Αναβιώνει η αιώνια κόντρα στους νέους για τη μάχη του τίτλου! (πρόγραμμα/βαθμολογία)

Το κείμενο δημοσιεύτηκε στο ένθετο «ΓΗΠΕΔΟ» της εφημερίδας «ΠΟΛΙΤΗΣ» (έκδοση Τρίτης 2/4)

Μπορεί στο πρωτάθλημα ανδρών να αποτελεί μακρινή ανάμνηση η μονομαχία μεταξύ της Ομόνοιας και του ΑΠΟΕΛ για την κατάκτηση του τίτλου, λόγω της αγωνιστικής πτώσης των πρασίνων τα τελευταία χρόνια, ωστόσο η κόντρα αυτή αναβιώνεται στο πρωτάθλημα των Νέων U19 Α’ Κατηγορίας!

Οι δύο «αιώνιοι» αναμένεται να δώσουν μεγάλη μάχη μέχρι τέλους για την κατάκτηση του τίτλου, ενώ ο τελικός νικητής ως γνωστόν, θα συμμετάσχει και στο Youth League.

Ενώ οι πράσινοι ξεκίνησαν καταπληκτικά τον μαραθώνιο (στη 14η αγωνιστική δέχθηκαν την πρώτη ήττα, ενώ μετρούσαν 12 σερί νίκες!) έχοντας μια απόσταση ασφαλείας από τη δεύτερη θέση, το τελευταίο διάστημα ο ΑΠΟΕΛ έκανε την αντεπίθεσή του και έχει την ευκαιρία προσεχώς να ανέβει στο πιο ψηλό σκαλοπάτι.

Στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής, που διεξήχθη το περασμένο Σάββατο, η Ομόνοια έμεινε στο ισόπαλο 1-1 στην έδρα της με αντίπαλο τον Εθνικό Άχνας και έβαλε ακόμη περισσότερους πονοκεφάλους στο κεφάλι της.

Οι πράσινοι βρίσκονται στους 51 βαθμούς και ακολουθεί με 49 βαθμούς ο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος όμως έχει την ευκαιρία προσεχώς να προσπεράσει την αντίπαλό του.

Ο αγώνας των γαλαζοκιτρίνων απέναντι στο ΘΟΪ Λακατάμιας διακόπηκε με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου όταν το σκορ ήταν στο ισόπαλο 0-0.

Λόγω της συνεχόμενης βροχόπτωσης ο αγωνιστικός χώρος έγινε ακατάλληλος για να συνεχιστεί το δεύτερο ημίχρονο. Επίσης, ούτε ο αγώνας του Ολυμπιακού με την Καρμιώτισσα Πολεμιδιών έγινε λόγω ακαταλληλότητας του γηπέδου.

Ο Απόλλωνας με την ΑΕΚ έμειναν στο ισόπαλο 1-1, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε και ο αγώνας Πάφος – Ανόρθωση.

Η Νέα Σαλαμίνα νίκησε στην έδρα της με 3-2 τον Άρη και η ΕΝ Παραλιμνίου εκτός έδρας με 4-3 την ΑΕΛ.