 θα φιλοξενηθεί από την ΑΕΛ στο Τσίρειο για την 1η αγωνιστική. Η ομάδα της Αμμοχώστου θα προσπαθήσει να μπει με το δεξί στη νέα σεζόν παίρνοντας «διπλό» στο ντέρμπι και αποκτώντας δυναμική ενόψει της συνέχειας, ενώ παράλληλα θα κερδίσει και χρόνο ώστε να «δέσει» ακόμη περισσότερο αφού η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση θα είναι έπειτα από τρεις εβδομάδες.

Πάντως, η «Κυρία», παρότι στην περσινή της πρεμιέρα νίκησε, έχει… ξεσυνηθίσει να μπαίνει με το δεξί στο πρωτάθλημα, αφού τα τελευταία πέντε χρόνια μετρά μόλις δύο νίκες κι ενώ μέχρι τότε είχε τέσσερις διαδοχικές σεζόν με τρίποντα στα πρώτα παιχνίδια. Φυσικά, ο απολογισμός της την τελευταία εικοσαετία (από τη σεζόν 1999/2000) είναι εξαιρετικός καθώς οι κυανόλευκοι μετρούν 15 νίκες (75%!), τέσσερις ισοπαλίες και μόλις μία ήττα. Οι εντυπωσιακοί αυτοί αριθμοί οφείλονται εντούτοις στα πεπραγμένα της προηγούμενης δεκαετίας που πρέπει να διαχωριστεί, καθώς από το 1999 μέχρι το 2009 η Ανόρθωση είχε εννέα νίκες και μία ισοπαλία στις πρεμιέρες, ενώ την τελευταία δεκαετία, που είναι και πιο αντιπροσωπευτική της σημερινής κατάστασης στην οποία βρίσκεται η ομάδα, μετρά έξι νίκες, τρεις ισοπαλίες και μία ήττα.

Η μοναδική φορά στη… σύγχρονη εποχή που οι κυανόλευκοι έχασαν στο πρώτο τους παιχνίδι στο πρωτάθλημα ήταν τη σεζόν 2014/15, όταν στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής (είχε αναβληθεί ο αγώνας της 1ης) ηττήθηκαν με 3-2 από την Ομόνοια στο ΓΣΠ με γκολ στο 88’, με τους Εντέ και Ιακοβένκο να σκοράρουν για την προσφυγική ομάδα.

Τις προηγούμενες τέσσερις σεζόν η Ανόρθωση μετρούσε ισάριθμες νίκες στις πρεμιέρες. Το 2010/11 επικράτησε 3-2 της Αλκής εκτός έδρας, με τον Φροντίνι στο 80’ να δίνει το τρίποντο, καθώς οι κυανόλευκοι είχαν ισοφαριστεί μετά τα γκολ των Καφού και Λαμπάν. Το 2011/12 η Ανόρθωση νίκησε με 1-0 τον Εθνικό στο Δασάκι χάρη σε γκολ του Ρέζεκ στο 78’, ενώ την επόμενη περίοδο επικράτησε εύκολα με 5-1 της ΑΕΠ Πάφου στο «Αντ. Παπαδόπουλος» με δύο γκολ από τον Σπαντάτσιο κι ένα από τους Ρέζεκ, Κάλβο, Οκκά. Το 2013/14, έναν χρόνο πριν από την ήττα από την Ομόνοια στο ΓΣΠ, η Ανόρθωση νίκησε τους πράσινους εντός έδρας με 3-1, σε ένα τρομερό παιχνίδι καθώς προηγήθηκε με τον Τζέισον Δημητρίου (62’), ισοφαρίστηκε στο 85’ και ο Κολαούτι με δύο γκολ στις καθυστερήσεις (94’, 98’) έδωσε το τρίποντο.

Μετά τις δύο «κολλητές» πρεμιέρες με το «τριφύλλι», το 2015/16 η Ανόρθωση αντιμετώπισε την ομάδα με την οποία θα ξεκινήσει και φέτος τη σεζόν, την ΑΕΛ, νικώντας τη με 2-0 στο «Αντ. Παπαδόπουλος» με σκόρερ τους Εντλοβού (27’) και Χόλγκερσον (88’), ενώ ακολούθησαν δύο ισοπαλίες με τη Νέα Σαλαμίνα. Το 2016/17 εντός έδρας (για τη 2η αγωνιστική) 0-0 και την επόμενη περίοδο στο «Αμμόχωστος» 1-1, με τον Ράγιος, που είχε ανοίξει το σκορ στο 16’, να είναι ο μοναδικός νυν παίκτης της Ανόρθωσης που έχει βάλει γκολ σε πρεμιέρα της «Κυρίας», αφού στο περσινό 1-0 επί της Δόξας στο Μακάρειο είχε σκοράρει ο Μικελτάντζε.