Μπασκετικός θρίαμβος επί του Μαυροβουνίου!

Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε η Εθνική ανδρών μπάσκετ κόντρα στο Μαυροβούνιο με 81-71, κάνοντας το τρία στα τρία στους Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης, που διεξάγονται στο Σαν Μαρίνο.

Μετά τις τρεις πολύ σημαντικές νίκες που πέτυχε η Κύπρος, είναι πλέον το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση της 1ης θέσης στους ΑΜΚΕ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Εθνική μας ξεκίνησε πιο καλά το παιχνίδι και πήρε προβάδισμα με 25-12, με το Μαυροβούνιο να ισοφαρίζει σε 38-38 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Η τρίτη περίοδος ήταν ισορροπημένη με το σκορ να πηγαίνει στο 56-55 υπέρ της κυπριακής ομάδας. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Κύπρος μπήκε πολύ πιο καλά στο παιχνίδι και πήρε στο τέλος την νίκη με 81-71.

Για ακόμα ένα παιχνίδι κανείς από τους Κύπριους διεθνείς δεν υστέρησε σε απόδοση. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ιάκωβος Παντελή που σημείωσε 22 πόντους (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Το επόμενο παιχνίδι της Εθνικής μας ομάδας θα διεξαχθεί την Παρασκευή 2 Ιουνίου, στις 16:00 ώρα Κύπρου, κόντρα στην Ανδόρα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-25, 38-38, 55-56, 71-81.

ΚΥΠΡΟΣ: (Γιανναράς): Λοϊζίδης, Κινγκ 19, Σιζόπουλος 12 (2), Κούνας 13 (3), Στυλιανού 15 (5), Πιττάκας, Κορωνίδης, Μαντοβάνη, Θεοχαρίδης, Κουμής, Παντελή 22 (2).